Alexa

İbrahimi Suriyeli taraflarla konuştu...

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi, Cenevre barış görüşmelerinin ikinci turunun üçüncü gününde Suriyeli taraflarla görüşüyor.

 İbrahimi Suriyeli taraflarla konuştu...
banner327
BM Cenevre Ofisi'nden yapılan açıklamada, İbrahimi'nin tarafların oluşturduğu heyetlerle aynı anda görüştüğü bildirildi. 

Görüşmelerde, Suriye muhalefeti heyetine başmüzakereci Hadi el-Bahra, rejim heyetine ise başmüzakereci Büyükelçi Beşşar Caferi başkanlık ediyor.

İbrahimi, sabah saatlerinde Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatilov ile görüştü. İbrahimi'nin Gatilov'dan rejim yetkililerine görüşmelerde ilerleme kaydedilmesi konusunda baskı uygulamasını istediği belirtiliyor.

Bugünkü görüşmeler öncesinde basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan muhalefet heyeti üyesi Enes el-Abde, Gatilov'un dün rejim yetkilileri ile görüştüğünü belirterek, "Umarım Ruslar, rejim heyetine daha esnek olmaları ve İbrahimi'nin önerdiği gündemi kabul etmeleri için yeterince baskı uygular" dedi.

BM Cenevre Ofisi'nden yapılan açıklamada ayrıca, İbrahimi'nin 14 Şubat Cuma günü Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatilov ve ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Wendy Sherman ile yapmayı planladığı görüşmenin yarın öğleden sonraya alındığı bildirildi.

Görüşmelerin dünkü bölümünde ülkedeki şiddet ele alınmıştı. Muhalifler, bugünkü görüşmelerde geçiş hükümeti konusunun ele alınmasını istiyor.
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2014, 19:42
YORUM EKLE