banner434

banner433

Teknolojik 'Yerli ve milli' Hamle

ABD ve Türkiye arasında alevlenen ticari savaşın hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan"ın boykot çağrıları tüm Türkiye'de etkili olmaya başladı. Türkiye'de yerli ve milli uyanış oldu.

Teknoloji 21.08.2018, 22:49 21.08.2018, 23:13
Teknolojik 'Yerli ve milli' Hamle

ABD menşeli Microsoft Windows yazılımının kullanılmasının önüne geçilmesi için Pardus devreye girdi. Yerli bir yazılım olan Pardüs kullanımı resmi dairelerde kullanılmaya başladı. Pardus, TÜBİTAK tarafından geliştirilen Milli işletim sistemi olduğu belirtildi.TÜBİTAK-UEKAE tarafından geliştirilen Pardus, özgür, hızlı kurulabilen, kolay kullanılır, çoklu dil içeren, bilgisayar kullanıcılarının temel masaüstü ihtiyaçlarını gidermek üzere hazırlandığı belirtildi.

Pardus Kamuda Kullanılmaya Başlanacak

Uzun bir süredir milli işletim sistemi olması planlanan Pardus ile ilgili çalışmalara hız verildi. Devletin kurumları ve kuruluşları süratle Pardus, Linux tabanlı açık kaynak kodlu millileştirilmiş bir işletim sistemini kullanmaya başladı bile. Pardus’un ticarileşmesi için çalışan HAVELSAN, kamu kurumlarının gönül rahatlığıyla Pardus’a geçebileceğini belirtiyor. PARDUS, kamuda ve belediyelerde yaygınlaştırılacak.

Hürriyet'ten Eray Görgülü'ye açıklama yapan HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, “Ürünü önce biz kullandık, şimdi kamu kurumlarına öneriyoruz. Belediyelerin yanı sıra, bankacılık, enerji gibi kritik altyapılarda mutlaka millileştirilmiş yazılımımız kullanılmalı.” ifadelerini kullandı.dedi.

 'yerli ve milli' hamle

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Erol Kaya ise, AK Partili 883 belediyeye tebligat gönerdiğini, 17 maddelik tebligatta millileştirilmiş işletim sistemi Pardus tavsiye edildi.

Atalay, “İşletim sisteminin bir kurumda çalışabilmesi için o kurumda diğer kullanılan yazılımlarla da uyumlu olması gerek. Windows’u sildiniz, Pardus’a geçtiniz, ama ofis paketi sizinkine uymuyor, o zaman kullanamazsınız. Bu nedenle aynı zamanda Pardus işletim sistemiyle uyumlu diğer uygulamaları da temin ettik. Word, excel gibi ofis uygulamaları var. Bununla uyumlu ‘libreoffice’ açık kaynak bir paket, onunla test ettik ve çalıştığını gördük. AK Parti’li belediyelere yapılan çağrı çok önemli. İstanbul’da Pendik ve Eyüp Belediyesi geçmişti ama, daha da yaygınlaşması lazım. İşin mutlaka ticari boyutu da var ancak, ticari olmaktan ziyade bu iş artık milli bir mesele.” şeklinde konuştu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)