Kuvvet komutanlıkları M.S.B 'na bağlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün katıldığı bir televizyon programında kuvvet komutanlıklıklarının tamamının Savunma Bakanlığı'na, Genelkurmay ve MİT'in de cumhurbaşkanlığına bağlanacağını belirtmişti.

Gündem 31.07.2016, 14:04
Kuvvet komutanlıkları M.S.B 'na bağlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın belirttiği gibi,  Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlandı.

Askeri okullar kapatılarak, Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde Milli Savunma Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kuruldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün katıldığı bir televizyon programında kuvvet komutanlıklıklarının tamamının Savunma Bakanlığı'na, Genelkurmay ve MİT'in de cumhurbaşkanlığına bağlanacağını ifade etmişti.

Karar Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer aldı.
Bu kanuna aykırı olmayan ve diğer kanunlarla Genelkurmay Başkanlığına verilen görev ve yetkilere ilişkin hükümler saklı bırakıldı.

Buna göre; , "cumhurbaşkanı ve başbakanın, gerekli gördüklerinde kuvvet komutanları ile bağlılarından doğrudan bilgi alabileceği ve bunlara doğrudan emir verebileceği, verilen emrin herhangi bir makamdan onay alınmaksızın derhal yerine getirileceği" belirtiliyor.

BBC

Yorumlar (0)