Alexa
banner314

“İlçeler İnsani Gelişme Ödülleri” sahiplerini buldu

​​​​​​​İNGEV tarafından gerçekleştirilmekte olan İnsani Gelişme Endeksi -İlçeler (İGE-İ) çalışmasında “Çok Yüksek İnsani Gelişme” performansı gösteren ilçe belediye başkanlarına ödülleri verildi.

“İlçeler İnsani Gelişme Ödülleri” sahiplerini buldu
banner327

Brand Week Istanbul çerçevesinde düzenlenen “Sınır Tanımayan Popülizm Çağında Kampanya Teknikleri” konferansının ardından “İnsani Gelişme Ödül Töreni” yapıldı.

Tören öncesinde İGE-İ proje yöneticisi Prof. Dr. Murat Şeker çalışma sürecini ve özelliklerini paylaşırken; İNGEV Başkanı Vural Çakır, insani gelişmenin bir yönetim felsefesi ve uygulama stratejesi olduğunu belirterek, İNGEV’in insani gelişmeye hizmet eden çalışmaları desteklemekten gurur duyduğunu belirtti. Törende ödül alan belediyeler şöyleydi: Beşiktaş, Kadıköy, Çankaya, Çekmeköy, Ümraniye, Şişli, Nilüfer, Muratpaşa, Karşıyaka, Tepebaşı, Bakırköy, Maltepe, Üsküdar, Yenimahalle, Sarıyer, Ataşehir, Odunpazarı, İzmit, Avcılar, Beylikdüzü.

İGE-İ (İnsani Gelişme Endeksi – İlçeler) Çalışması Hakkında:

Bu yılki ana tema “Tüketiciden İnsana Geçiş”

İnsani Gelişme Endeksi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından 1990 yılından bu yana ülkeler düzeyinde yayımlanıyor. Kişi başına düşen gelir, doğumda beklenen yaşam süresi, okur-yazar ve okullaşma oranları dikkate alınarak hesaplanan İnsani Gelişme Endeksi, gelirin yanında eğitim ve sağlık verileriyle insani gelişmeyi ölçmeyi ve ülkeleri karşılaştırmayı amaçlıyor.

İnsani gelişme için yerel yönetimlerin ve mikro uygulamaların önemi artıyor

İnsani Gelişme Endeksi, yerel düzeyde insani gelişmenin yönlendirilmesini amaçlayan bir endeks. Yerelleşmenin giderek arttığı günümüzde, insani gelişmeye etki eden yerel politika araçları da çeşitlenmektedir. Bu araçların mikro ölçekte yerel yönetimler tarafından etkin kullanılması, başta merkezi yönetimler olmak üzere diğer paydaşlar tarafından da desteklenmesi yaşam kalitesini yükseltmektedir. İNGEV, günlük hayata etki yapabilecek yönetilebilir değişkenleri önemsemektedir.

İGE-İ 2017 Raporu ve Endeksi 186 ilçeyi kapsıyor

İGE-İ olarak adlandırılan İnsani Gelişme Endeksi – İlçeler raporu, büyükşehir sınırları içinde kalan bütün ilçelerle en yüksek nüfusa sahip 186 ilçeyi kapsıyor. 2016 yılı raporuna göre ise ilçe kapsamının daha da genişlediği gözlenmiştir.

Veri seti, ilçe düzeyinde insani gelişmeyi ölçen 65 değişken ve “gizli vatandaş çalışması”ndan oluşuyor

İlçe düzeyinde sosyal, ekonomik ve çevresel faktörlere yönelik bileşenlerden oluşan İGE-İ; demografik yapı, eğitim, sağlık, sosyal yaşam, sosyal içerme ve katılım, yönetişim, ekonomik kapasite, gelir ve tüketim durumu, çevre, altyapı ve ulaşım alanlarına ilişkin objektif göstergeleri içeriyor. Veriler aynı zamanda yerel yönetim faaliyet raporlarının detaylı incelenmesi ve merkezi istatistiklerden oluşuyor. 2017 raporunda ayrıca “gizli vatandaş” çalışması genişletilerek toplam 19 konuda “gizli vatandaş” olarak belediyelere başvurulmuş ve cevap verme düzeyleri de endekse dahil edilmiştir.

