MHP hareketli bir sürece daha giriyor

Milliyetçi Hareket Partisi'nde Genel Merkeze karşı muhaliflerin başlattığı harekette ilk raundu Olağanüstü kurultay isteyenler kazandı.

Siyaset 10.04.2016, 13:45 10.04.2016, 16:49
MHP hareketli bir sürece daha giriyor
Milliyetçi Hareket Partisi'nde Genel Merkeze karşı muhaliflerin başlattığı harekette ilk raundu Olağanüstü kurultay isteyenler kazandı.Bundan sonra ne olacağını süreç gösterecek.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli,mahkemenin kararı ardından ''Nereden etkilendikleri belli olmayanlara MHP’yi teslim edemeyiz.Yargı yolunu kullanacağız.dedi. önümüzdeki haftayla birlikte MHP'de hareketli bir süreç daha başlayacak.

Verilen karın temyiz yolu açık ama temyiz icrayı durduramayacağı belirtiliyor. 'Gerekçeli karar sanırım Salı veya Çarşamba yazılır. Hukuki süreç devam ediyor..” diyen Ayhan Erel,' haberlerde geçen ‘kayyum’ ifadesi yerine hukuksal olarak heyetin ‘Çağrı Heyeti’ olarak anılması gerektiğini' belirtiyor.

Çağrı heyetinin başkanı olarak atanan Ayhan Erel, görevlerini şöyle açıkladı: 'Çağrı Heyetinin amacı olağanüstü kongre için salon, zaman, delegeleri bilgilendirme vs. gibi kongre için gereken iş ve işlemleri yapmaktır. Bundan sonra bizim görevimiz budur”

Mahkemenin verdiği kararının yanlış değerlendirildiği hususunda görüşlerde var. Kulis bilgilerinde mahkeme olağan üstü kurultay için değil tüzük kurultayı için karar verdiği, tüzükte değişiklikler yapıldıktan sonra olağanüstü kurultay için yeniden tarih belirlenmesi için delegeye başvurulacağı belirtiliyor. Genel Başkan ısrarla kongrenin normal zamanında yapılacağını belirtmesindeki dayanağıda burada gizli olduğu belirtiliyor. MHP'den tüzük kurultayından sonra olağanüstü kurultay kararı verilmediği taktirde muhalif yeniden mahkemeye gideceği yönünde fikirler ağırlık kazanıyor.

'Yargıtay icrayı durduramıyor' yani tüzük kurultayı yıpılması muhtemel. Ancak tüzük kurultayından sonra genel başkan adayları MHP'den ihraç edildiği taktirde ne olacak? MHP'nin ihraç yetkisi hala bulunmaktadır. Çağrı heyetinin ihraçlarla ilgili bir müdahale yetkisi bulunmamaktadır. Mahkeme bu raddeden sonra ihraçları durdurabilecek mi?

Bahçeli'nin baştan beri ortaya koyduğu kanaate göre olağan üstü kurultay için mahkamaye gidilse dahi kurultay normal zamanında yapılacaktır.

MHP’DE BU NOKTAYA NASIL GELİNDİ?

3 Mart 2015: MHP en son olağan kongresi olan 11. Olağan Kongre’yi yaptı.

30 Kasım 2015: 1 Kasım seçimlerinde MHP’den milletvekili adayı gösterilmeyen Meral Akşener, olağanüstü kongre çağrısı yaptı. Akşener’in dışında Sinan Ogan ve Koray Aydın da olağanüstü kongre çağrısı yaparak, imza toplamaya başladılar. Muhalifler, baştan ayrı ayrı imza toplarken, ardından imzaları birleştirme kararı aldı.

10 Ocak 2016: Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin kongresinin 18 Mart 2018′de yapılacağını söyledi.

15 Ocak 2016: Muhalif kesimin başkan adaylarının topladığı, 547 delegenin kongre çağrısına ilişkin imza MHP Genel Merkezi’ne teslim edildi.

5 Şubat 2016: Muhaliflerin avukatları “Kongre Çağrı Heyeti” oluşturularak, partinin olağanüstü kongreye götürülmesi talebiyle Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açtı.

12 Şubat 2016: Davanın hazırlık tutanağı Genel Merkeze ulaştı.

17 Şubat 2016: Parti yönetimi imzalarla ilgili açılan davada karar vermek için Ankara 2. Sulh ceza mahkemesinden süre istedi.

24 Şubat 2016: Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ da istifa etti. Özdağ da Genel Başkan adayı olduğunu açıkladı.

Cihan öner
Yorumlar (0)