Yandex Metrika

Ankara'da Eş Zamanlı Saldırı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanlığı ek binasındaki patlama ve AK Parti Genel Merkezi'ne yönelik saldırıyla ilgili olarak, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve İçişleri Bakanı Muammer Güler'den bilgi aldı.

Ankara'da Eş Zamanlı Saldırı
20 Mart 2013 Çarşamba 01:18

 Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, resmi ziyaret için Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bulunan Başbakan Erdoğan, yaşanan olaylarla ilgili Ergin ve Güler'i telefonla arayarak bilgi aldı.
AK Parti Genel Merkezi'ne yapılan saldırı sonrasında yasa dışı örgüt tarafından bildiri bırakıldığı iddia edildi
AK Parti Genel Merkezi'ne yapılan saldırının ardından yasadışı DHKP-C örgütünün olay mahalline bildiri bıraktığı iddia edildi. İçişleri Bakanı Muammer Güler, iddiayı yalanladı.
Patlamalardan kısa bir süre sonra AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar, Twitter'da, "İlk bulgulara göre bombalama eylemlerinin gerisinde Esad destekli DHKPC gözüküyor!" diye yazmıştı.AK Parti Genel Merkezi'ne ve Adalet Bakanlığının Kızılay'da bulunan ek binasının ziyaretçi girişine akşam saatlerinde saldırı düzenlendi.
AK Parti Genel Merkezi'ne lav silahı ile saldırı düzenlenirken, Adalet Bakanlığı ek binası girişinde parça tesirli bomba atıldı
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Adalet Bakanlığı'nın Milli Müdafa Caddesi girişindeki otoparklar bölgesine 2 adet el bombası atıldığını belirtti. Patlamada 2 kişi yaralandı. Yaralılar sağlık ekiplerince Numune Hastanesine kaldırıldı.
Söğütözü'ndeki AK Parti Genel Merkezi karşısında bulunan bir siteden genel merkez binasına lav silahıyla ateş edildi. Saldırı sonrasında binanın 7. ve 8. katları arasındaki dış cephesinde maddi hasar oluştu. 
Polis ekipleri AK Parti Genel Merkezi çevresinde güvenlik önlemleri alarak bölgede geniş çaplı araştırma yaptı.Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti Genel Merkezi'ne ve Adalet Bakanlığı'na yapılan saldırılarla ilgili olarak açıklama yaptı. Ergin, Adalet Bakanlığı'na 2 adet el bombası, parti Genel Merkezine ise lav silahı ile ateş açıldığını söyledi. Saldırıların provokasyon olduğunu bildiren Bakan Ergin, şiddet ve terörün aciz ve korkakların sığındığı bir yöntem olduğunu ifade etti.
Bakan Sadullah Ergin, bombalı saldırının yapıldığı Adalet Bakanlığı'nın önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Ergin, Adalet Bakanlığı'na yapılan saldırı ile ilgili olarak, "Milli Müdafa Caddesi girişinde 2 adet el bombası atılmıştır. Bu bomba atma eylemi esnasında bir personel eşi hafif yaralanmış, tedavisi ayakta yapılmış ve taburcu edilmiş. Ufak çapta maddi hasar meydana gelmiştir. Tabi bu eylemle ilgili olarak, genel itibari ile şiddet ve terör aciz ve korkakların sığındığı bir yöntem. Kendilerine düşünceleri ile milletin gönlünde yer bulamayanlar bu tip eylemlerle gündeme gelmeyi amaçlamaktadır. Ancak diğer yerlerde de olduğu ülkemizde şiddetin yerinin olmadığını herkes görecek. Hükümetimiz ülkemizin zaman zaman içerisinden geçtiği şiddet olaylarını sonlandırmak için yürüttüğü çalışmalara devam edecektir." ifadelerini kullandı. 
Hadiseyi kınayan Bakan Ergin, şöyle konuştu: "Düşüncesi olanları milletimize düşünceleri ile kendilerinin arz etmeye, milletten alacakları onayla iş yapmaya davet ediyorum. Bu tip korkak eylemlerle saklanarak yapılan eylemlerle bir yere varılamayacağını ifade etmek istiyorum."
AK Parti Genel Merkezi'ne yapılan saldırı ile ilgili olarak ise "Doğrudur genel merkezimizden de bir süre sonra açıklama yapılacak. Genel merkezimize de muhtemelen bir lav silahı ile mühimmat atımı yapılmıştır. Orada bir miktar maddi hasar söz konusu. Onun dışında sıkıntı yok. Onunla ilgili açıklama da genel merkezden yapılacak." dedi. 
