Alexa

Torba kanunların ardından...

Cezaevlerindeki mahkumların, dışarıdaki kadere mahkum yakınlarının bu paket ile birlikte beklentileri ve umutları iyiden iyiye artmıştı.

Torba kanunların ardından...
Kerem Deniz/  Geçen hafta paketlerin beşincisi Meclis'te yasalaştı. 17 Aralık operasyonundan sonra hükümet tarafından acilen hazırlanıp, jet hızıyla Meclis'e sevk edilmişti ve sabaha kadar süren Genel Kurul görüşmelerinden sonra sabah 4:30'da yine jet hızıyla yasalaştı.

Cezaevlerindeki mahkumların, dışarıdaki kadere mahkum yakınlarının bu paket ile birlikte beklentileri ve umutları iyiden iyiye artmıştı. Fakat her zamanki gibi, önceki yargı paketlerinde olduğu gibi beklentiler hüsranla sonuçlandı. 

Peki bu son pakette hiç mi cezaevlerini ilgilendiren az buçuk bir şey yok?

Özel görevlendirilmiş mahkemelerin kapatılması, yeniden yargılama ve somut delil gibi maddeler var ancak bu düzenlemelerin pratikte yakından ve uzaktan mahkumlara etkisi malesef ki yok.

Özel mahkemelerin kaldırılmasıyla var olan çift başlı yargılamaya son verilmesi tabii ki olumlu bir düzenlemedir. Yeniden yargılama düzenlemesi ise zaten vardı ve bunu biraz daha allayıp pulladılar. Tutuklamada somut delil olması, telefon dinlemelerinin somut delil sayılamayacağı düzenlemesi ise geç de olsa yargı sistemimize girmesi olumludur ve zaten bu şekilde olması demokrasinin gereğidir. YAZININ DEVAMI
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2014, 01:02
YORUM EKLE