Yandex Metrika

KURUOĞLU: ADALET ARIYORUZ!

Türk Eğitim-Sen Samsun 1 Nolu Şube Sendika üyeleri Samsun’da 80 Okul Müdürünün sadece Türk milliyetçisi oldukları için görevden alınmasını protesto etti.

KURUOĞLU: ADALET ARIYORUZ!
04 Eylül 2014 Perşembe 13:07

Türk Eğitim-Sen Samsun'da ADALET İstedi
İlgili Galeriye Git

Türk Eğitim-Sen Samsun 1 Nolu Şube Sendika üyeleri Samsun’da 80 Okul Müdürünün sadece Türk milliyetçisi oldukları için görevden alınmasını protesto etti.

 

Okul müdürleri adaletsiz yönetici değerlendirme uygulamalarını protesto etmek için bugün Samsun’da eylemdeydi. Türk Eğitim Sen'e bağlı okul müdürleri, üyelerin ve vatandaşında katılımıyla gerçekleştirilen protestoya Milliyetçi Hareket Partisi Samsun İl Başkanlığından da destek geldi.

 

 4 yıllık görev süresini dolduran okul müdürlerinin yeniden değerlendirilip puanlandırılması yönteminin yanlı uygulandığını iddia eden Türk Eğitim-Sen 1 Nolu Başkanı Levent Kuruoğlu, Okul müdürü değerlendirilmelerinin objektiflikten uzak, tamamen yanlı bir şekilde yapıldığını, yapılan değerlendirmelerde okul müdürünün performansından ziyade okul müdürünün siyasi görüşünün ve sendika üyeliğinin sorgulanarak buna göre karar verildiğini belirtti.

 

Türk Eğitim-Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu'nun basın açıklaması şöyle:

 

TÜRKİYE GARİP BİR ÜLKE OLDU

Atatürk ve silah arkadaşları bu ülkede Cumhuriyeti egemen kıldı. Onlar istediler ki; insan haklarından, demokrasiden bütün insanlarımız yararlansın. Ama bugünlerde maalesef kamuda öyle olaylar yaşıyoruz ki, siyasi iktidar adeta kendilerine karşı olduğunu düşündüğü insanları bir linç operasyonuna, infaza tabi tutuyor. Birtakım gruplar, yandaşlar bugün yaşananlardan memnuniyet duyabilir ama bir ülke hukuk devleti anlayışından uzaklaştıkça insanların geleceğinden emin, huzurlu ve mutlu olması mümkün değildir. Siyasi iktidarların temel amacı bu ülkeye vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkesi, siyasi anlayışına, mezhebine, meşrebine bakmaksızın mutlu etmek, onların refah düzeyini artırmak olmalıdır. Ama Türkiye garip bir ülke oldu. Açıkça insan hakları gasp ediliyor; bu ülkeyi seven vatansever, milliyetçi insanlar dahi siyasi iktidar tarafından kendi iktidarlarına engel gibi görülüyor. Bunu nasıl kabul edebiliriz? Bir paralel yapılanma masalı üretildi, sanki bu masal üzerinden on binlerce insanın geleceğiyle oynama hakkına sahipler.

 

BİZ HAYATI ŞEREFLİCE YAŞAMAK DERDİNDE OLAN İNSANLARIZ

Kendi iktidarlarını devam ettirmek anlamındaki kirli tezgâhlarına teslim olmak da mümkün ama biz teslim olmayacağız. Midesi geniş olanlar Türkiye koşar adım diktatörlüğe giderken, demokrasiden, hukuk devleti ilkesinden uzaklaşırken, bütün bunları sineye çekebilir ama biz Türkiye Kamu-Sen olarak Allaha şükürler olsun karnı geniş insanlar değiliz. Biz hayatı şereflice yaşamak derdinde olan insanlardanız. Hiçbir makam bizim yaşanan olaylara karşı kayıtsız kalmamızı gerektiremez.” 

