Alexa

Af ve Oy arasında Seçim

Af yoksa Oy da yok kampanyası mahkum yakınlarının düzenledikleri etkinliklerde devam ediyor. Yerel seçim yaklaştıkça Sosyal medyada temposunu artıran mahkum yakınları affın kendileri için ne kadar önemli olduğunu siyasetçilere hatırlatmak için af yoksa oyda yok sloganıyla sosyal medyayı inletiyorlar.

Af ve Oy arasında Seçim

Şerel seçimlerde Siyasetçiler vatandaştan oy talebinde bulunurken vatandaşlarda arzu ve isteklerini biraz daha yüksek sesle haykırarak taleplerini dile getirir. Mahkum yakınları affı dile getirirken, EYT mağdurları da kendileriyle ilgili yasaların bir an önce çıkmasını ister. 

24 Haziran seçimleri öncesinde ilk defa Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli'nin Kader Mahkumlarına af önerisiyle gündeme bomba gibi düşen af yasası bugüne kadar gündemini korumaktadır. 

Af ile ilgili yasanın bir an önce çıkması için mücadele eden mahkum yakınları sosyal medya hesaplarından bir an önce ceza yasasının çıkmasını istiyor. Bir aydan daha az bir zaman kalan seçemlerden önce affın çıkmasını isteyen mahkum yakınları farklı eylemlerle bu düşüncelerini dile getirirkin, hükümetin yetkili organları, aceleye getirmemek gerektiğini seçimlerden önce yapılacak çalışmanın seçimlere kadar yetişmesinin mümkün olmayacağını dile getiriyor.

"Mahkum babası" olarakta nam yapan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan yardımcısı Feti Yıldız sosyal medya hesabından mahkum yakınlarının sabırlı olmasını cazüa yasasının bir an önce çıkması için ellerinden gelen her şeyi yaptığıklarını dile getirerek; "Sevgili kardeşlerim; İnsanların özgürlüğü ile ilgili konularda dalga geçilmeyecek gibi oy ve seçim meselesi de yapmak ayıptır günahtır. Şu an TBMM tatilde. Benim her platformda ceza indirimi kanun teklifimizin yasalaşması için verdiğim mücadeleyi bazılarınız görmüyor." diyerek şöyle devam ediyor: "Ben her insana bir kez de olsa yeniden şans verilmesinden yanayım.TCK 81/82 meselesinde infaz iyileştirmesi yapılırsa kıyamet kopmaz. Şartlı ceza indirimi çok ayrı bir şey. Birbirine karıştırmayın."

Bilgilendirmede bulunan Feti Yıldız; "İnfazın 1/2 ye düşürülmesinin amacı terör ve örgütlü suçlar hariç infazda eşitliği sağlamayı amaçlayan bir çalışmadır diye düşünüyorum. Şartlı Ceza indirimi cezaevinde geçirilecek süreden 5 yıl indirim yapılmasıdır." şeklinde de paylaşımda bulundu.

AF veya Ceza İndiri mi Çıkar mı?

Mahkum yakınları sevdiklerine bir an önce kavuşmak istiyor. Siyasetçilere güvenmeyen mahkum yakınları; "Bizi oyalıyorlar. Seçimlerden sonra ne af ne ceza yasası ne şu ne bu çıkarır bunlar" diyor. Kaynağı belli olmayan bir takım bilgilere göre hükümetin çıkartmak istediği yasa hazır halde bekliyor. Ancak neyi ve hangi zamanı beklediği bilinmiyor. 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2019, 10:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahkum esiyim
Mahkum esiyim - 8 ay Önce

Af yoksa oy da yok

Mahkum Eşi
Mahkum Eşi - 8 ay Önce

Bence beklemenin anlamı yok biz aylardır bekliyoruz verilen söz tutulmadı seçimden sonraya kaldım ı yine tutulmaz ne yapacaksanız yapın yeter artık evet hepimiz kararlıyız sandıklara girmeyeceğiz af yoksa

Zeliha kantar
Zeliha kantar - 8 ay Önce

Bu ayda af yada indirim çıkmazsa bir tek insan size inanmaz asla oy vermez inanan insanın ya aklı dengesi bozuktur yada kandırılmak aşağılanmak hoşuna giden bir ağır hastadır .

Gülderen Dolu kabaş
Gülderen Dolu kabaş - 8 ay Önce

Bizler kader mahkumu aileleri olarak seçime kadar yasa çıkmasa eşit bir şekilde oy yok isteseler bir günde yasa çıkarıyorlar onlar oyumuza talip bizde karşılıgında sevdiklerimize af yoksa oyda yok

Mahkum sevdiği
Mahkum sevdiği - 8 ay Önce

Bakın 2018 de ortaya bir af attınız 2019 oldu seçime kadar dediniz seçime yaklaştık sonra dediniz insanların ne düşünmesini bekliyorsunuz tabiki oyalandıklarını düşünüyorlar siz bir isyan felan çıkmasını bekliyorsunuz bu hiç hoş değil artık af çıkmalı pardon ceza indirimi sizin tabirinizle her neyse yapın birşeyler insanları bekletmeyin artık

Adnan
Adnan - 8 ay Önce

Af yoksa oyda yok

Nilufer
Nilufer - 8 ay Önce

Hiç kimse mahkumların ve yakınlarının umuduyla oynayamaz. 1 yıla yaklaştı yasayı çıkarmadılar. Kim sözünde durursa bizde onlara sözümüzü tutacağız. Seçimden önce Af gelsin

Mine sönmez
Mine sönmez - 8 ay Önce

10 aydır bugün yarın diye bekliyoruz seçim öncesi ceza indirimi varsa mahküm yakınlarının oyları küçümsenmeyecek kadar çok