Yandex Metrika

Öcalan mektubu ve düşündürdükleri

Bebek kaatili Abdullah Öcalan,yandaşlarına silah bırakma çağrısı yaptı. Bundan sonra mücadeleye siyasette devam edeceklerini söyledi.

Öcalan mektubu ve düşündürdükleri
21 Mart 2013 Perşembe 16:23

Diyarbakır'daki tarihi Nevruz kutlamalarında merakla beklenen an geldi. Bebk katili Abdullah Öcalan'ın Nevruz'a özel yazdığı mektup okundu.

PKK terör örgütüne "silahları bırakıp ülkeyi terk edin" çağrısı yer alan mektubu BDP Iğdır Milletvekili Pervin Bultan Kürtçe; İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise Türkçe okudu.

Nevruz kutlama alanına kurulan dev ekranda bebek katili Öcalan'ın bir fotoğrafı yer aldı.

Ancak öyle bir fotoğraf seçilmişti ki, Abdullah Öcalan'ın "katil" yüzü yerine "dinamik" yüzü halkın karşısındaydı..

İşte O okunan mektup mektup:

Sayın Öcalan diyor ki: Mazlumların, Nevruz'u kutlu olsun, Selam olsun bu uyanış canlanış ve diriliş günü olan Nevruz'u kutlayan Orta Doğu ve Orta Asya halkına selam olsun, yenibir miladı kutlayan bütün kardeş halklara selam olsun, bu büyük yolun bütün yolcularına

Toros dağı eteklerinden kutsal Mezopatamya'ya kadar halkların en eskilerinden olan Türklerselam olsun. Binlerce yıllık bu medeniyeti kardeşçe ve barış içinde yaşayan Türk halkı için Sakarya ve Dicle nehri kardeştir, halay ve delilo hısım ve akraba olur, bu kardeş topluluklar harici müdahalelerle hakkı, hukuku temsil etmeyenler barışı bozmayaçalışmıştır. Baskıcı ve ters anlayışlar KÛrdi halka baskı yapmaya çalışmıştır, bu anlayışlar son bulmuştur, halklar kendine ve aslına dönüyor.

Toplanan halklar artık kardeşlik diyor,çözüm istiyor. İçimde doğduğum yerden ettiğim isyan bir ruhu bir haykırışı amaçlıyordu, görüyorumki bu haykırış yerine ulaşmıştır, bizim kavgamız her türlü baskı ve ezilmeye karşı olmuştur. Bugün artık yeni bir Türkiye'ye ve yeni bir geleceğe uyanıyoruz, çağrımı bağrıma basan gençler, ve mesajımı kabul eden dostlar bugün yeni bir dönem başlıyor. Silahlı diriniş sürecinden siyasi bir sürece kapı açılıyor. Silahları bırakın ve sınır dışına çıkın. Demokratik hak ve özgürlükleri esas alan bir süreç gelişiyor, biz büyük bedeller ödedik ama helal olsun. Bu fedakarlıkların hiç biri boşa gitmedi Kürtler özgürlüğünü ve benliğini yeniden kazandı.

Artık silahlar sussun, fikirler konuşssun noktasına geldik. Yoksayan inkar eden hak yerle bir oldu, ben bu çağrıma kulak veren milyonların şahitliğinde diyorum ki; Artık yeni bir dönem başlıyor silah değil siyaset öne çıkıyor. Bu süreçte hepimize büyük sorumluluklar düşüyor en az Kürtler kadar Arap ve diğer hak topluluklarını özgürlük ışıklarını görmeye ve yaşamaya çağırıyorum. Saygı değer Türkiye halkı bugün Türk olarak yaşayan halk bilmeliki Kürtlerle 1000 yıllık kardeşlik ve dayanışma hukukuna dayanan bir kardeşliğimiz var. Bu kardeşlikte imha olmamalıdır, baskı ve asimilasyon politikaları ve kardeşlik hukuna ters düşen zulüm cenderesinden kendi öz kültür ve ugarlıklarına uygun şekilde bir inşaa etmeye cağırıyorum cevap yok mu ?

Zaman ihtilafın çatışmanın değil ittifakın ve kucaklaşmanın zamanıdır. Sistemden dışlanan yok sayılan herkesi çıkışın yeni çıkışı olan süreçte yer tutmaya çağırıyorum, Orta Doğu ve Orta Asya kendi çağına özgü bir siyaset aramaktadır, bu aranma herkesin bir arada yaşayacağı bir ihtiyaç haline gelmiştir. Tıpkı yakin tarihte olduğu gibi Türk ve Kürtlerin savaştığı Kurtluş Savaşı'nın türel bir halini yaşıyoruz. Tüm hata ve eksikliklere rağmen büyük felaketlere uğramış halkları alarak bir model inşaa etmeye çalışıyoruz. Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz, ayrıştırmak isteyenlere inat birleşeceğiz. Zamanın ruhunu okuyamayanlar, tarihin çöp sepetine giderler, bölge halkları yeni şafakların doğuşuna şahitlik etmektedir. Savaşmaktan yorgun düşen Ortadoğu halkı yeniden kökünden ayağa kalkmak istiyorlar.

Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed'inde dediği gibi insan oğlu kaybettiklerini kazanmaya çalışıyor. Yeni mücadelenin zemini idoloji ve siyasettir. Selam olsun bu sürece güçverenlere, selam olsun demokratik çözümü destekleyenlere. Yaşasın Nevruz, yaşasın halkların kardeşliği.

İmralı cezaevi 21 Mart 2013
Abdullah Öcalan
Öcalan açıklması, dünyanın önde gelen medya kuruluşları tarafından da "flaş" haber olarak verildi.

BBC: PKK LİDERİ ÖCALAN'DAN 'ATEŞKES' ÇAĞRISI

İngiliz yayın kuruluşu BBC, hapisteki Abdullah Öcalan'ın "tarihi" bir açıklamayla "ateşkes" ilan ettiğini yazdı. Haberde, Öcalan'ın açıklamasının "Çatışmazlık ve PKK'lı grupların Türkiye dışına çıkarılmasını" öngördüğü belirtildi. Türkiye'nin Güneydoğusu'ndaki çatışmalarda son 30 yıl içerisinde 40 bin kişinin öldüğü vurgulanarak, daha öncede defalarca "ateşkes" ilan edildiği ancak her defasında başarısızlıkla sonuçlandığı belirtildi.

GUARDIAN: ÖCALAN ATEŞKES İLAN ETTİ

İngilizlerin saygın gazetelerinden Guardian, Öcalan'ın açıklamasını "Öcalan ateşkes ilan etti" başlığıyla verdi. Haberde, Kürt ayrılıkçıların son 30 yılın en kritik adımını bugün atarak "ateşkes" ilan ettiği belirtildi.

REUTERS: ÖCALAN'DAN 'ÇEKİLİN' ÇAĞRISI

Uluslararası haber ajansı Reuters, Abdullah Öcalan'ın açıklamasını "flaş" olarak abonelerine duyurdu. Reuters, hapisteki Öcalan'ın, "PKK'lılardan Türkiye'den çekilmeleri"ni istediği belirtildi. Kürt politikacılar tarafından okunan Öcalan'ın açıklamasında, "silahların susması ve siyasetin ön plana çıkması" çağrısı yaptığı vurgulandı.

EL CEZİRE: PKK LİDERİ'NDEN 'ATEŞKES' ÇAĞRISI

Katar merkezli El Cezire televizyonu, Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarını canlı bağlantılarla izleyicilerine aktardı. El Cezire, hapisteki Abdullah Öcalan'ın uzun soluklu bir "ateşkes" çağrısında bulunduğunu belirtti. Haberde, Öcalan'ın bu çağrısı sonrası Türkiye'de 30 bin kişinin hayatına mal olan çatışmanın çözümü konusunda büyük bir adım atıldığı vurgulandı.

DER SPIEGEL: ÖCALAN 'SİLAHLAR SUSSUN" DEDİ

Alman Der Spiegel dergisi internet sayfasında ilk sıralarda verdiği haberde, 30 yıllık bir çatışma sonrasında PKK'lı militanların geri çekileceğini belirtti. Haberde, hapisteki Öcalan'ın "ateşkes" çağrısı yaptığı vurgulandı. Öcalan'ın açıklamasında "silahların susma zamanının geldiğini ve Kürt sorununun çözümüne siyasi bir çözüm" çağrısı yaptığı da belirtildi.

RUSSIA TODAY: 'ATEŞKES' ÇAĞRISI

Rusya'nın İngilizce yayın yapan televizyonu Russia Today, Türkiye'deki 30 yıllık çatışmayı sona erdirmek için Abdullah Öcalan'ın "ateşkes" çağrısı yaptığını belirtti. Öcalan'ın "tarihi çağrısı"nda "Tek bir yaşama mal olmadan bu silahlı çatışmayı çok hızlı bir şekilde çözmek istiyorum" dediği vurgulandı.

Türkiye tarihi için önemli günlerden birinde Başbakan Erdoğan yine Türkiye’de değil.

Erdoğan’ın bu akşam saatlerinde Türkiye’ye dönmesi bekleniyor.

Başbakan’ın havaalanında yapacağı açıklamalarda Öcalan mesajına ne yanıt vereceği merak ediliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.