Alexa

Özel hayatın Gizliliğine Darbe (GetContact Nedir?)

Akıllı telefonlarher geçen gün biraz daha güvensiz hale geliyor. Son olarak akıllı telefonlara yüklenen getcontact adlı casus program insanların özel hayatlarını ciddi anlamda tehdit ediyor. Peki GetContact nedir?

Özel hayatın Gizliliğine Darbe (GetContact Nedir?)

GetContact adlı uygulama Türkiye'de birden popüler oldu. İnsanlar GetContact uygulamasını konuşuyor. Peki GetContact programı tehlikeli mi? GetContact’tan numarasını silmek için veya temizlemek için ne yapılmalıdır? GetContact uygulaması kimlerin işine yarar? Nasıl kullanılır/ fibi sorulara cevap aranıyor.

Akıllı telefon uygulaması olan ve kullanımı hızla yayılan Getcontact, beraberinde kişisel verilerin gizliliği sorusunu da gündeme getirdi. Buna rağmen, özellikle kullanıcılarının farklı telefon rehberlerinde hangi isimde kaydedildiğini görmek istemesi ve bunu çektikleri resimle sosyal medyada paylaşması, aplikasyonun kullanımını hızlandırdı.

Medya Takip Merkezi’nin yaptığı incelemeye göre Getcontact uygulaması ile ilgili yaklaşık 30 bin 131 ileti paylaşıldığı belirlendi.

Kısa süre içerisinde popüler olan aplikasyonun yarattığı güvenlik sorunu üzerine Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), içlerinde Getcontact'ın da bulunduğu 25 uygulama için inceleme başlattı.

GETCONTACT NEDİR?

İnternet ortamında özel hayatın gizlilğine zarar veren bir uygulamadır. GetContact uygulaması uygulamayı kuran kişilerin rehberindeki numaraları kendi havuzuna aktarıyor. Rehber kopyalama sistemiyle, indirilen cihazdaki rehbere ve numaranıza ulaşan sistem uygulamayı kullanan diğer kişilerle paylaşıyor. Özellikle özel hayatın gizliliği noktasında büyük sıkıntılar doğurabilecek olan sistemde numaranızın hangi kaynaklara ulaştığı da bilinmiyor. 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2018, 15:10
YORUM EKLE