Alexa
banner314

Kurban Bayramı ne zaman? (Bayramda Kaç Gün Tatil Olacak)

2018 Kurban Bayramı ne zaman? diye merak edilirken en çok "2018 Ramazan ve Kurban bayramı tarihi ve kaç gün tatil olacak? şeklinde de merak edilmekte. Vatandaşlar en çok Kurban Bayramında ne kadar tatil var bunu merak ediyor.

Kurban Bayramı ne zaman? (Bayramda Kaç Gün Tatil Olacak)
banner327

2018 Ramazan ve Kurban bayramı tarihi ve kaç gün tatil olacak? soruları merak ediliyor. Vatandaşlar internet aramalarında en çok, "Kurban Bayramı ne zaman?" ve "2018 Kurban Bayramı tatili kaç gün sürecek?" şeklinde arama yapıyor.

Peki, Kurban Bayram tatili hangi güne geliyor? ve Kurban Bayramı hakkında merak edilen sorular nedir? Diyanet’in açıkladığı, Kurban keserken alınması gereken tedbirler nedir? bu ve benzeri soruları haberimizde görebileceksiniz. 

Kurban Bayramı ne zaman? 

2018 Kurban Bayramı tatili kaç gün sürecek? Kurban Bayramı tatili kaç gün?

Vatandaşlar tatilleri önceden bilmek istiyor. Tatilin kaç gün olduğunu önceden bilen vatandaşlar buna göre planlamalar yapıyor. Tatili nerede ve kaç gün geçireceğini önceden bilerek ona göre ayarlamalar yapıyor. Araç kiralama, otelde yer ayırtma, revizyon vb. faydaları oluyor.

İşte, Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili kaç gün? sorularının cevapları kapsamhaber'de...

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2018 dini günler takvimde yer alan bilgiler: Kurban Bayramı bu yıl Ağustos ayının sonlarına denk gelmektedir. Buna göre, Kurban Bayramı'nın 1. günü 21 Ağustos Salı gününe denk geliyor. Hafta sonu tatilleri ve pazartesi gününe denk gelen yarım günlük arefe günün de eklenince toplam 9 güne çıkan Kurban Bayramı tatili, 18 Ağustos Cumartesi günü başlamış olacak.

Kurban Bayramının Arefe günü 20 Ağustos Pazartesi günü (Yarım Gün) Kurban Bayramının 1. günü: 21 Ağustos Salı günü, Kurban Bayramının 2. günü: 22 Ağustos Çarşamba günü, Kurban Bayramının 3. günü: 23 Ağustos Perşembe günü,  Kurban Bayramının 4. günü: 24 Ağustos Cuma günü.

KURBAN NEDİR?

Sözlükte “yaklaşmak, Allah’a yakınlık sağlamaya vesile olan şey” anlamına gelen kurban, dinî bir terim olarak, “ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak, ya da bu şekilde boğazlanan hayvan” demektir. Arapça’da bu şekilde kesilen hayvana udhiyye denilir.

Kurban, fert ve toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan mali bir ibadettir. Kişi kurban kesmekle Allah’ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini koruduğunu ortaya koymuş demektir. Müminler her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil’in Cenâb-ı Hakk’ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hâtırasını tazelemiş olur. KUrban kesenler, kendilerinin de benzeri bir itaate hazır olduğunu simgesel davranışla göstermiş olmaktadır.

İnsanlık tarihi boyunca genelde bütün dinlerde kurban uygulaması mevcuttur. Ancak, şekil ve amaç yönüyle aralarında farklılıklar bulunur.

Kurban Bayramı Ne Demek?

Kurban Bayramı, Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayramdır. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.

Kurban Keserken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

1. Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. 

2. Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmaması gerekir.

3. Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemelidir. Kurbana eziyet verilmemelidir. Kurbanlık hayvanlar,  hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmelidır. Kesim işlemi hızlı olmalıdır.

4. Çevre temizliğine dikkat edilmelidir.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2018, 01:40
YORUM EKLE

banner307

banner325