Alexa

İNSANLIĞIN İFTİHAR TABLOSU ÖRNEK İNSAN HZ. MUHAMMED

Kur’an, Sevgili Peygamber’imizi kişilik ve karakteri yönüyle, tüm insanlık için bir örnek teşkil ettiği ve örnek bir hayat sergilediği haberi yanında, insanlığın kurtuluşu için gönderildiğini ilan etmiştir.

İNSANLIĞIN İFTİHAR TABLOSU ÖRNEK İNSAN HZ. MUHAMMED

İki Cihan Güneşi, Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed! Yaratılışta en güzel, ahlakta en mükemmel, varlığın sebebi hikmeti, âlemlerin rahmet Peygamberi, insanlığın yegâne önderi, Kur’anın tebliğcisi, ahretin müjdecisi, Yüce Allah’ın övdüğü, insanlığa rehber- önder yaptığı, Ona itaati kendisine itaati denk saydığı, Onu sevmeyi kendisini sevmek diye nitelediği şanlı Peygamber. O, örnek yaşayışı, şefkat ve merhameti, engin insan sevgisi, hoşgörüsü, doğruluğu kısaca üstün özellik ve meziyetleri ile insanlık için baştan sona bir rahmet kaynağıdır.

Yüce Allah Kur’anda O, şanlı Peygamberini, “And olsun ki, sizin için Allah’a ve ahret gününe kavuşacaklarına inanan ve Allah’ı çok zikredenler için, Allah’ın elçisi güzel bir örnektir.”(Ahzab, 21) buyurarak, Onu bir ahlak numunesi olarak takdim etmiştir. Çünkü O, toplumun her kesim ve her gurubunu ilgilendiren yaşayış ve hareketleriyle her kese örnek olacak zenginliğe sahip olandır. İşte bu yüce ahlâkî meziyetleri sebebiyle sevgili Peygamberimiz bütün insanlık için bir model ve numune-örnek olmuştur. O, öncelikle insanları tek bir Allah’a iman etrafında toplamış, onları sevgi ve şefkatle bir birine bağlı yüce değerlere saygılı, dünya’nın imrendiği bir İslam toplumu meydana getirmiştir. Onun bu başarısı insanları en güzel usullerle iyiliğe, doğruya ve gerçeğe davet etmiş olmasının eseridir. YAZININ DEVAMI


Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2015, 21:09
YORUM EKLE