Alexa
banner314

Ankara'da Kritik Gelişme...

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le mücadele konusundaki özel temsilcisinin Perşembe günü Ankara’da yaptığı görüşmelerin ardından diplomasi trafiği hızlandı.

Ankara'da Kritik Gelişme...
banner327

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; Suriye’ye müdahale konusuna soğuk yaklaşan İngiltere’nin yanısıra  İsveç, Norveç ve Katar dışişleri bakanları ile Perşembe akşamı  akşam ilgi çeken gece yarısı telefon görüşmelerinde bulundu. Bu telefon diplomasinin son ve ilgi çeken noktasını, Çavuşoğlu’nun Almanya Dışişleri Bakanı ile Cuma gecesi yaptığı görüşme oluşturdu.  Bu telefon trafiği Çavuşoğlu’nun Paris ziyareti çerçevesinde yaşandı.

 
ABD ASKERİ HEYET GÖNDERME KARARI ALDI TELEFON TRAFİĞİ HIZLANDI

NATO Genel Sekreteri;  Perşembe günü Dışişleri Bakanlığı’na yaptığı ziyaretin ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel,  Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, aynı günün akşamı ABD Başkanı Obama’nın IŞİD'le Küresel Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi John Allen'a IŞİD ile de önemli bir görüşme yaptı. Emekli general olan Allen, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de görüştü. Allen’ın görüştüğü ve teknik düzeydeki konuların ele alındığı önemli isimlerden biri ise Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu oldu. Bu temasların ardından ABD, pazartesi günü önemli bir askeri heyeti, IŞİD’e karşı ortak askeri harekat planlaması yapması için Ankara’ya gönderme kararı aldı. ABD’nin diğer bir kararı ise Özgür Suriye Ordusu’nun muhalif kanadının desteklenmesine ilişkin Türkiye’nin tezleri ile örtüşen mesajıydı. Bu temas ve mesajların ardından Ankara odaklı diplomatik telefon görüşmeleri dikkat çekti.
 
Dışişleri Bakanı  Çavuşoğlu, Perşembe Norveç Dışişleri Bakanı Börge Brende ve İsveç Dışişleri Bakanı Margot Walström ile bir telefon görüşmesi yaptı. Çavuşoğlu,  Katar Dışişleri Bakanı Al Attiyeh ile de görüştü.  Çavuşoğlu’nun gece yarısı görüştüğü bir diğer isim ise İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cuma günü Paris'te Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile bir araya geldi. Parsi’te bulunan Çavuşoğlu’nun telefon ile gece görüştüğü önemli bir isim Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier oldu.
 
Türkiye’nin IŞİD ile mücadele ve Suriye ile Irak’ın odağında yer aldığı bölgedeki gelişmelere karşı ABD, İngiltere ve Fransa ile kurduğu temasların ardından Almanya Dışişleri  Bakanı ile Çavuşoğlu’nun telefon görüşmesi ayrıca dikkat çekici bir nitelik kazandı.
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 08:57
YORUM EKLE

banner307

banner325