 

Gerek Kuran-ı Kerim’de, gerekse Peygamberimizin hadis-i şeriflerinde zulmedenlerin ne kadar kötü bir akıbetle karşılaşacağı ifade edilmiştir. Bırakınız insanı, herhangi bir canlıya bile zulmedemezsiniz. Bütün bunları dahi anlamamış bir anlayışla karşı karşıyayız. Tüm kamuda olduğu gibi MEB’de de 7 bin okul müdürü görevden alındı. "Alınabilir, 'alınmaz' demiyoruz ama başarısızsa, liyakatı, kabiliyeti, sevk ve idare gücü yoksa alınabilir. Ama açıkça başarısı gözler önünde olan insanların görevden alınmasını kabul edemiyorum" Böyle bir anlayışa insan olmak adına, emek adına, alın teri adına isyan ediyorum”

 

Bakınız: Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu daha önce Bafra Müstecep Ortaokulu müdürüydü. Adam kendine puan vermiş ve 98,67 puan almıştır. Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir Çarşamba Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürüydü ve kendisine puan vermiş ve 100 tam puan almıştır. Yani bu ilçe Milli Eğitim Müdürleri kendilerini puanlamışlardır. Bafra ilçesinde ve Canik ilçesinde 1 şube müdürü tarafından ayrı ayrı 2 defa puan verilmiştir. Mesela 4 yıldır Canik'te görev yapan ve ilçe milli eğitim müdürlüğüne vekalet eden Şube müdürü okul müdürlerine hakkaniyet ölçüsünde puan verirken başka bir ilden gelen şube müdürü hiç tanımadığı çalışmadığı okul müdürlerine 2 şube müdürünün yerine oy kullanarak kıyım yapmıştır.

 

Kıyım yapan şube müdürlerine ilçe milli eğitim müdürlerine sorduğumda tek cevap veriyorlar. Bizi buraya getiren irade önümüze de listeyi koydu diyorlar.

 

İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Çetinkaya uzun yıllar bir sendikanın yöneticiliğini yapmıştır. Beraber görev yaptığı bayan öğretmene hakaret suçlamasıyla Samsun 6 Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 2011/957 numaralı dosyadan yargılanmış önce 90 gün hapis cezası almış ardından iyi halden bu cezası 75 güne indirilmiş ve 1500 tl para cezasına çevrilmiştir. İlgili Mahkeme kararını yayınladığım için hakkımda suç duyurusunda bulunmuş Cumhuriyet savcılığı hakkımda takipsizlik kararı vermiştir. Ne yazık ki Cengiz Çetinkaya okul müdürlerini Saygı çevresinde eşit ve demokratik ilişkiler kurmakla ilgili 10 alanda puanlamıştır.

75 PUANIN ÜSTÜNDE alan okul müdürlerinin yüzde 78'i aynı sendikaya mensuptur. görevden uzaklaştırılan okul müdürlerinden boşalan okul müdürlüklerine kimlerin atanacağının şimdiden listesinin yapıldığı dillendirilmektedir. Yani yapılacak olan mülakatlar hikayedir. Şimdiden sosyal medya üzerinden daha mülakata girmemiş atanmamış insanlar tebrikleri kabul etmektedir.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin sendikamızı ziyareti sırasında okul müdürlerine yapılacak puanlamada haksızlık yapanın boğazını sıkarım demişti. Sayın müdür katıldığı bir televizyon programında ne yazık ki adil davranıldığını söylemiştir. Böylece bu kıyımın başında kendisinin olduğunu da itiraf etmiştir. Buradan kendisine sesleniyorum. Bilgi edinme yasasına göre okul müdürlerine verdikleri puan çizelgesini istedik vermeyeceklerini bildirdiler. Niye vermiyorsun neyi saklıyorsun. Yüreğiniz varsa açıklayın. Utanmayın bilin ki bir gün tüm gerçekler ortaya çıkacaktır. Siyasi iktidarın yaverlik görevini üstlenen Aytekin Girgin bilmelidir ki Samsun Samsun olalı Milli Eğitim de onun dönemindeki kadar zulüm görmemiştir.

 

Bizim AKP iktidarından Milli Eğitim Bakanından Bu ilin Valisinden İl Milli Eğitim Müdüründen artık bir beklentimiz yoktur kendilerine güvenimiz de kalmamıştır. Adalet için hakkımızı aramak için mahkemeye gidiyoruz. Kanunlar çerçevesinde hakkımızı arayacağız. Örgütlü bir şekilde okul müdürlerinin hakkını gasp eden, çocuklarımızın geleceğini torpilli müdürlere emanet edenler hakkında bugün Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuyoruz.

 

Artık ADALETİ ARIYORUZ...

Akabinde haksız ve usulsüz şekilde puanlama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Şube Müdürleri hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuldu. 


 



İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.