Canik Zabıta Ekipleri, Etiket, Gramaj ve Hijyen Denetimi Yaptı

Canik Belediyesi Zabıta birimi ekipleri ilçe genelinde perakende ve toptan ürün satışı yapan iş yerlerine etiket, gramaj ve hijyen denetimi gerçekleştirdi.

Yerel 01.03.2021, 17:22 01.03.2021, 17:35
Canik Zabıta Ekipleri, Etiket, Gramaj ve Hijyen Denetimi Yaptı

Canik Belediyesi Zabıta ekipleri toptan ürün satışı yapan tüm iş yerlerine etiket, gramaj ve hijyen denetimi gerçekleştirdi.

Kurallara uymayan işletmelere ceza

Marketlerde ve bakkallarda yapılan denetimlerde, ürünlerin reyon etiket fiyatlarıyla, kasadaki fiyatları karşılaştırıldı ve usulsüz ve fahiş fiyat artışı olup olmadığı da denetlendi. Fiyat etiketlerinin yanı sıra reyonlarda son kullanım tarihi geçmiş ürün bulunup bulunmadığını ve gramaj farkının olup olmadığını da tek tek kontrol eden Zabıta ekipleri, Pandemi tedbirleri kapsamında hayata geçen hijyen kurallarının uygulanıp uygulanmadığını da kontrol etti. Ekipler, kurallara uymayan işletmelere cezai işlem gerçekleştirdi.

CANİK BELEDİYESİ FIRSAT TANIMIYOR

Konuyla ilgi açıklamada bulunan Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı; “Zabıta Müdürlüğümüz, ilçemizde bulunan bakkal ve yaygın marketleri gezerek periyodik aralıklarla denetimlerini sürdürüyor. Ekiplerimizin denetimi sonucunda gerekli olan hallerde cezai yaptırım tarafımızca uygulanıyor. Belediyemizin yasal mevzuatını aşan durumlar tespit edildiğinde ise devreye Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri giriyor. Toplumumuzun sağlığına dikkat eden, fırsatçılık yapmayan esnafımızın her zaman yanındayız. Kurallara uymayan vatandaşımızın sağlığını tehlikeye atan, fırsatçılığı alışkanlık haline getirmiş her kim var ise görev sahamıza giren alanlarda yasal mevzuat çerçevesinde gereğini yapıyoruz ve bundan sonra da yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Vatandaşlarımızın haklarını korumaya yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ticaret İl Müdürlüğünün uhdesinde olan konularda da gerekli bilgilendirmeler kendilerine yapılmaya devam edecek. ” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)