Alexa

Erdoğan:'Bir Taşla Kuş Katliamı'

Dolmabahçe çalışma ofisinde gazeteci ve yazarlarla buluşan Başbakan Erdoğan, yolsuzluk operasyonu ile ilgili "bir taşla iki kuş vurmak değil kuş katliamı yapılmaya çalışılmıştır, Ben şükrediyorum bu operasyon erken çıktı. Hamdolsun halledeceğiz" dedi

Erdoğan:'Bir Taşla Kuş Katliamı'

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 17 Aralık’ta yapılan yolsuzluk operasyonu ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yapılan operasyonun “Demokratik Açılım Sürecini” durdurmaya yönelik olduğunu öne sürdü. Dışarıda ve içerideki bazı güçlerin çıkarlarının önünün kesildiği için, Türkiye’yi hedef aldıklarının kaydeden Erdoğan, “ 30 Mart seçimleri öncesinde bir kez daha reformların gücünü kırmaya yönelik operasyonlar olduğundan hiç şüphemiz yok. Ama önlemlerimizi aldık” dedi.

Başbakan Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’nda bazı gazeteci yazar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle 17 Aralık’ta yapılan yolsuzluk operasyonunu değerlendirmek üzere bir araya geldi. Toplantı devam ederken açıklama yapan Başbakan Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu

-ÇIKAR GÜÇLERİNİN ÖNÜ KESİLDİ-

Erdoğan, Demokratik Açılım Süreci’ni durmak için; ulusal ve uluslararası bazı güçlerin 17 Aralık’ta yapılan yolsuzluk operasyonu kılıfı adı altında harekete geçildiğini söyledi.

“Yeni Türkiye; milletin yararına bir Türkiye olurken, eski Türkiye'den menfaat sağlayanların ise kâbusu oldu” diyen Erdoğan şöyle dedi:

“Biz Cumhuriyet tarihinin en cesur adımlarını attık. Süreci durdurmaya yönelik çok sayıda komploya maruz kaldık amma bunların hiçbiri bizi yolumuzdan etmedi edemeyecek de. Biz asla vazgeçmeyeceğiz. 30 Mart seçimleri öncesinde bir kez daha reformların gücünü kırmaya yönelik operasyonlar olduğundan hiç şüphemiz yok.”

-BİR TAŞLA İKİ KUŞ KATLİAMI-

Yolsuzluk operasyonu adı altında hem süreci hem de 30 Mart yerel seçimlerin hedef alındığını savunan Başbakan; “Yolsuzluk kisvesi altında yapılan operasyonlarla bir taşla iki kuş vurmak değil kuş katliamı yapılmaya çalışılmıştır. Bu operasyona konulan isimde manidardır. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu denilerek algıda adeta yer edindirildi. Bunun akabinde birçok gizli belge sızdırıldı. Sabah operasyon yapıldı akşam ise infaz edilmeye çalışıldı” dedi.

Yolsuzluk operasyonunun hemen ardından, medya ve muhalefetin harekete geçtiğini ve yaptıkları açıklamalarla toplumda hükümet aleyhine algı oluşturulmaya çalışıldığını öne süren Erdoğan, savcılığın yargılama sürecindeki tavrını eleştirdi. Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti;

“Bir savcı zanlı olarak çağırdığı kişiye iki dakika süren ve ‘ne var anlat ve çık’ demiş. Böyle bir yargılama olabilir mi? ‘Efendilerinizin bundan haberi var gelsin sizi kurtarsın’ şeklinde ifadeler kullanılmıştır. Bunlar çok yakın zamanda ortaya çıkacaktır. Böyle bir operasyonda öncelikle Yargı mensupları hukuka uymalıdır. Hedef yolsuzluk operasyonu değil hedef milli irade operasyonudur. Ülkemin büyümesine yönelik bir suikast vardır. Türkiye'de bir yargı darbesi yapılmak istendi. Egemenlik milletten alınıp yargıya verilemeye çalışıldı. Biz buna karşı mücadele ettik ve etmeye de devam edeceğiz.”

"BEN HAMDEDİYORUM Kİ..."

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugüne kadar yaptıkları reformlarla  birçok şeyi ortadan kaldırdıklarını ve ortadan kaldırmaya devam edeceklerini  ifade ederek, "Talepler bizler tarafından hiçbir zaman dışlanmadı. Her gelen  talebi masaya yatırdık ve üzerinde müzakerelerimizi yaptık. Türkiye'de hiçbir  siyasi parti, partimizin yaptığı çalışmayı kendi bünyelerinde yapmazlar. Bizim  her hafta, 15 günde bir MYK toplantımız olur, Bakanlar Kurulu toplantımız olur ve  hiç istikrarsızlık asla arz etmez. Her ay Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantımız  olur. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı adı altında il başkanlarımız,  belediye başkanlarımız, il genel meclis başkanlarımızla oturur geniş bir toplantı  yaparız" şeklinde konuştu.

     Bunun dışında konulu olarak ilgili başbakan yardımcıları, bakanları ve  birçok aydınları davet ederek yaptıkları görüşmeler, müzakereler ve toplantılar  olduğunu aktaran Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

     "Böyle bir ağın içerisinde 11 yıl hükümet ettik. Aynı şekilde 30 Mart  sürecine hazırlığımızı sürdürüyoruz. Burada da bütün adaylarımızı seçerken bütün  bu hassasiyetlere dikkat ederek adım atıyoruz. Meselemiz şu; ülkemiz üzerinde  küresel bir operasyon yapılma gayreti olmuştur. Fakat ben hamdediyorum ki bu  operasyon erken ortaya çıktı ve bu operasyonu da bizler hayırlısıyla atlatacağız.  Şer zannedersiniz hayır olur ve her olanda hayır vardır. İnşallah bu olayın  sonunun da ülkemiz için hayırlı olacağı inancındayım. Sorularınızla birlikte  toplantımızın çok daha verimlilik kazanacağına inanıyorum. İlginize teşekkür  ediyorum."
Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2014, 13:09
YORUM EKLE