Alexa

İzzeddin el-Kassam Tugayları Harekete Geçti

İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail-Suriye sınırındaki hareketlilikten sonra alarma geçerek, İsrail saldırılarına karşı halkı korumak adına önlem alındığı belirtildi. İzzeddin el-Kassam Kimdir?

İzzeddin el-Kassam Tugayları Harekete Geçti

İsrail-Suriye sınırında yaşanan gerginliğin ardından Kassam Tugayları olayları alarm seviyesinde izlemeye başladı Kassam Tugaylarından yapılan açıklamada, bu kararın "işgal altındaki Filistin'in kuzeyinde yaşanan olaylar göz önüne alınarak halkı korumak ve herhangi bir siyonist saldırıya karşılık vermek amacıyla alındığı" ifade edildi.

İsrail, hava sahasını ihlal ettiğini ileri sürdüğü İran'a ait askeri insansız hava aracını vurduğunu açıklamıştı.

Öte yandan Suriye rejimi de hava sahasını ihlal eden İsrail'e ait bir savaş uçağını düşürdüğünü belirtmişti. İsrail yetkilileri olayı doğrulayarak savaş uçağındaki iki pilotun İsrail'in kuzeyine düştüğünü birinin durumunun ağır olduğunu açıklamışlardı.

İsrail ordusu, aralarında Esed rejimine ait üç hava savunma sistemi ile İran'a ait dört askeri üssün de yer aldığı Suriye topraklarında 12 hedefi hava saldırısıyla düzenlemişti.

İzzeddin el-Kassam Tugayları Kimdir?


Tam adı: (İzzeddin bin Abdülkadir bin Mustafa bin Yusuf bin Muhammed el-Kassam) İzzeddin el Kasam, Filistin'in bağımsız ve İslâmî bir ülke olması için ilk harekete geçen din alimi ve vaizi olarak bilinmektedir.

İzzeddin el Kasam 1882 yılında Suriye'nin Lazkiye'nin Cebale köyünde doğdu. Kahire'de El Ezher Üniversitesi'ne gitti ve burada Müslüman Kardeşler'e grubuna katıldı. Eğitimnden sonra köyüne dönen El Kassam, köyün camisinde imamlık yapmaya başladı. Vaazlarında İslâmî dirilişin ancak öze dönerek sağlanacağını, emperyalizmin en büyük düşman olduğunu dile getirdi. Kassam'ın ünü kısa zamanda Suriye'yede yayılmaya başladı.

Kassam vaazlarıyla yetinmeyerek, 1911'de İtalya'nın Trablus'u işgal etmesi üzerine Osmanlı birlikleriyle İtalyanlara karşı fiili olarak savaştı. Daha sonra Osmanlı Ordusuna katılan İzzettin El Kassam Şam'ın Fransız işgalinden kurtarılması için mücadele etti. Halkı örgütlemeye devam etti Ancak El Kassam, gıyabında ölüm cezası verildi.

Kassam 1922'de Suriye'yi terk etmek zorunda kaldı. O günlerde Filistin topraklarında olan Hayfa kenti yakınlarında bir köye yerleşen Kassam, Filistin topraklarının göçmenlerce işgal edilmesine şiddetle karşı çıkarak, Hayfa'daki İslâmî bir okulda ders vermeyye başladı. Genç Müslümanlar Birliği'ne katılan Kassam,. Burada tesadüf eseri Filistin ulusal savaşına önderlik eden El Fetih'in fikir babası Hacı Emin El Hüseyni ile tanıştı. Yıllar sonra Hacı Emin ve El Kassam'ın fikir liderliğini yaptığı hareketler, Filistin Kurtuluş Örgütü HAMAS haline dönüştü.

Şeyh İzzeddin El Kassam, işgale karşı direnmek amacıyla küçük askeri birlikler kurdu ve Lübnan-Filistin sınırında gerilla savaşı başlatarak, Filistin'de bir Yahudi devleti kurulmasını destekleyen İngiltere'yi rahatsız etti. 1935 yılında El Kassam, 500 İngiliz askeri tarafından kuşatılarak şehid edildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2018, 10:10
YORUM EKLE