Sonuçlar dört ana bölgede gruplanarak aktarılıyor: Çok Yüksek İnsani Gelişme Bölgesi’nde 30 ilçe yer alıyor

İGE-İ Endeksi’nde ilçeler; Çok Yüksek İnsani Gelişme, Yüksek İnsani Gelişme, Orta İnsani Gelişme ve Düşük İnsani Gelişme olmak üzere 4 ana kümede toplanıyor. 2017 raporunda Çok Yüksek İnsani Gelişme bölgesinde 30 ilçe yer aldı. 18 ilçenin bu grupta yer aldığı 2016 raporuna göre de değişiklikler gözlenmiştir.

2017 Çok Yüksek İnsani Gelişme Bölgesi (Yeşil Bölge) kapsamındaki ilçeler şunlardır:

İSTANBUL

BEŞİKTAŞ

İSTANBUL

KADIKÖY

ANKARA

ÇANKAYA

İSTANBUL

ŞİŞLİ

BURSA

NİLÜFER

ANTALYA

MURATPAŞA

İZMİR

KARŞIYAKA

ESKİŞEHİR

TEPEBAŞI

İSTANBUL

BAKIRKÖY

İSTANBUL

MALTEPE

İSTANBUL

ÜSKÜDAR

ANKARA

YENİMAHALLE

İSTANBUL

SARIYER

İZMİR

KONAK

İSTANBUL

ATAŞEHİR

İSTANBUL

ÜMRANİYE

İSTANBUL

BEYOĞLU

ESKİŞEHİR

ODUNPAZARI

KOCAELİ

İZMİT

İZMİR

BORNOVA

İSTANBUL

FATİH

İSTANBUL

AVCILAR

İZMİR

GAZİEMİR

İSTANBUL

BEYLİKDÜZÜ

ANKARA

KEÇİÖREN

İSTANBUL

TUZLA

İZMİR

BALÇOVA

İSTANBUL

ÇEKMEKÖY

İSTANBUL

BAŞAKŞEHİR

SAMSUN

ATAKUM

Toplam İnsani Gelişme Endeksi’nin yanı sıra çalışmada 7 alt endeks de yer alıyor

Toplam sonuçları oluşturan İnsani Gelişme Endeksi’nin yanı sıra yerel yönetim faaliyetlerinin yönlendirilmesinde önem taşıyan 7 alt endeks de yayınlanıyor. Bunlar Yönetişim ve Saydamlık, Sosyal Kapsama, Ekonomik Durum, Eğitim, Sağlık, Sosyal Yaşam ve Çevresel Performans başlıkları altında toplanıyor.

Bu endekslerde ilk sırada yer alan ilçeler ise şöyledir:

İGE-İ Yönetişim ve Saydamlık Endeksi

İL

İlçe

Yönetişim ve

Saydamlık Endeksi

İSTANBUL

ÇEKMEKÖY

İGE-İ Sosyal Kapsama Endeksi

İL

İlçe

Sosyal Kapsama Endeksi

İSTANBUL

ÜMRANİYE

İGE-İ Ekonomik Durum Endeksi

İL

İlçe

Ekonomik Durum Endeksi

İSTANBUL

BEŞİKTAŞ

İGE-İ Eğitim Endeksi

İL

İlçe

Eğitim Endeksi

İSTANBUL

BEŞİKTAŞ

İGE-İ Sağlık Endeksi

İL

İlçe

Sağlık Endeksi

İSTANBUL

KADIKÖY

İGE-İ Sosyal Yaşam Endeksi

İL

İlçe

Sosyal Yaşam Endeksi

İSTANBUL

BEŞİKTAŞ

İGE-İ Belediye Çevresel Performans ve Ulaşım Endeksi

İL

İlçe

Çevresel Performans ve Ulaşım Endeksi

İSTANBUL

BEŞİKTAŞ

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 22:22
YORUM EKLE

banner307

banner325