Yandex Metrika

Türkiye İsmi Siyasi Polemik Malzemesi Haline Getirilmemeli

Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, “Türkiye İsmi Siyasi Polemik Malzemesi Haline Getirilmemelidir” dedi.

Türkiye İsmi Siyasi Polemik Malzemesi Haline Getirilmemeli
12 Nisan 2013 Cuma 15:50

 Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, Türkiye İsmi Siyasi Polemik Malzemesi Haline Getirilmemelidir” dedi.

Aydınların bildirisi neydi?

Aydınlar yayınladıkları bildiri ile Türklüğün anayasadan çıkarılmasının yanlışlığına dikkat çekmişti. Bildirideki üç madde şöyleydi: “Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu ve sahibi olan Türk milletinin adı, vatandaşlık tarifinden ve Anayasa’dan çıkarılamaz. Devletimizin eşit ve şerefli üyeleri olan aziz vatandaşlarımız, ırklara ve mezheplere ayrıştırılamaz Anadolu coğrafyasında Selçuklu ile başlayın Osmanlı ile devam eden Türk Milleti’nin kesintisiz egemenliğini esas alan büyük Atatürk’ün kurduğu milli devlet yapısı ortadan kaldırılamaz.”

Türk Milletine Çağrı bildirisine imza atan 300 aydından birisi olan Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, Kapsamhaber’in sorularını yanıtladı.

Türkiye adı Türk Yurdu demektir.


Türkiye adının Türk yurdu anlamına geldiğini belirten Tellioğlu; “Türkiye adı, Türklerin yurdu anlamına gelen (Turchia) adından türemiştir. Bu isim, Türklerin Anadolu’yu yurt edinmesinin ilk somut sembollerinden birisidir. 1018’de Çağrı Bey’in keşif akınıyla birlikte başlayan Türkmenlerin Anadolu’yu vatan edinme azmi, Büyük Selçuklu Devleti’nin kurulmasından kısa süre sonra ete kemiğe bürünmüştür. Tuğrul Bey döneminde başlayan Anadolu’yu ele geçirmeye yönelik faaliyetler Alp Arslan devrinde hızlanmış,Malazgirt Zaferinden sonra kurulan beylikler de süreç hızlanmıştır. Kısa sürede Doğu ve İç Anadolu’yu ele geçiren Türkmen beyliklerinin yanı sıra İznik’te de Türkiye Selçuklu Devleti’nin kurulmasıyla Bizans İmparatorluğu, Marmara kıyılarına çekilmek zorunda kalmıştır.” Dedi.

Dünyanın Türkleri almayacağını sanıyorduk”

Askeri ve siyasi bakımdan elde edilen başarılar, sosyal, kültürel ve dini açıdan da desteklenince Anadolu’nun çehresi birden bire değiştiğini belirten Tellioğlu; “Türkler Anadolu’ya o kadar kalabalık bir nüfusla gelmişlerdir ki ülkede yaşayan halk birden bire azınlık haline gelmiştir. Dönemin şahidi bir Süryani tarihçisi,“Dünyanın Türkleri almayacağını sanıyorduk” diyerek bu durumu veciz bir şekilde ifade eder. Muazzam bir nüfuzla Anadolu’ya yerleşen Türkmenler, özellikle kırlık alanı boşolan ülkeyi, boş toprakları ekip-biçerek, hayvanlarına otlak yaparak şenlendirmeye başlamışlardır. Anadolu, belirli şehirler etrafında insanların yoğunlaştığı bir ülke olmaktan çıkmıştır. Kurdukları köylere ve şehirlere isim vermeye başlayan, yerleştikleri yerlere mabedlerini inşa eden Türklerin ortaya çıkardığı büyük değişim çok kısa sürede etkisini göstermiştir. Mayıs 1147’de başlayan İkinci Haçlı Seferi sırasında Anadolu’ya gelen Haçlı tarihçileri ülkeyi o kadar değişmiş halde bulmuşlardır ki artık burayı Türklerin ülkesi anlamına gelen Turchia adıyla kayıt altına almışlardır.”dediTellioğlu, Türkiye adının Anadolu’nun yurt haline gelmesinde en aziz sembollerinden biri olduğunu. Bu ismin günlük siyasi tartışmalara alet etmenin doğru olmadığını Bu adın anlamını gerçek değeriyle kavramak, bu coğrafyanın vatanlaşma serüveni anlamakla eşdeğer olduğunu da ayrıca belirtti..

KAPSAMHABERİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
T.Çalık - 5 yıl önce
hocam;
din, dil, ırk siyasi malzeme haline geldiği gibi devletimizin isminide bu pis işlere alet ettiler.