Yandex Metrika

'Bulgarlar Türk'tür' deyince ortalık fena karıştı

Bulgar medyası ve aşırı milliyetçiler, Türkler’in yaşadığı zulümleri anlatan belgeseli hazırlayan gazeteci Yelda Yanat Bağcı’ya adeta savaş açtı.

'Bulgarlar Türk'tür' deyince ortalık fena karıştı
25 Aralık 2015 Cuma 23:37

Adını ve dinini değiştirmeye zorlanan Bulgar Türkleri üzerindeki baskıyı ve asimilasyon politikalarını tarihi perspektifiyle anlatan “Balkanlar Benim Yurdum” adlı belgesel Bulgaristan kamuoyunun aklını karıştırdı.

'BULGARLAR TÜRK’TÜR'

Balkanlar’daki Türk varlığının, tarihi belgelerle ve bilim adamlarının ifadeleriyle yinelenmesi “Bulgarların Türk kökeninden geldiğine” dair iddiaları yeniden gündeme getirdi.

TÜRKLER'İN YAŞADIĞI ZULÜMLERİ ANLATAN BİR FİLM

Gazeteci Yelda Yanat Bağcı’nın 2012’de çektiği belgeselin 2013’te Türkçesi yayınlandı ancak asıl kıyamet, El Cezire İngilizce kanalının filmi uyarlayıp İngilizce olarak uluslararası kanalında geçen ay yayınlayınca koptu. Bulgar medyası ve aşırı milliyetçiler, Türkler’in yaşadığı zulümleri anlatan belgeseli hazırlayan gazeteci Yelda Yanat Bağcı’ya adeta savaş açtı.

NEREDEYSE BULGARİSTAN’IN KURULUŞ YILINI İNKAR EDECEKLER

Yelda Yanat Bağcı, belgeseli çekerken ve sonrasında yaşadıklarını anlatırken şunları söyledi: “Belgeselde objektif olmak için Türkiye kaynaklarına fazla yönelmedik. Ama karşımızda öyle bir katı bir tutum var ki, neredeyse Bulgaristan’ın kuruluş yılını bile inkar eder duruma gelmişler. Bütün her yerde yazanlar Bulgaristan’ın kuruluş döneminin 7. yüzyıl olduğudur.

BULGARLAR TÜRK BOYUNDAN GELDİ

Uluslararası kaynaklarda Bulgarlar’ın bir Türk boyundan geldiği belirtilir. Avrupa’ya geldiklerinde Türkçe konuştukları ve Türk-Fars karışımı bir boydan geldikleri Britanica’da da Wikipedia’da da yazar.

BULGARİSTAN’IN EN BÜYÜK TV’LERLİ BİZİ HEDEF ALDI

Çekimleri Bulgaristan’da yaptık. Ben önce orada ön araştırma yaptım. Bu süreçte sıkıntı yaşamış ailelerle görüştüm. Belene kamplarında işkence görmüş, 1989 göçüyle sürülmüş ve zulme uğramışlar. Birçok yerde belgesel çektim, ilk kez insanlar ‘Türkiye’den geldim’ dediğim zaman ağlamaya başladı. Bulgaristan’ın en büyük gazeteleri ve TV’leri bizi hedef aldı. Bana sorduklarında, cevapları filmde verdiğimi belirttim.”

ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYORUM

Yelda Yanat Bağcı, belgeselin yayınlanmasından sonra çok sayıda ırkçı hakaret ve tehditlere maruz kaldı. Bağcı, “Ölüm tehditleri alıyorum. Çok çirkin ithamlar var. El Cezire’ye ve YouTube’a videoyu kaldırmaları için baskı yapıyorlar. Videoyu kaldırtmak için altına olumsuz yorumlar yazıyorlar. Beğenmeme sayısını arttırmaya çalışıyorlar.

Biz de karşı kampanya başlattık. Rumeli ve Balkan Derneği’nin desteğiyle sosyal medyada bu baskıları göğüslemeye çalışıyoruz. Belgesel ve bilimsel yayınları kaldırtmamaya çalışıyoruz” dedi. Balkan Harbi’nde yenilen Müslümanlar Bulgar ve Rus çetecilerin büyük zulmüne uğradı. Yaşlı ve kadın demeden tutuklanan Müslümanlar oracıkta darağaçlarına asıldı. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Anadolu’ya başlayan büyük göç esnasında bir milyona yakın Müslüman yollarda hastalık ve açlık yüzünden hayatlarını yitirdi.

TÜRKLER’İ YOK EDEMEYİNCE ASİMİLE ETMEYE ÇALIŞTILAR

Prof. Dr. Kemal Karpat: Bulgaristan’da 19. yüzyılda Türkler çoğunlukta, Bulgarlar azınlıktaydı. Rusya’ya bağlı siyaset yürütecek Bulgar halkı oluşturmak için Rus orduları Türkler’i Vidin’den Trakya’ya kadar sürdü, öldürdü. Türkler’i yok edemeyince asimile etmeye çalıştılar.

OSMANLI SAYESİNDE VARLIKLARINI KORUDULAR

Bulgar tarihçi Stoyan Dinkov: Bulgar halkı, Osmanlı sayesinde etnik varlığını koruyabilmiştir. Osmanlı padişahları, dönemin Avrupa idarecilerinden daha toleranslıydı.

BULGARLAR TÜRK’TÜR AMA HIRİSTİYAN OLDULAR

Prof. Dr. Mehmet Çelik: Bulgarlar Türk’tür. Ancak Hıristiyan olduktan sonra Türklüklerini kaybettiler.

Bulgar tarihçi Fotios, Bulgarlar’ın Türk olduğunu söylüyor. Ancak kendi ülkesinde bile hain ilan edildi.

superhaber.tvEtiketler; #bulgarlar #Türk

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.