Alexa

Altın bir ayın en yükseğinde...

Altının ons fiyatı, yeni haftaya da yükselişle başladı ve 12 Aralık 2013'ten bu yana en yüksek seviye olan 1.254,21 doları gördü.

 Altın bir ayın en yükseğinde...
 Geçen haftanın son işlem gününde ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin çok altında artış göstermesinden destek bulan altının ons fiyatı, yeni haftaya da yükselişle başladı ve 12 Aralık 2013'ten bu yana en yüksek seviye olan 1.254,21 doları gördü.

Geçen haftanın ikinci yarısında gördüğü 1.218 dolar seviyesinden tepki alışlarıyla toparlamaya çalışan altının ons fiyatı, ABD verilerinden destek bularak yükselişe geçmiş ve haftayı 1.248,48 dolardan tamamlamıştı. Bu haftaya da yükselişle başlayarak son bir ayın en yüksek seviyesini gören altının onsu şu dakikalarda 1.250 dolar seviyelerinde dengelendi.

AA muhabirine konuya ilişkin açıklamada bulunan Garanti Bankası Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Alper Kalyoncu, ABD ekonomisinde istihdam artışının beklentileri karşılamadığı ve Amerika'da faiz artışının daha geç olabileceği beklentisinin kısa vadede altın fiyatları üzerinde pozitif etki oluşturabileceğini söyledi.

Şubat ayı ABD işsizlik verilerinin önemine dikkati çeken Kalyoncu, "Eğer şubat ayında da aynı şekilde bir iyileşme görülmezse altın fiyatlarında artış olabilir. Ancak tam tersi gerçekleşirse yani şubat verisi iyi gelirse, gelen kötü veri geçici olarak algılanır ve altın fiyatı düşüşünü devam ettirir. Şubat ayı istihdam verileri açıklanana kadar altının onsunun 1.200 - 1.270 dolar aralığında olacağını düşünüyorum. Çok yukarı gidebileceğini zannetmiyorum" değerlendirmesini yaptı.

Kalyoncu, altının onsunun 1.220 doların altında alış, 1.270 doların üzerinde de satış için en uygun seviye olabileceğini, yön için şubat ayı verilerinin bekleneceğini, orta vadeli trend açısından bu verilerin önemli olacağını vurguladı.

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan da altının son günlerdeki artışıyla yakın dönemin en sert yükselişlerinden birini yaptığını belirterek, altının onsunun 1.182 dolardan 1.254 dolara kadar yükselmesinin ardından gelen satışlarla 1.240 dolar seviyelerinde dengelendiğini ifade etti.

Doğan, altının onsunda 1.230 dolar seviyesi üzerinde hedefin 1.270 dolar olarak göründüğüne işaret etti
Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2014, 17:06
YORUM EKLE

banner325