Yıldırım Akbulut Kimdir, Kaç Yaşında ve Nerelidir?

Eski Başbakan ve TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Yıldırım Akbulut'un vefatı ardından kim olduğu merak edildi.

Yaşam 14.04.2021, 23:10 15.04.2021, 00:20
Yıldırım Akbulut Kimdir, Kaç Yaşında ve Nerelidir?

Yıldırım Akbulut, tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybetti.Eski Başbakan ve TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Yıldırım Akbulut'un vefatı ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan MHP Lider Devlet Bahçeli ve diğer siyasi parti liderleri başsağlığı mesajları yayımladı.

Eski Başbakan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetmesinden sonra vatandaşlar tarafından hayatı merak edildi. Peki Yıldırım Akbulut kimdir? Yıldırım Akbulut nerelidir? Yıldırım Akbulut kaç yaşında hayatını kaybetti?

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Yıldırım Akbulut'un vefatı üzerine açıklamada bulundu. Yıldırım Akbulut'un uzun yıllardır bizim hastaları olduğu belirtilerek, "Ankara Üniversitesi olarak. Aterosklerotik kalp hastalığı, kalp yetersizliği ve kalp pili tanılarıyla yıllardır takibimizdeydi. 28 Şubat'tan itibaren de önce Kalp Merkezi'mizde, 10 Nisan'dan itibaren de yoğun bakımda takibi yapılıyordu" denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Eski Başbakan ve TBMM Başkanımız, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi, değerli devlet adamı Yıldırım Akbulut’un vefatı bizleri derinden üzdü. Merhum Yıldırım Bey’e Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun”

Bahçeli'den Baş sağlığı Mesajı:

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yıldırım Akbulut'un hayatını kaybetmesi üzerine sosyal medya twitter platformundan şu mesajları yayınladı:

"Türk devlet ve siyaset hayatımızın mümtaz isimlerinden birisi olan, yakın siyasi tarihimizde Anavatan Partisi Genel Başkanlığı, Başbakanlık ve TBMM Başkanlığı görevlerini üstlenen, dürüst ve dengeli mizacı ile bilinen Sayın Yıldırım Akbulut’un vefatından büyük üzüntü duydum. Ebediyete irtihalinden evvel Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğini de yürüten merhum Yıldırım Akbulut’a Cenab-ı Allah’tan rahmetler niyaz ediyor; muhterem ailesine, siyaset camiasına, sevenlerine ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun."

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "47'nci Hükümetin Başbakanı, TBMM eski başkanlarından, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Yıldırım Akbulut'un vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine sabır ve başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun" ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Siyaset hayatımıza uzun yıllar TBMM Başkanı, Başbakan, bakan, milletvekili olarak hizmet etmiş mütevazı kişiliği ile sevilmiş değerli siyasetçi Yıldırım Akbulut'un vefatını derin bir teessürle öğrendim. Kendisine Cenab-ı Hak'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ''Eski TBMM Başkanı, 47. Hükümetin Başbakanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Sayın Yıldırım Akbulut bey Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Mekanı cennet olsun. Milletimizin başı sağolsun'' ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ''47. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Başbakanı, TBMM eski başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi sayın Yıldırım Akbulut’un vefatını büyük bir teessürle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun'' dedi.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, ''Türkiye siyasetinin zor günlerine şahitlik etmiş, Başbakanlık ve TBMM Başkanlığı vazifelerinde bulunmuş, Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Sayın Yıldırım Akbulut beyefendiye Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun'' ifadelerine yer verdi.

YILDIRIM AKBULUT KİMDİR?

Yıldırım Akbulut, Erzincan'da 15 Kasım 1935'te dünyaya geldi. Babasının PTT memuru olması dolayısıyla ilkokulu Eskişehir'de, ortaokulu Samsun'da, liseyi ise Erzincan'da okudu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Akbulut, serbest avukatlık yaptı. Adalet Partisi'nin Erzincan İl Başkanlığı görevinde bulunan, Anavatan Partisinin (ANAP) kurucuları arasında yer alan Akbulut, 1983'teki genel seçimde ANAP Erzincan Milletvekili oldu. 26 Ekim 1984 - 6 Eylül 1987 arasında Turgut Özal tarafından kurulan 45. Hükümette İçişleri Bakanı olarak görev alan Yıldırım Akbulut, 1987'deki genel seçimde yeniden milletvekili oldu. Turgut Özal'ın 1989'da Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Akbulut'un Başbakanlığında 47. Hükümet kuruldu.17 Kasım 1989'daki ANAP 1. Olağanüstü Kongresi'nde Özal'dan boşalan Genel Başkanlığa Yıldırım Akbulut seçildi.

15 Haziran 1991'de gerçekleştirilen ANAP Kongresi'nde Mesut Yılmaz'a yenilerek genel başkanlık ve başbakanlıktan ayrılan Akbulut,. Bu süreçten sonra siyasi çalışmalarına devam ederek18 Nisan 1999 seçimlerinin ardından TBMM Başkanı seçildi ve bu görevini 2000'e kadar sürdürdü .Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan ancak adaylığını 2. turun ardından geri çeken Akbulut, 2002'de ANAP'tan istifa ederek Doğru Yol Partisi'nden (DYP) İstanbul milletvekili adayı oldu. Akbulut, DYP'nin barajı geçememesi nedeniyle TBMM'ye veda etti. Eski Anayasa Mahkemesi Üyesi Samia Akbulut ile evli olan Akbulut 3 kız çocuğu babasıydı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)