Alexa

9 tl'ye 6 yıl hapis...

9 liralık zimmet davası Türkiye'de adalet yok diyenlere cevap niteliğinde (!)

9 tl'ye 6 yıl hapis...

 İstanbul Şişli'de bir banka çalışanı kasaya koyması gereken 9 Lira 25 Kuruş parayı zimmetine geçirdiği için dava edildi. Bankacı hakkında önce 12 yıl istendi. Daha sonra parayı iade ettiği için 6 yıl istendi.

Bu olay 14 Aralık'taki operasyonda ortaya çıkan 4,5 milyon dolarlık parayı hatırlattı.

Eğer savcının bankacı için istediği hapis cezası emsal alınırsa; 4.500.000 ABD Doları'ın TL (1 $ = 2,16 TL) karşılığı olan 9.720.000 TL için yaklaşık 6.000.000 yıl hapis istenmesi gerekiyor :)

Hürriyet'ten Özge Eğrikar'ın haberine göre Şişli'deki bir alışveriş merkezinde bulunan bankada gişe görevlisi olarak çalışan R.A. (34), iddiaya göre geçen yıl mart ve nisan aylarında, gün sonu gişede oluşan kasa fazlası tutarını zimmetine geçirdi. R.A., zimmetine geçirdiği 9 lira 25 kuruşu kendi şahsi harcamalarında kullandı. Bankanın kontrollerinde ortaya çıkan zimmet iddiasıyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

‘DEĞMEYECEK BİR PARA’

İfadesinde, çok küçük miktarlı kasa fazlalarını, ilerleyen günlerde kasa noksanlığı oluştuğu durumlarda kullanmak üzere yanına aldığını öne süren R.A., “Bunu zimmete geçirme ve mal edinme kastıyla yapmadım. 9 lira 25 kuruşu bankanın hesabına yatırdım. Söz konusu para, zimmete geçirilmeye değecek bir para değil. Suçsuzum” dedi.

BANKAYA GERİ YATIRDI

İstanbul Ağır Ceza Mahke-mesi’nde açılan davanın iddianamesinde R.A.’nın görevi nedeniyle kendisine devredilmiş olan 9 lira 25 kuruşu zimmetine geçirdiği ve zimmetine geçirdiği bu parayı kovuşturma başlamadan önce banka hesabına yatırmak suretiyle bankanın zararının karşılandığı öne sürüldü. Savcılık, önce 12 yıla kadar hapsini istediği R.A.’nın, 9 lira 25 kuruşu banka hesabına yatırdığı için cezasının yarı oranda indirilerek 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.
Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2014, 23:20
YORUM EKLE