Adalet Bakanlığı'na atılan bombanın ses bombası olduğu söylendi, siz el bombası dediniz?' şeklindeki soru da Bakan Ergin, "İncelemeler devam ediyor. Parça tesirli bomba. Menşei tespit edildi, çalışmalar devam ediyor. Çalışmalar ilerledikçe sizlerle de daha detaylı bilgileri paylaşırız." cevabını verdi. 
Nevruz kutlamalarının arefesinde bu patlamaların olmasının zamanlama olarak değerlendirmesinin sorulması üzerine de Ergin, sözlerinin şöyle sürdürü: "Değerli arkadaşlar Türkiye önemli bir zaman dilimi içerisinden geçiyor. Türkiye'de ne zaman bir hamle dönemi başlasa, ne zaman yeni bir atılım yapılsa bu tür provokatif eylemlerle karşılaştık, geçmişte de karşılaştık. Ama bunlara karşı bizim çalışmalarımız hazırlıklı yola çıkarken zaten bunları öngörüyorduk. Bu tür sabote girişimleri ile karşılaşacağımızı tahmin ediyorduk. Olmamasını temenni ederdik ama bu yada bundan sonra gelecek farklı sabote girişimleri doğru yönde atıldığını düşündüğümüz adımlardan bizi alıkoyamaz. Biz ülkemiz için doğru bildiğimiz istikamette kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz. Daha sonra gelişmeleri içişleri bakanlığımızla paylaşır, şu aşamada daha fazla bir şey ifade etmeyeceğim. Bir takım bulgular var fakat soruşturmanın selameti açısından bunları şimdi paylaşamam. Yaralan kişinin kimliği, bakanlıkta çalışan bir personelimizin eşi, önemli bir şey yok. Türkiye'deki sorunların çözümü bazı insanları rahatsız edebilir. Önümüzdeki süreci izlemeye devam edelim inşallah hayırlı gelişmeler olacak."AK Parti Genel Merkezi'ne yapılan saldırıyla ilgili olay yerinden kaçan bir zanlının eşkali emniyet görevlilerince tespit edildi.AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "Bu saldırılar doğrudan AK Parti'ye değil, demokrasimize yapılan bir saldırıdır. Çözüm iradesine yapılan bir saldırıdır. Türkiye ne zaman kronik problemlerine kurtulmaya çalışsa ya devlet içinden bir çeteler ortaya çıkıyor" dedi.
İçişleri Bakanı Muammer Güler ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Ankara'daki patlamalarla ilgili açıklama yaptı. İçişleri Bakanı Mummer Güler, AK Parti Genel Merkezine yapılan saldırıyla ilgili olarak, "Lav silahıyla atılan bir patlayıcı isabet etti. Aynı gün saat 21.00 sıralarında Adalet Bakanlığı oto pakına iki adet el bombası isabet etmiştir. Olay yaralanan bir kişi tedavi edildi. Güvenlik birimlerimiz çok yönlü bir araştırmayı sürdürmektedir. Fiziki takipler 200 metre ötedeki ağaçlılık bir bölümün içine atılan çantada silahlı malzemeler bulunmuştur. Olayın takibini güvenlik birimlerimiz sürdürmektedir. Terörün hangi türü olursa olsun güvenlik güçleri operasyonlarını sürdürecektir" dedi.
Tüm camiamıza geçmiş olsun dileklerimizi ifade ediyorum. Adalet Bakanlığı'na yapılan saldırıdan dolayı hükümetimize ve milletimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Karanlıktan yolan gece yolculuğa çıkmaz. Biz uzun yıllardan beri büyük mücadeleler vererek milletimizi aydınlık ufuklara taşımaya karar verdik. Türkiye Nevruz'a doğru gidiyor. Biz Nevruz'u yeni bir gün, baharın müjdecisi olarak görürürüz. Toprağa cemrenin düşmesi gibi gönüllere cemrenin düşmesini istiyoruz. Bu memlekette daha ileriye, daha mutlu haline getirmeye çalışıyoruz. 
Ama görüyorsunuz ki, bu huzur, barış ve irade birilerinin hoşuna gitmiyor. Birilerinin hoşuna gitmese de biz bu yolda devam edeceğiz. Teröre asla prim verilmeyecektir, boyun eğilmeyecektir. Bu kendi acziyetleridir, zavallılıklarıdır. Hükümetimiz her zaman olduğu gibi bugün de iradesini ortaya koymuştur, teyakkuzdadır. Bu tür gürültülere pabuç bırakılmayacaktır. Halkımızın haber alma hakkını kullandırmak üzere sizlere doğru bilgi verme düşüncesiyle huzurlarınızdayız. Yoksa bunlar kendileri bile bomba olup patlasalar milletin iradesini geriye çeviremeyeceklerdir. Birliğimizi, üniter yapımızı, huzurumuzu bozmaya çalışan şer güçlerle mücadelemiz devam edecektir. Biz korksaydık bugünlere gelemezdik. Korkmadık, korkmuyoruz, korkmayacağız. 
