Alexa

Çeçen Komutan Nasıl Vuruldu?

İstanbul Zeytinburnu'nda öldürülen Çeçen komutan Ali Osaev'in tetikçi 'Zona' kod adlı Temur Makhauri'ye Gürcistan'daki işlerinin takibi için aylık bin dolar maaş ödediği ortaya çıktı.

Çeçen Komutan Nasıl Vuruldu?
banner327

 İstanbul'da Çeçen mültecilere suikastta bulunan Zona kod adlı FSB ajanının öldürdüğü Çeçen mülteci Ali Osaev'in Fatih Camii'nde yapılan cenaze törenine katıldığı ortaya çıktı. Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ahmet Demirhüyük tarafından hazırlanan iddianamede yer alan bilgilere göre Makhauri, Osaev'i öldürdükten 2 gün sonra düzenlenen cenazeye katıldı. İstihbarat birimleri Zona'yı adım adım takip ederek hareketlerini fotoğrafladı ve bağlantılarına ulaştı. Cenaze çekilmiş üç fotoğraf da iddianamenin ek klasörlerinde yerini aldı.

İHBAR MEKTUBU AYDINLATTI

24 Eylül 2011 günü Emniyet'e e-posta yoluyla yapılan bir ihbarda İstanbul'da öldürülen Çeçen mültecilerin adreslerinin ve kişisel bilgilerinin Rus Gizli Servisi'ne bildiren şahısla ilgili kimlik bilgisi verildi. İhbarda FSB'nin bunun karşılığında kendilerine yardımcı olan Çeçenlere para verdiği öne sürüldü.Bu soruşturma sürerken Emniyet Genel Müdürlüğü, 81 ilin Emniyet Müdürlüğü'ne yazı göndererek 14 tetikçinin Türkiye'ye giriş yaptığı bildirildi. Yazıda tetikçi grubunnu Türkiye'nin farklı şehirlerinde olduğu ve Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov ile Rusya Federasyonu aleyhtarı Çeçen mültecilere eylemler yapmayı plandıkları vurgulandı.

TETİKÇİSİNE MAAŞ ÖDÜYORDU

Savılık bu süreçte MİT'le de koordine halinde bulundu. İstihbarat birimleri savcılığa ilettiği bilgi notunda, tetikçi Makhauri'nin Şamil Basayev hayattayken Çeçenistan'ın istihbarat sorumlusu olduğu, Gürcistan İstihbarat Servisi ile Çeçenistan'da faaliyet gösteren Ahmedov cemaatinin yönlendirmesiyle 2000 yılında temas kurduğu, Basayev'in şehit edilmesi olayında aktif rol üstlendiği belirtildi. İstihbarat Zona'yı Gürcistan'da takibe aldı. Yakalandığında üzerinde İstanbul-Kahire ve Kahire-Hurgada uçak biletleri bulunan Temur'un Mısır'ın turistik bölgesi Hurgada'ya gitmek istediği ortaya çıktı. İddianamede Osayev'in Zona'yı Gürcistan'daki işlerinin takibinde kullandığı, her ay bin dolar maaş ödediği ve Türkiye ziyaretlerinde evinde ağırladığı ifade edildi.

Yüzünü bere ile kapatmış

Temur Makhauri'nin öldürdüğü Ali Osaev'in Fatih Camii'nde kılınan cenazesinin ayrıntıları ve 3 adet fotoğrafı da iddianame de yer aldı. Makhauri'nin cenaze töreninde başındaki bereyi aşağı doğru uzatarak yüzünü alnına kadar, montunun yakalarını kaldırmak suretiyle yüzün diğer kısmını kapattığı, sadece gözlerini göründüğü belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2014, 16:59
YORUM EKLE