Yeniden Yargılama Bakanlık yolunda

TBB Başkanı Feyzioğlu, "Yeniden yargılamaya ilişkin taslağımızı bugün Adalet Bakanlığı'na göndereceğiz" dedi.

Gündem 09.01.2014, 14:55 09.01.2014, 15:06
Yeniden Yargılama Bakanlık yolunda
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, yeniden yargılamaya ilişkin taslaklarını bugün Adalet Bakanlığı'na göndereceklerini belirterek, "Özel yetkili mahkemeler kapatılınca bütün yargılamaların genel görevli mahkemelere aktarılmasını öneriyoruz, yeni hakimlerin ve savcıların yeniden yargılama sürecinde görev almasını zorunlu tutan madde yazıyoruz" dedi.

Feyzioğlu, yeniden yargılama konusunda yaptıkları çalışmayla ilgili TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklama yaptı ve soruları yanıtladı. 

Temaslarının özünün tüm yurttaşlar için adil yargılanma hakkını temin etmek ve yargıya duyulan güvensizliği gidermek olduğunu ifade eden Feyzioğlu, bu çerçevede önerilerini geliştirdiklerini söyledi. Çalışmalarında somut bir noktaya geldiklerini anlatan Feyzioğlu, yeniden yargılamaya ilişkin taslağı bugün Adalet Bakanlığı'na göndereceklerini bildirdi.

Feyzioğlu, yeniden yargılama konusundaki girişimiyle "şov" yaptığı ve siyasi beklentileri olduğuna yönelik iktidar ve muhalefetten eleştiriler yöneltildiğinin hatırlatılması üzerine, "Asla değil. Böyle olsaydı birinin ya da bir kesimin hoşuna gidecek cümleleri sarfeder, 'tüm yurttaşlarımız için adil yargılama istiyoruz' diye konuşmazdık" dedi. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in ifadelerinin kırıcı olduğunu dile getiren Feyzioğlu, söylememiz gerekeni nazik, saygılı bir üslupla konuştuklarını belirtti. Feyzioğlu, katıldığı bir televizyon programında "Başbakan'a güveniyor musunuz" sorusuna, "Bu bir güven ilişkisi gerektiren durum değil. Kız alıp vermiyoruz, ticari ilişki yapmıyoruz, koalisyon ortağı olmuyoruz. Yasal sorumluluğumuz gereği hazırlık yapıyoruz" cevabını verdiğini anlattı. 

Girişimleriyle İstanbul merkezli operasyonun gölgelendiğinin ifade edildiğini de belirten Feyzioğlu, Adli Kolluk Yönetmeliği'ndeki değişikliğin TBB'nin açtığı davayla iptal edildiğini, emniyetteki görevden almalara tepki gösterdiklerini kaydetti. Feyzioğlu, "Bu soruşturmayı gündemden düşürmeme görevi, bizim olduğu kadar tüm sivil toplum örgütlerinin ve kuşkusuz siyasi partilerindir" diye konuştu. 

Yargının siyasi hesaplaşma arenasına döndürülmesinden, siyasetin merkezinde tutulmasından rahatsız olduklarını vurgulayan Feyzioğlu, yargının bağımsızlığı için derhal öneriler getirilmesi gerektiğini söylediklerini ifade etti. Feyzioğlu, Türkiye'nin gündeminde "yolsuzluk soruşturması" kadar daimi gündeminde hukuk devletinin tesis edilmesi, yargıya güvenin yeniden sağlanması ve demokrasinin korunması olduğunu söyledi. 

 "Bahçeli yanlış bilgilendirilmiş"

 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yanlış bilgilendirildiğini savunan Feyzioğlu, önerilerinde kesinlikle affın söz konusu olmadığını belirtti. Önerilerini terör örgütü elebaşının affıyla ilişkilendirmenin yanlış olduğunu ifade eden Feyzioğlu, Öcalan'ın yargılamasında iç hukuk yolları ve AİHM sürecinin tüketildiğini, önerilerinde Öcalan'ın yeniden yargılanması ihtimalini dahi gündeme getirecek önerileri bulunmadığını vurguladı. 

