Yandex Metrika

Feytullah Gülen'den Geri Dönüş Şartı...

Amerika'da yaşayan Fethullah Gülen hocaefendi Türkiye'ye dönecek mi? Cevabı aranan soruya cemaatin etkin isimlerinden Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın (GYV) Başkan Yardımcısı Cemal Uşak, cevap verdi.

Feytullah Gülen'den Geri Dönüş Şartı...
29 Nisan 2013 Pazartesi 17:11

 Gazeteciler ve  Yazarlar   Vakfı 'nın (GYV) Başkan  Yardımcısı  Cemal  Uşakdemokratik   bir anayasanın  kabulü  ve  uygulanması  halinde Gülen'in  Türkiye 'ye dönebileceğini  söyledi .

T24 sitesinden Hazal Özvarış'a  konuşan   Uşak , cemaat  okullarının  Kürtçe  eğitime  hazır olduğunu düşünüyor.

Fethullah Gülen cemaatinin  kurumsal   yüzü  olarak bilinen Gazeteciler ve  Yazarlar   Vakfı 'nın (GYV) Başkan  Yardımcısı  Cemal  Uşak 'tan  sürece   dair   çarpıcı   açıklamalar .

İşte  o söyleşiden  bazı   başlıklar :

MİLLİYETÇİ DİNDARLAR İLE ULUSALCILAR  SÜREÇTE  GÖZARDI EDİLMELİ

Şüphesiz  göz  ardı edilebilirler, edilmeleri lazım. Bu ulusalcı zihniyet, banal, saygısız, ötekinin kimliğine saygı duymayan  bir   görüş .

BÖLÜNME PARANOYASI  GERÇEKÇİ  DEĞİL

Medenice dile getirildiği  sürece  dinlemeliyiz ama onların kaygı  ambalajları  altında siyasi hesapları olduğunu düşünüyorum.  Ülkenin  gerçekten bölündüğüne inandıklarını da zannetmiyorum. Hüseyin Yayman'ın aktardığı gibi, "30  yıldır  kardeş kavgası var, bölünmedik de şimdi  barış sürecinde mi bölüneceğiz?" Resmi görüş PKK'yı tarif ederken "silahlı bölücü örgüt" diyordu. İşin çıkışında bu tanım uygundu ama örgütün şu an için en kapsayıcı lideri olan Abdullah Öcalan, "Silahın devri bitti" diyor, öbür taraftan da  Türkiye 'nin bütünlüğünden bahsediyor. O zaman silahlı ve bölücü örgüt kısmı nerde kaldı? İş bu noktaya gelmişken bölünme paranoyası çok gerçekçi gelmiyor.

SÜRECİ HARARETLE DESTEKLEYEN İKİ GRUP

Ama bugün yapılanların hakkını teslim etmemek insafsızlık olur. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı, Kürt sorununda çözüm için adımlar atıyor. Keşke daha önce atsaydı, atabilseydi. Hiçbir iktidara nasip olmayan, üçüncü iktidar dönemine güçlenerek girmek gibi bir imkân söz konusu. Bir kamuoyu araştırmasına göre, çözüm sürecini en hararetle destekleyen iki toplumsal grup var: 1- Kürtler, 2- Samimi dindarlar.

GÜLEN CEMAATİ OKULLARI KÜRTÇE EĞİTİME HAZIR MI?

Ben hazır olduğunu düşünüyorum, özel okullar hepsinden daha önce hazır. Gözlemlerime göre, oradaki okulların öğretim kadrolarının çoğu Kürt gençlerden oluşuyor zaten. Ayrıca, Hocaefendi'nin görüşlerinden etkilenenlerin kurduğu bir televizyon kanalı var: Dünya TV. Bazılarına göre, en güzel ve en sistematik Kürtçe eğitimi veren kanal o.

KONYA'DAKİ PKK BAĞI DİYARBAKIR'DAN GÜÇLÜ

Görebildiğim kadarıyla Diyarbakır merkezden daha güçlü diyebilirim. Üçüncü, çarpıcı ve üzücü olan olgu da bu insanların kendi aralarında Kürt aidiyetini yaşatmalarına, yaşadıkları ilçelerde yüzde 60, 80 nispette bulunmalarına rağmen, çevreyle hâlâ kaynaşamamış olmaları. Kürt olmayanların onları tam kabullenememiş olduklarını görüyorsunuz. Sorduğun zaman, "Kız aldık kız verdik, onlarla derdimiz yok" diyorlar ama bu söylem bir nevi şal görevi görüyor, ayrımcılığın üstünü örtüyor. "Ben müteahhitlik yapıyorum, amelelerim çoğu Kürt'tür" gibi çok acayip bir savunmaya sığınabiliyorlar. Beyefendi, "Gelsinler inşaatta çalışsınlar" diyerek adeta ameleliği lütfediyor.

GÜLEN'İN DÖNMESİ İÇİN DEMOKRATİK ANAYASA ŞARTI

Hocaefendi Türkiye'ye gelişini adeta bir şarta bağlamıştı bir görüşmede. "Gelişim oradaki umumi ahenge zarar vermeyeceği noktaya gelirse dönerim" mealinde bir cümle sarf etmişti. Yani, ne zamanki Hocaefendi'nin gelişi dolayısıyla birtakım siyasi spekülasyonlar söz konusu olmaz ise, Hocaefendi o zaman döner diye düşünüyorum.

GELİRSE SPEKÜLAYSON OLMAZ MI?

Bence olmaması elbette mümkün. Şahsi kanaatim bunun ön şartının sivil, demokratik bir anayasanın kabulü olduğunu düşünüyorum. Naçizane görüşüme göre, bu, gerek şart, ama yeter şart değil. Onun hazmı, kabulü ve uygulaması da belki söz konusu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.