Alexa

Cenevre'de Paralel Görüşmeler...

Suriye krizi konusunda İsviçre'nin Cenevre şehrinde barış görüşmelerinin devam ettiği sırada başkent Bern'de de taraflar arasında "paralel görüşmelerin" yapıldığı belirtildi.

Cenevre'de Paralel Görüşmeler...
banner327
 Suriye krizine siyasi çözüm bulunması amacıyla İsviçre'nin Cenevre kentinde görüşmelerin devam ettiği sırada, başkent Bern'de de Rusya, ABD, İran ve Suriyeli muhalifler arasında paralel görüşmelerin yapıldığı belirtildi.

AA muhabirinin Fransız diplomatik kaynaklardan aldığı bilgiye göre, İsviçre'de yürütülen müzakerelerin "dışa bakan yüzü" Cenevre'de devam ederken, Bern'de de Suriyeli taraflar ile Rusya, ABD ve İran arasında gizli ve ayrıntılı görüşmeler yapıldı.

Kaynaklar, ilgili tarafların söz konusu görüşmeleri inkar etmesine rağmen, ABD'nin Şam Büyükelçisi Robert Ford'un, bu görüşmelere resmi olarak katılmadıklarını ifade eden sözlerinin, Bern'de gizli müzakereler yapıldığının teyidi anlamına geldiğini belirtti.  

Öte yandan muhaliflerin, rejim çatısı altında olan muhalif gruplarla, Suriye'de devlet kurumlarının korunmasını görüşmek üzere iletişim halinde olduğu öğrenildi. Bu görüşmelerin, ordu ve polis teşkilatının dağıtıldığı, devlet kurumlarının parçalandığı Irak örneğinin tekrarlanmasını engelleme amacı taşıdığı kaydedildi.

Muhalefete yakın kaynaklar ise ABD'nin, İran'ın muhalefet ve rejim arasında yapılacak ikinci tur görüşmelere katılması konusuna sıcak bakmaya başladığını bildirdi. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) da, Suriye krizindeki merkezi rolü, Beşşar Esed ve rejimi üzerindeki etkisi sebebiyle İran ile müzakere için bir komite oluşturacağı öne sürüldü.

Cenevre'de 25 Ocak'ta başlayıp 31 Ocak'ta ilk turu tamamlanan görüşmelerde, her iki taraf da masadan kalkan taraf olmak istemezken, muhalifler "geçiş yönetimi", rejim ise "terörle mücadele" konularında ısrarcı olmuştu. İç savaşa siyasi çözüm bulmayı amaçlayan Suriye barış görüşmelerinin ilk turunda, insani yardım konularında da hiçbir ilerleme sağlanamamıştı.


Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2014, 15:37
YORUM EKLE