Yandex Metrika

"TARİHİ OLAYLARI KENDİ DÖNEMİ İLE KIYASLAYIN"

OMÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Mehmet Aydın, Osmanlı imparatorluğunun 16. yüzyılda kendi dönemindeki devletlere göre bir çok konuda daha ileri seviyede olduğunu söyledi.

02 Aralık 2014 Salı 22:15

 OMÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Mehmet Aydın, Osmanlı imparatorluğunun 16. yüzyılda kendi dönemindeki devletlere göre dil, edebiyat, kültür, inanç ve insan hakları konusunda daha özgür ve ileri seviyede bir anlayışa sahip olduğunu söyledi.

Olayların ve toplumların kendi dönemi içersinde değerlendirilmesi gerektiğini, günümüzde yaşanan olayların geçmişle mukayese edilmesinin doğru olmadığını vurgulayan Aydın, " 16 yüzyılda Osmanlı'da inanç, hukuk ve insan hakları özgürlüğünü o dönemde bir başka milletlerde nasıldı ? diye sorgulamak lazım. O dönemde Osmanlı'da inanç, hukuk ve insan hakları özgürlüğü ile Avusturya'daki inanç, hukuk ve insan hakları özgürlüğünü kıyasladığınızda Osmanlı o dönemde Avusturya'ya göre daha özgürdü." dedi.

Acem Tekkesi'nde İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve İlkadım Kent Konseyi ortaklığında düzenlenen Tarih ve Edebiyat Sohbetleri programında "Tarih Nedir ve Tarihi Nasıl Okumalıyız" konulu söyleşi yapıldı. İlkadım Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu, moderatörlüğünde sürdürülen söyleşide OMÜ Eğitim Fakültesi Fen Edebiyat Fakültesi Yrd. Doç. Dr Mehmet Aydın ve İlahiyatçı Prof. Dr. Bilal Dindar, dünden bugüne tarihe nasıl bakmalıyız konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Tarih'in insanlığın hafızası olduğunu söyleyen OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Mehmet Aydın, Tarih'in belgelerle ortaya konulan objektif bir olay olduğunu, olaya yüklenen anlamlar itibariyle subjektif olduğunu ifade etti. İki millet arasında yaşanan bir savaşta ülkesine yeni topraklar katan bir millet bu olayı fetih olarak, toprak kaybeden ise, işgal olarak algılamaktadır. 29 Mayıs 1453 Türk Tarihi açısından bir fetihtir. Yunan toplumu açısından bir işgaldir. Tarih'e yüklenen anlamlarla subjektif, belgelerle ortaya sunulduğunda objektiftir. İşte toplumlar açısından tarih algısı değişir. " dedi.

Tarih'in insanın içinde yaşadığı anı anlamaya yardımcı olduğunu ifade eden Mehmet Aydın, Tarih'in bugünü anlatan yarına hazırlayan disiplindir" dedi. Tarih'in geçmişi anlattığını ve yüzünün geleceğe dönük olduğunu anlatan OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Mehmet Aydın, Tarihi okurken yapılan en büyük hatanın bugünkü düşünce ve anlayışlarla geçmiş olayları hükümlendirmek ve yargılamak olduğunu söyledi.

Olayların ve toplumların kendi dönemi içersinde değerlendirilmesi gerektiğini, günümüzde yaşanan olayların geçmişle mukayese edilmesinin doğru olmadığını vurgulayan Aydın, " 16 yüzyılda Osmanlı'da inanç, hukuk ve insan hakları özgürlüğünü o dönemde bir başka milletlerde nasıldı ? diye sorgulamak lazım. O dönemde Osmanlı'da inanç, hukuk ve insan hakları özgürlüğü ile Avusturya'daki inanç, hukuk ve insan hakları özgürlüğünü kıyasladığınızda Osmanlı o dönemde Avusturya'ya göre daha özgürdü. O dönem de Osmanlı'da inanç ve insan hakları konusunda daha özgürdü. Böyle bir mukayese ile hüküm koyabilirsiniz. Kendi dönemi içersinde Osmanlı diğer milletlere göre daha fazla hak tanırdı. Daha fazla özgürlük sağlardı. Günümüzde aradığınız özgürlüğü Osmanlı döneminde ararsanız bulamazsınız. Bulamadığınız da kötüdür diyemezsiniz. Böyle bir hakkınız yok." diye konuştu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.