"Randevunun basın yoluyla iptal edilmesi hoş olmadı" diyen Feyzioğlu, davet edilmeleri halinde MHP'ye gideceklerini söyledi. 

Feyzioğlu, CHP Genel Başkanlığı istediğine dair iddiaların bulunduğunun hatırlatılması üzerine, "Özel görevli mahkemelerin kaldırılmasını talep etmek, bütün yurttaşlar için adil yargılama talep etmek, gizli tanıklık kalksın demek, devletin gerekçesiz keyfi tutuklama kararı veren hakimler yüzünden ödeyeceği tazminatın bu hakimlere rücu edilmesini istemek, tutuklama süresi kısaltılsın demek, siyasi parti genel başkanlığına adaylıkla nasıl eşdeğer tutulabilir?" dedi. 

Yeniden yargılamaya formül üretilme sürecinde keskin ifadeler kullanılmasından TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in de memnun olmadığı izlenimi aldığını dile getiren Feyzioğlu, "Sürece zarar vereceğinden endişe ettiğini düşünüyoruz" diye konuştu. 

 
"Aynı mahkemeden farklı karar beklemek hayal"

 Türkiye Barolar Birliği olarak görevlerini yerine getirdiklerini belirten Feyzioğlu, birlikte çözüm üretilmesi gerektiğini söyledi. 

Feyzioğlu, önerilerinin hayali değil, ayaklarının yere bastığını ifade ederek, özel yetkili mahkemelerin artık kapatılması gerektiğini dile getirdi. Önerilerine göre Temmuz 2012'den sonra verilen kararlara "otomatik bozma sistemi" getirileceğini  anlatan Feyzioğlu, bu dosyaların genel mahkemelere gönderileceğini belirtti. 

Önerilerinin hayali tarafı olmadığının altını çizen Feyzioğlu, "Hayali olan, adil yargılama hakkını a'dan z'ye ihlal etmiş mahkemelerin devam etmesi durumunda, yeniden yargılamanın bu mahkemelere yaptırılması sonucunda farklı bir hüküm verileceğini düşünmektir" diye konuştu. 

Yargı hizmetlerinin etkinleştirilmesi amacıyla çıkarılan 6352 sayılı yasadaki, özel yetkili mahkemelerin ellerindeki davalara kesin hükümle sonuçlanıncaya kadar bakmaya devam edeceğine ilişkin geçici 2. maddenin kaldırılması halinde, bu mahkemelerin kapatılmış olacağına işaret etti. 

Özel yetkili mahkemeler kapatılınca bütün yargılamaların genel görevli mahkemelere aktarılmasını önerdiklerini anlatan Feyzioğlu, yeni hakimlerin ve savcıların yeniden yargılama sürecinde görev almasını zorunlu tutan madde yazdıklarını belirtti. 

Önerilerinin arasında gizli tanıklık kurumunun kaldırılması, tutuklamada katalog suç maddesinin kaldırılması bulunduğunu ifade eden Feyzioğlu, keyfi tutuklamalar ve hükümlülükler nedeniyle verilen tazminatın hakimlere rücu edilmesi halinde Türkiye'nin insan hakları noktasında yargıda büyük sıçrama yapacağını söyledi. 

 HSYK düzenlemesi

 Feyzioğlu, HSYK düzenlemesine ilişkin soru üzerine, bir ekip çalışmasıyla rapor oluşturulduğunu ve görüşlerini yarın kamuoyuyla paylaşacaklarını kaydetti. Metin Feyzioğlu, "Biz 'Adalet Bakanı HSYK'dan ayrılsın derken, tek yetkilinin Adalet Bakanı haline getirilmesini elbette kabul etmemiz, doğru olduğunu söylememiz mümkün değil" dedi. 

Türkiye Barolar Birliği'nin hukukun üstünlüğü, hukuk devleti ve insan haklarından yana taraf olduğunu vurgulayarak, bu tutumdan vazgeçmeyeceklerini söyledi. 

Feyzioğlu, başka bir soru üzerine, "şike" davasının geçen yıl temmuz başında karara bağlandığını, "Kanunun Meclis'te kabul edildiği günü esas aldığımızda Fenerbahçe davası kapsama giriyor" diye konuştu.
Yorumlar (0)