Alexa

Bekçi Alımlarında Başvuru Şartları Nedir?

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Emniyet Genel Müdürlüğüne 10 bin çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu ihdas edilmişti. Bekçi alımlarında şartlar merak ediliyor. Resmi gzetede yayımlanan 10 bekçi alımı için şartler nedir?

Bekçi Alımlarında Başvuru Şartları Nedir?

Emniyet Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatına 10 bin çarşıve mahalle bekçisi kadrosu ihdası yapıldı.Ayrıca kararname ile İçişleri Bakanlığının taşra teşkilatına da çeşitli unvanlarda 36 kadro ihdası gerçekleştirildi. Şimdi bekçi olmak isteyenler merak ediyor,  Bekçi görevleri nedir? Bekçi maaşları ne kadar? Bekçilik nedir? Bekçi ile polisin farkı nedir? gibi buna benzer bir sürü konu sorgulanıyor, araştırılıyor.

Bekçilik şartları nedir?

Türk vatandaşı olmaları, 

En az lise ve dengi okul, ön lisans, lisans veya lisans üstü mezunu

Askerlik görevini bitirmiş olmaları

30 yaşından gün almamış olmak

Görev yapmaya engel olabilecek bir hastalık veya engeli bulunmadığını sağlık kurulu tarafından raporla belgelemelk

Bu şartları taşıyan adaylar, öncelikle mülakata alınacak. Mülakatta geçerli not alan adaylar, yazılı sınava girmeye hak kazanacak. Yazılı sınav sonuçlarına göre asil ve yedek aday listesi belirlenecek.

Sözlü sınavda 100 tam puan üzerinden 70 alanlar yazılı sınava girebilecek.

Kentin merkez ilçe sınırları içinde çalıştırılmak üzere alınacak adaylar için giriş sınavları, valilikçe il merkezinde yapılacak. Diğer ilçelerde ise sınavlar, kaymakamlıklarca ilçe merkezinde gerçekleştirilecek.

Valilik ya da kaymakamlıkların internet sitesinden yapılacak tüm duyurular, adaylar için tebligat niteliğinde olacak.

Alım sürecinin herhangi aşamasında başvuru şartlarını taşımadıkları anlaşılan adayların işlemleri iptal edilecek.

BEKÇİNİN GÖREVLERİ NEDİR?

Bir kimsenin can, mal ve ırzına saldırma ve tehditleri önlemek, saldıranları yakalamak, Suç işlenirken veya işlendikten sonra, henüz izleri meydanda iken sanıkları yakalamak, Kamu düzen ve güvenini bozacak mahiyetteki gösteri, yürüyüş ve karışıklıkların yapılmasına karşı, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri almak, Adli kolluk işleriyle ilgili vakalarda, delillerin kaybolmamasını sağlayan muhafaza tedbirlerini almak. (Bekçiler bu bendeki görevlerinin ifasında halkın yardımından da faydalanabilirler.) Bu görevlerin dışında Bekçilerin ayrıca Genel kolluk kuvvetlerine yardım yönünden görevleri ve Mahalle sakinlerinin istirahat, sağlık ve selametini sağlamak bakımından görevleri bulunmaktadır. 

BEKÇİLER NE KADAR MAAŞ ALACAK?

2017 yılında farklı şehirlerde çok sayıda Bekçi alımı yapılmıştı. Yapılan alımlarda görevlerine başlayan personellere bulundukları il ve diğer durumlara bağlı olarak 2 bin 800 ile 2 bin 900 TL arasında maaş ödeniyordu. 2018 yılına girilmesi ve maaşlara zam yapılmasının ardından bu rakam yükseldi. Çarşı ve Mahalle Bekçileri 3 bin ile 3 bin 100 TL arasında bir maaş almaktadır.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 00:45
YORUM EKLE