Almanya'da 'Bozkurt' Korkusu !

Alman Askeri İstihbarat Servisi'nin (MAD) Alman Ordusu'ndaki dört asker hakkında, "Ülkücü Hareket"e mensup oldukları şüphesiyle soruşturma başlattığını duyurdu.

Dünya 20.07.2020, 01:05 20.07.2020, 10:49
Almanya'da 'Bozkurt' Korkusu !

Almanya'daki Ülkücü Hareket'in Türkiye'de Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile ilişkisine dair iddiaları ortalığı karıştırdı.

Alman Askeri İstihbarat Servisi'nin (MAD) Alman Ordusu'ndaki dört asker hakkında, "Ülkücü Hareket"e mensup oldukları iddiası ile soruşturma başlattı.

Alman hükümetinin Sol Parti'nin soru önergesine dayandırılan iddaya cevap veren hükümet, Türkiye'de yönetim kademesindeki bazı kişilerin Almanya'da (Ülkücü Hareket'le) görüşmelerde bulunduğu belirtildi.Yapılan açıklamada, "Bu nedenle böylesi ilişkilerin MİT tarafından istihbarat çıkarlarını gözetmek için kullanılması muhtemeldir" ifadesi kullanılarak, söz konusu asker ile ilgili soruşturma ve diğer üç asker ile ilgili araştırma başlatıldı. Hükümetin açıklamasında ayrıca, Ülkücü Hareket'in internette paylaştığı fotoğraflarda, Almanya'da atış talimi yapıldığının görüldüğü de kaydedildi.

Sol Parti iç politika sözcüsü Ulla Jelpke Report Mainz'a verdiği demeçte, Ülkücü Hareket'i "büyük bir tehlike" olarak gördüğünü söyleyerek, "Türk faşist gruplarından Bozkurtlar büyük bir tehdit teşkil ediyor." dedi.

Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın son raporunda ise Ülkücü hareket aşırı sağcı bir hareket olarak nitelendirildi. Yapılan açıklamada,hareketin Pantürkçü, Panturancı kökenlere, milliyetçi ve ırkçı aşırı sağcı ideolojiye dayandığı belirtildi.

Avusturya'da “aşırıcılık ve siyasal İslam ile mücadele” gerekçesiyle aralarında "Bozkurt" sembolünün de bulunduğu, çeşitli gruplara ait işaret ve sembollerin kamuya açık yerlerde kullanımı 1 Mart 2019 itibariyle "Sembol Yasası" yürürlüğe girerek yasaklanmıştı. O dönemde, MHP ve Ülkü Ocaklarının kullandığı Bozkurt işaretinin yasaklanması ve PKK terör örgütüyle aynı kefeye konulması sert tepkilere neden olmuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bu yasağa tepki göstererek, Rabia ve Bozkurt işareti yapmayı yasaklayan Avusturya'ya giderek bu sembolleri yapacağını belirtmişti. 

PKK ile ilgili söz söyleyemeyen Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanvekili Sevim Dağdelen, "Almanya'daki en büyük aşırı sağcı ve Anayasa düşmanı örgütlerden biri olan bozkurtların işareti pekâlâ Hitler selamıyla kıyaslanabilir; dolayısıyla derhal yasaklanmalıdır” diye konuşmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da geçen yıl Hamburg Konsolosluğu'nda aynı işaretle Türkleri selamlaması Almanya'da tepkiye yol açmıştı.

Avrupa'da en kalabalık 2 milyona yakın Türk nüfusunun yaşadığı Almanya'da. "Türklerin sembolü Bozkurt işeretinin yapılması Alman hükümetini korkkuttu" yorumları yapılıyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
15°
açık