Alexa
banner314

Gül, Necip Fazıl önemli düşünce adamlarından birisidir

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Necip Fazıl Kısakürek'in muhafazakar düşüncenin siyasal söylemini inşa eden önemli düşünce adamlarından birisi olduğunu kaydetti.

 Gül, Necip Fazıl önemli düşünce adamlarından birisidir
 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kendi değerlerimizin moderniteyle, demokrasiyle olan yüzleşme sürecinden yerli, orijinal ve başarılı sonuçların doğmasının, Üstad'ın da aralarında bulunduğu o dönemin muhafazakar aydınları sayesinde gerçekleştiğini bildirdi.

Gül, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Konya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, üniversiteler ve meslek odalarının işbirliğiyle Konya'da devam eden, "Vefatının 30. yılında Necip Fazıl'ı Anma Etkinlikleri"ne gönderdiği mesajda; "Necip Fazıl, hem benim hem de neşet ettiğim siyasi hareketin kolektif muhayyilesini şekillendiren en önemli düşünce adamlarından birisidir" ifadesine yer verdi.

Başta rahmetli Necmettin Erbakan olmak üzere, muhafazakar düşüncenin siyasal söylemini inşa eden kadroların Üstad'ın perspektifine çok şey borçlu olduğuna dikkati çeken Gül, şunları kaydetti:

"Üstad, sadece bir düşünce adamı değil, aynı zamanda bir siyaset adamı, eylem adamıydı. Coşkulu bir hatip, naif bir aşıktı. Onda; aşk düşünceden, düşünce aksiyondan, aksiyon da imandan bağımsız değildi. İşte bu yüzden bu kadar geniş bir alanda etkisi oldu. Kısakürek, kendi yerli değerlerimizin modernite ile problematik yüzleşmesini çözümlemeye çalışan ilk mütefekkirlerimizdendir. Bugün kendi değerlerimizin moderniteyle, demokrasiyle olan yüzleşme sürecinden yerli, orijinal ve başarılı sonuçların doğması, Üstad'ın da aralarında bulunduğu o dönemin muhafazakar aydınlarının sayesindedir."

Necip Fazıl'ın bir zamanlar devlet eliyle empoze edilen jakoben bir modernleşmenin toplumumuzda daha önce eşi görülmemiş bir yabancılaşmaya ve beraberinde büyük sosyal yıkımlara yol açtığı bir dönemde, insanlara inancımızı, değerlerimizi ve tarihimizi hatırlatmak, anlatmak gibi cesur ve ulvi bir misyon üstlendiğine işaret eden Gül, Üstad'ın bu misyonu icra ederken estetik boyuttan hiçbir zaman uzaklaşmadığını, siyasal söylemini derinlikli bir sanat ve edebiyat ile bir araya getirebildiğini vurguladı.

Gül, Üstad'ı son yıllarda daha önce olduğundan daha zengin, daha çoğul çalışmalarla hatırlamaya ve anmaya başladıklarına değinerek, "Tek tip, tek boyutlu övgülerin yerini çok boyutlu değerlendirmeler, analizler aldı. Üstad'ın bize bıraktıklarından daha farklı alanlarda faydalanmamızı sağlayacak bu yeni yönelim, aynı zamanda onun düşüncesinin yeni nesillere aktarılmasını da sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

Düzenlenen etkinliklerin bu yolda önemli bir vazife icra edeceğine canı gönülden inandığını belirten Gül, etkinlikleri organize eden Konya'daki kurum ve kişileri tebrik etti.     (aa)
Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2013, 00:53
YORUM EKLE

banner307

banner313