Böyle çapulculara meydanı bırakcak, fırsat verecek bir irade değiliz. Ben demokrasimiz, hukukumuz adına olup bitenlerin nahoş olduğunu ifade etmek istiyorum. Bugün sayın Kılıçdaroğlu'nun, sayın Bahçeli'nin söylediklerini hepimiz duyduk. Böyle bir zamanda hepimizin milli bir duruş sergelemesi gerekiyor. Türkiye evlatlarının ölmemesi için ortaya bir irade koyarken bu kışkırtıcı üslup, tahrik edici dil çözüme katkı sağlamaz. Onların da bu sorumluluk duygusuyla hareket etmesi gerekiyor. Birileri bu üsluptan cesaret alıyor. Bu tahrik edici üslup Türkiye'nin gündeminden çıkmalıdır. Hasseten siyasi parti liderlerini daha duyarlı olmaya, özenli bir dil kullanmaya davet ediyoruz. 
Biz bu gemide birlikte yolculuyuz. Bir zarar gelecekse hepimize dokunacak bir zarardır. Elbette sayın Başbakan ve AK Parti birinci dereceden sorumludur. Muhalefetin, STK'ların ve bu gemide yaşayanların herkesin sorumluluğu vardır ve biz herkesi sorumluluğa davet ediyoruz. Allah milletimizin yolunu açık etsin, partimizin yolunu açık etsin. Millet yoluna hizmet ederken herhangi bir zarardan ötürü çekilecek durumda değiliz. Çok şükür bu saldırılarda bir can kaybının olmaması hepimiz için en büyük teselli olmuştur. Çok ufak maddi hasarlara yol açmıştır. Milletimizi bir parça tedirgin ettiği için bu saatte halkımızı bilgilendirmek için bir ihtiyaç olduğuna inandığımız için huzurlarındayız. Herkese teşekkür ederim. 
İçişleri Bakanı Muammer Güler,  bir gazetecinin 'patlamanın arkasında hangi örgüt olduğuna dair bir duyumunuz var mı?' şeklindeki soruya şu karşılığı verdi:  "Kesin olarak bir neticeye varmadıkça açıklama yapmıyoruz. Bunlar genel olarak demokrasi düşmanıdırlar. AK Parti demokrasinin kalesidir ve tabii ki hedef olması da doğaldır. Gündemde hangi süreç olursa olsun, terörle mücadelemizde tam gün mesai ve aynı kararlılıkla olacaktır. Her olayı aydınlattık inşallah bu olayı da aydınlatırız."
Lav silahlarının yanında bazı bez parçaları vardı. Onu da arkadaşlarımı incelemeye aldılar. Bu tür olaylarda birçok örgüt maniplasyon amacıyla bu tür işler yapılabilir. Herhangi bir gözaltı yok. Teknik takip devam ediyor. Olay yeri inceleme, bomba imha ekipleri çalışıyor.
Polis ekiplerine geçilen bilgide; zanlının 35 yaşlarında, 1.75 boylarında, zayıf yapılı, seyrek saçlı olduğu, üzerinde koyu pantolon, kapüşonlu siyah mont bulunduğu belirtildi. 
Zanlının Söğütözü'ndeki ağaçlıklı alandan Anadolu Bulvarı'na doğru kaçtığı belirlendi.
Öte yandan emniyet birimlerinin olayyla ilgili olarak mobese görüntülerini incelediği ve arama çalışmalarına devam ettiği öğrenildi. AK Parti Genel Merkezi'ne yapılan saldırıyla ilgili kaçan bir zanlının eşkali belirlendi.Ankara'da Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi önünde eşzamanlı patlama meydana geldi. Adalet Bakanlığı önünde meydana gelen patlamada 2 kişi yaralandı.
Kızılay'daki Adalet Bakanlığı'nın bahçesine atılan ses bombasının patlaması sonrası olay yerine giden güvenlik güçleri yoğun güvenlik önlemi aldı. Polis, patlamayla ilgili 2 şüpheliyi gözaltına aldığı iddia edildi. Ancak bu iddia daha sonra İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından yalanlandı.     
Olaydan kısa bir süre sonra bina çevresini kuşatan polis, güvenlik kordonu oluşturdu. Çevrede kuş uçurtmayan polis, binaya kimseyi yaklaştırmadı. Bazı üst düzey partililerin genel merkeze gelip bilgi aldıkları ifade edildi. Polis, roket mermisinin nereden atıldığını belirlemek için bölgede geniş kapsamlı araştırma yapıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.