"Türkmenler arasında ayrım yapmak, anlamsız ve tehlikeli bir bölücülüktür."

CHP milletvekilleri Faruk Loğoğlu ile Osman Korutürk, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu "Türkmenler arasında ayrım yapmak, anlamsız ve tehlikeli bir bölücülüktür." diye hem uyardı hem de kınadı.

Siyaset 26.11.2014, 10:00 26.11.2014, 10:20
 CHP milletvekilleri Faruk Loğoğlu ile Osman Korutürk, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu "Türkmenler arasında ayrım yapmak, anlamsız ve tehlikeli bir bölücülüktür." diye hem uyardı hem de kınadı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun CHP ve Türkmenlerle ilişkili ayrımcı sözlerini kınayan CHP milletvekilleri Faruk Loğoğlu ile Osman Korutürk, yazılı basın açıklaması yaptı. CHP, Türkmenlerin bir bütün olduğunu ve onların yanında olmaya devam edeceğini belirten Korutürk ile Loğoğlu, "Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte, en alışkın oldukları alanda yine Cumhuriyet Halk Partisi'ni istismar ederek ve hep adetleri olduğu üzere tekrar ayrımcılık yaparak, bu sefer de Irak Türkmenleri ile Suriye Türkmenleri arasında bir ayırım yapmıştır. Davutoğlu, konuşmasında

'Kılıçdaroğlu Irak Türkmenlerini kabulünde 'sorunlarımız sorunumuzdur' demiş. Kendisini tebrik ederim ve kendisinden Suriye'de Esed zulmünü yaşayan Türkmenlerin kabulünü de beklerim' söylemiyle tekrar anlamsız ve tehlikeli bir bölücülük yapmıştır." açıklamasında bulundu.

Davutoğlu'nun, 1930'ları ve 40'ları karıştırmaktan ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin güncel faaliyetlerini kendisi izlemek yerine bu görevi istihbarat kuruluşlarına devrettiği için, Cumhuriyet Halk Partisi'nin Suriyeli Türkmenler bağlamındaki çalışmalarını gözden kaçırdığını iddia eden Loğoğlu ile Korutürk, "30 Mart 2013 tarihinde Dedeman Oteli'nde gerçekleştirilen Suriye Türkmenleri Meclisi kuruluş toplantısına Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu katılmış, yine 25 Haziran 2014 tarihinde CHP Genel Merkezi'nde yine Genel Başkan adına Faruk Loğoğlu, İstanbul Milletvekili Osman Korutürk ve CHP üyesi Ali Er, Suriye Ulusal Muhalefet Koalisyonunu ağırlamış, görüşmede Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa da bulunmuştur." diye hatırlattı.

'CHP, AK PARTİ GİBİ AYRIMLARA ASLA GİRMEDİ'

CHP’nin kuruluşundan beri Suriye Türkmenleri ile en yüksek düzeyde temas kuran ve bu temasını hiç kesmeden devam ettirdiklerini belirten Loğoğlu ile Korutürk, "Türkmenler arasında AKP hükümetinin dilinden düşürmediği Irak-Suriye, Sünni-Şii gibi ayrımlara asla girmemiştir. Türkmen kardeşlerimiz müsterih olsunlar. AKP iktidarı dönem dönem başka grup ve örgütlere öncelik verse de Türkmenler her yerde ve her zaman CHP için kardeşlerimiz olarak görülmüştür. CHP için Türkmenler bir bütündür ve CHP onların yanında olmaya devam edecektir." ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)