Alexa
banner314

Eylemcilerin arasında AKP'lilerin ne işi var?

AKP kurucularından Dengir Mir Mehmet Fırat, Kobani için eylem yapan Kürtlerin arasında AKP'lilerin de olduğunu ve hükümetin bu tutumunun devam etmesi halinde çözüm sürecinin “hayal” olacağını söyledi

Eylemcilerin arasında AKP'lilerin ne işi var?
banner327
AKP kurucularından Dengir Mir Mehmet Fırat, Kobani için eylem yapan Kürtlerin arasında AKP'lilerin de olduğunu ve hükümetin bu tutumunun devam etmesi halinde çözüm sürecinin “hayal” olacağını söyledi.

Eski AKP'li Dengir Mir Mehmet Fırat, Kobani’deki IŞİD saldırılarına yönelik tepkisiz kalan AKP Hükümeti'ne karşı sokaklara çıkanların sadece HDP’li, KCK''lı  olduğu sanıldığını ama bu yanlış bir algı olduğunu söyleyerek AKP'ye oy vermiş olan Kürtlerinde sokakta olduğunu belirtti.

Kobani’nin düşmesi halinde Ortadoğu’da “yıkıcı” bir savaşın başlayacağını ifade eden Fırat, “Eğer Hükümet çözüm üretmezse bu giderek yaygınlaşır ve sonuçta maalesef açılım süreci de hayal olur! Türkiye’nin geç kalmadan aklıselimle hareket etmesinde fayda var.”

HÜKÜMET ESAD FOBİSİNDEN KURTULMALIDIR

“Hükümetin öncelikle Esad fobisinden kurtulması lazım. Nasıl bir koalisyon yapılırsa yapılsın, ister aşırı İslami örgütlerle isterse Kürtleri zorlayarak, Esad’ı devirmek şu şartlarda mümkün değil.ABD tampon bölge ve uçuşa yasak bölge konusunda ikna olmuş değil. Suriye’nin yanında da Rusya, Çin ve İran duruyor. BM Güvenlik Konseyi Kararı da alınamıyor. Türkiye bu koşulda bir şey yapamaz. O nedenle Esad fobisinden kurtulmalıdır.”

“Bugün Türkiye, İran, Irak ve Suriye’deki Kürtler birlikte hareket ediyor. Dört parçadaki Kürtler ilk kez tek parça hareket ediyor, Bu Kürtlerin tarihinde ilk kez oluyor. Barzani Türkiye üzerinden peşmergeleri Kobani’lye sokmak için izin istiyor. Barzani, PKK, YPG bir arada savaşmak istiyor. Türkiye bunu görmeli ve Kürt politikasını gözden geçirmelidir, Bir yandan çözüm süreci diyeceksiniz diğer yandan Kürtlerin Kobani’ye yardım etmesine mani olacaksınız. Samimiyetinize kim inanır!”

"IŞİD'E VAR KÜRDE YOK"

“El Nusra’ya, IŞİD’e yardım ediyorsunuz, onların tedavi görmesine izin veriyorsunuz Kobani’deki çatışmada yaralanmış Kürde etmiyorsunuz! Çatışmada yaşamını yitirmiş Kürdü morga bile almıyorsunuz. Bunlar insanlarda infial uyandırıyor.”

"ŞANTAJI YAPAN HÜKÜMET"

“Asıl şantajı yapan aslında Türkiye Hükümeti'dir. ABD ve Batı’ya üç şart öne sürüyor. ‘Esad’ı devirin, tampon bölge ve uçuşa yasak bölge oluşturun’ diyor. Bana göre asıl bu şantajdır. “

"BU BİR İNFİAL HALİDİR"

“Bu bir infial halidir. Kürtler sokağa çıkarak tepkileri gösteriyor. Ben şahsen bir kişinin tırnağı taşa değsin istemem. Ne Türk’ün ne Kürt’ün... Bunu hükümet iyi okumalıdır. Askerin sokağa çıktığı, yasak ilan edildiği eylemleri iyi değerlendirmelidir. 19 (gece 22 oldu) ölüm vardır. Bu insanların cenazeleri kalkacaktır. Tepki artacaktır. Bu infiali daha da artırır. Hükümet sükunetle düşünmeli ve biran önce hiçbir ön şart ileri sürmeden Kobani’ye her türle desteği vermelidir.”

"TÜRKİYE'YE GİRMEDEN VURMALIDIR"

“Suriye girilemiyorsa Türkiye bu taraftan IŞID’i vurmalıdır. Bunun teknelojik ve silah açısından imkanları vardır. YPG güçlerine her türlü silah desteğinin de verilmesi gerekir. IŞİD Türkiye sınırından vurulursa güçler eşit hale, dengeli hale gelir. O zaman savaş eşi şartlarda olur. Böyle bir destek verilmesi halinde Kobani de düşmez.. Türkiye’de de tansiyon düşer.”

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 12:46
YORUM EKLE

banner307

banner325