Yandex Metrika

Telefon Şirketlerinin İstihbarat Oyununa Dikkat!

Teknoloji sınır tanımıyor. Telefon Şirketleri 'büyük kolaylık' adı altında kullanıcıya sundukları uygulamalar teknolojideki istihbaratı ortaya koyuyor.

Telefon Şirketlerinin İstihbarat Oyununa Dikkat!
18 Aralık 2015 Cuma 14:02

Teknoloji sınır tanımıyor... Telefon Şirketleri 'büyük kolaylık' adı altında kullanıcıya sundukları uygulamalar teknolojideki istihbaratı ortaya koyuyor; ve ne kadar güvende olduğumuzu sorgulamak zorunda kalıyoruz.

Son zamanlarda ki teknolojideki gelişmelere bakıldığında aklımıza gelmeyen hayret edilecek uygulamaların hayatımızda yer bulduğunu görüyoruz. bütün insanlarınkullandığı telefonlardan istihbarat bilgilerine nasıl ulaşıldığını hayretle okuyacaksınız.

TELEFONDA PARMAK İZİ
Telefon şirketleri yeni uygulamaları hayata geçirdi.
Akıllı telefonlarda şimdi açma kapama düğmesi parmak izine bağlandı.
Kolaylık olsun diye sunulan bu uygulamada başparmak izi alınıyor, taranıyor, kaydediliyor ve böylece telefon kullanıcıları kısa yoldan parmak izini kullanarak telefonunu açabiliyor.
 
Öyle sıradan parmak izi değil; iz tanımlamada 10 başvuru noktası esas alınıyorsa eğer telefon şirketlerinin yaptığı uygulamada başparmağa ait tüm izler alınıyor yani yanılma payı sıfır!
 
TELEFONDA SES ANALİZİ
Şimdi de telefon şirketleri yine kullanıcılarına büyük kolaylık sunuyor. Bu çerçevede sesli yanıt sisteminde kullanıcılardan ses analizi isteniyor.
Bu amaçla önce kimlik doğrulaması yapılıyor; doğum tarihi, anne kızlık soyadı, fatura bilgisi gibi…
Ardından ses kaydı için konuşmanı isteniyor ve ses kaydediliyor.
Bu ses kaydında da yanılma payı sıfır!
 
BİYOMETRİK PARMAK İZİ
Şimdi özel hastaneler de hastalarından hem parmak izi hem de avuç içi izi alıyor, kaydediyor. Eğer ki bu işleme itiraz ederseniz sizden daha fazla ücret isteniyor yani hastalar bu işleme zorlanıyor.
 
SONUÇ
Şu anda Türkiye’de telefon şirketleri ve özel hastaneler tarafından yapılan işlemleri şöyle özetleyebiliriz:
Parmak izleri alınıp kaydediliyor.
Avuç içi biyometrik izler alınıp kaydediliyor.
Ses analizi yapılarak kaydediliyor.
Ve tüm bunlar arşivleniyor.
 
AMAÇ NE
Artık yabancı istihbarat örgütlerinin büyük paralar harcayarak biyografik istihbarat dediğimiz kişilere ait bilgileri toplamak için çaba sarf etmesine gerek kalmadı.
 
Telefon şirketlerinin ve özel hastanelerin veri depolama sistemine girip şüpheli bulunan bir ses kaydı taramaya tabi tutulduğunda, bu takipteki kişinin kolaylık olsun diye parmak izi kullanarak telefonunu açanlardan, kolaylık olsun diye ses kaydını telefon şirketlerine verenlerden ve özel hastanelere gidip parmak ve avuç içi izi verenlerden biri olup olmadığı saniyeler içinde tespit edilebilecek.
 
Bu noktada mesele şu; suçlu olan korksun diye bir yaklaşım doğru değil ya da ses kaydı verme, parmak izi kullanma gibi yaklaşımlar doğru değil, bir ulus, Türk ulusu özel kayıt altına alınıyor ve bu toplanan verilerde devlet kontrolü yok!
 
Bu noktada yine mesele şu; Türk ulusuna ait toplanan verilerin güvenliği yok, yabancı istihbarat örgütleri kolayca erişebiliyor.
 
Ve en önemlisi, telefon şirketleri ve özel hastaneler bunu yaparken, insan ister istemez şunu soruyor; BİZİM DEVLETİMİZ YOK MU, BİZİM GÜVENLİĞİMİZİ SAĞLAYACAK!
 
Erdal Sarızeybek


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.