Alexa

Habertürk Derken Şimdi de Milliyet...

Habertürk’le dalga geçmeyi bırakın da Milliyet’e bakın ! Erdoğan Demirören'den Başbakan'a: “Başbakan’ım sizi üzdük, kime satalım ?”

Habertürk Derken Şimdi de Milliyet...

 Milliyet gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği yaptığı sırada yaşadıklarını ‘Batsın böyle gazetecilik’ kitabında anlatan Derya Sazak, çok konuşulacak iddialarda bulundu.

Sazak’ın kitabında yer alan bir iddia ise patronu Demirören ve Erdoğan ile ilgili. İddiaya göre Demirören, Erdoğan’a “Başbakanım sizi çok üzdük Milliyet’i kime satalım’ dedi.

Gazeteciler kovulmuştu

Milliyet Gazetesinin Demirören ve Karacan’a satışından sonra gazete Erdoğan Demirören’in kontrolüne geçmişti. Ardından gazetenin genel yayın yönetmeni dahil bir çok yazarın işine son verilmişti.  Milliyet’ten gönderilen isimlerden Derya Sazak o süreci ‘Batsın böyle gazetecilik’ adlı kitabında yazdı.

“Sizi çok üzdük Başbakan’ım”

Sazak’ın aktardığına göre, Milliyet’in sahibi Erdoğan Demirören, yayınlandığında olay yaratan “İmralı Zabıtları” için Başbakan ile görüştü.  O görüşmede de Erdoğan’a “Sizi çok üzdük. Milliyet’i hemen uygun gördüğünüz birine satmaya hazırım” dedi.

Erdoğan’ın ummadık yanıt

Sazak’ın aktarımına göre, Başbakan yanıt olarak Demirören’e; “Alırken bana mı sorunuz da şimdi kime satacağınızı bana soruyorsunuz” karşılığını verdi.

Nagehan Alçı bombası

Sazak, kitabında Akşam yazarı Nagehan Alçı’nın Milliyet’te yazmaya başlamasıyla ilgili de “Demirören’lere direnemediğim olay” itirafında bulunuyor.

Erdoğan Demirören’in oğlu Yıldırım Demirören’in Başbakan Erdoğan’a ‘Nagehan Alçı’ya yazdıracağına’ dair söz vermiş.

Derya Sazak bu durumu Erdoğan Demirören’e aktarınca şöyle bir karşılık almış: “Nagehan da kim? Yok kardeşim. Almayacaksın. Oğlumun verdiği sözler yüzünden Beşiktaş’ta 150 milyar batırdım. Böyle giderse bu gazeteyi yönetemem. Yıldırım birilerine söz vermiş, ama Nagehan’a Milliyet’te yazdırmak istemiyorum. Alacaksak bile bir süre maaşını öderiz ama başlatmazsın.”

Demirören’den “Abbas’ı atacağım” sözü

Sazak, kitabında Demirören’in gazetenin yazarlarından Abbas Güçlü’nün Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile tartışması üzerine Arınç’ı aradığını söyledi. Sazak’a göre, Demirören’in “Abbas’ı atacağını” söylemesi üzerine Arınç, “Gerek yok” karşılığını verdi.

Yiğit Bulut neden Milliyet’teydi ?

Derya Sazak, “Gazetede Yiğit Bulut’u gördüm. Patron, ‘Gazeteyle ilgisi yok, bize danışmanlık yapacak’ dedi. Bir süre sonra Başbakan’a danışman oldu.” diye anlattı.

Üçünü çıkarsak ne olur?

Derya Sazak’ın Milliyet’in patronuna dair ifşaları bu kadarla sınırlı değil. Demirören, Fikret Bila’ya çağırıp sormuş; “Bu üçünü de çıkarsak ne kaybederiz?” “Bu üçü” dediği kişiler; Hasan Cemal, Derya Sazak ve Can Dündar...

Birand ailesi, Demirören’e tepkili mi ?

Derya Sazak: “(Mehmet Ali) Birand’ın cenazesinde Erdoğan Demirören elini uzatınca Cemre Birand arkasını dönüverdi. Erdoğan Bey’in eli havada kaldı. Umur (Birand), ‘Yürüyelim beyler’ dedi.”

Gülen için doktor aramış

Derya Sazak: “O gün Demirören’ler üzgündü. Cleveland Clinic’te bir doktoru sordular. Aileden biri hasta sandım. Meğer Fetullah Gülen rahatsızlanmış.”

2. BOMBA HASAN CEMAL’DEN

T24 yazarı Hasan Cemal, Milliyet gazetesinden ayrılmasındaki esas nedenin Başbakan Erdoğan olduğunu açıkladı. Habertürk televizyonuna konuk olan Hasan Cemal, son günlerde tartışılan medyaya baskı konusu ile ilgili sorulara cevap verdi.

Milliyet’ten ayrılma sürecini anlatan Cemal, Erdoğan’ın, Milliyet’in patronu ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra gazete ile yollarının ayrıldığını söyledi:

“Hiç kuşkum yok Erdoğan aradı”

“Şu konuda en ufak bir kuşku yok Milliyet’le benim ilişkimin kesilmesinde esas neden Başbakan Erdoğan’dır. Başbakan Erdoğan’ın bizim o dönemde benim için batsın bu gazeteciliğin diye yaptığı bir çıkış ve gazetenin patronuna yaptığı bir telefon görüşmesidir”

“Haram olsun demiyorum ama...”

Bugün yapılanlara karşı çıkma sebebinin kendisinin demokratik değerlerine, hukuk anlayışına ters düşmesi olarak ifade eden Hasan Cemal, bir dönem AK Parti’ye verdiği desteği hatırlatıp şunları söyledi:

“Haram olsun! demiyorum, o zamanki desteğim bugünde geçerlidir. Bugün de arkasındayım. Doğru olan şeyleri kendi demokratik değerlerime uygun düştüğü için somut adımları destekledim. Ama bugün de demokratik değerlerimi hukuk anlayışıma, özgürlük anlayışıma tamamen ters adımlarına şiddetle karşı çıkıyorum, karşı çıkmaya devam edeceğim. Şu anda herhangi bir desteğim yok, sadece eleştirim var. Ve bu eleştirinin değişeceğini sanmıyorum.”

“Normal demokrasilerde Erdoğan yargılanır”

“Tayyip Erdoğan kendisi git gide derinleşen bir demokrasi korkusunu yaşıyor. Demokrasiden korkuyor. Çünkü bu yapılanlar normal bir demokratik rejim kapıyı çaldığında onu yargı karşısına, yüce divan karşısına çıkıp yargılanmasına yol açacaktır.”

haber3
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2014, 14:26
YORUM EKLE