Alexa

Başbakan:"Genelkurmay Başkanıma şahidim"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ergenekon davasında mahkum olan İlker Başbuğ'un, konuşmadığı için eleştirdiği Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in duyduğu rahatsızlığa şahit olduğunu söyledi.

Başbakan:
 
Erdoğan Türkmenistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Başbuğ'un Genelkurmay Başkanı Özel'i sessiz kalmakla eleştiren açıklamasıyla ilgili konuşan Erdoğan, "Başbuğ öyle bir açıklama yapmamalıydı. Genelkurmay Başkanım olarak beraber çalıştığımız ismi terör örgütü yöneticisi olarak kabul etmem mümkün değil. Bu herhalde en yüksek tonda bir sestir. Riski olan da bir sesti. Genelkurmay Başkanımız Necdet Özel ne yapacak? zaten bu tür açıklamaları yapma hakkına da sahip değil. Buna rağmen nasıl bir rahatsızlık içinde olduğunun en yakından ben şahidim. Hukukun dışına mı çıkacaktı?" dedi. 

Genel affın gündemlerinde olmadığını söyleyen Erdoğan, terör örgütünün Sadece yüzde 20'sinin çekildiğini belirtti, "Akil insanların bize verdiği raporlardan hareketle atılması gereken adımları atıyoruz" diye konuştu. 

Eylülde sokak protestoları artacak mı?

Eylülde sokak protestolarının artacağı iddialarını da değerlendiren Erdoğan, "Huzursuzluk çıkaranlar bedelini hukuk içinde ağır öderler. Hukuk içinde kalmak şartıyla her türlü eyleme şapka çıkartırım" ifadesini kullandı. 

"Ergenekon sonrası AK Parti kapatma davası tartışmalı hale geldi, bir başvurunuz olacak mı?" sorusuna Erdoğan, "Evet. Arkadaşlara talimat verdim çalışıyorlar. Gerekçeli karardan sonra gerekeni yapacağız" yanıtını verdi. 

Başbakan, seçimde başörtülü milletvekili adayları olabileceğini belirtti, "Parlamento'da engel yok. Fiilî bir durum var sadece" diye konuştu. 
Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2013, 23:00
YORUM EKLE