Alexa

Aytun Çıray, Dövizdeki Çılgın Yükseliş

İYİ Parti Basın ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, Tarım üretiminde yaşanan büyük gerilemeler ve fahiş fiyat artışları üzerine bir açıklama yaptı.

Aytun Çıray, Dövizdeki Çılgın Yükseliş

İzmir Milletvekili  Dr. Aytun ÇIRAY Dövizdeki korkunç yükseliş, dolayısıyla Türk Lirasının yaşadığı olağanüstü değer kaybı ekonomimizin bütün üretim güçlerini mefluç hale getiridiğini, bundan da en çok etkilenenin Türk tarımı ve çiftçisi olduğunu dile getirdi.

Çıray,  büyük devaülasyonun ve iğneden ipliğe yapılan zamların Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 2018 yılı hububat alımı için belirlediği fiyatlar adeta çerez parasına dönüştürdüğüne dikkat çekerek  TMO’nun  hububat alım fiyatlarını şöyle eleştirdi:

Yerli tohumun yok edildiği, gübreden zirai ilaçlara, mazottan her türlü tarımsal ürün kalemine kadar dövize endeksli olan bir piyasa ortamında TMO’nun belirlediği bu rakamlar sadece insan aklıyla dalga geçmek değil, Türk çiftçisini üretimsizliğe, Türk Milletini ise tarımın  ekonomide en stratejik faaliyet alanı haline geldiği bir dünyada açlığa  mahkum etmektir." dedi.  

TMO çiftçiyi destekleyeceğine çiftçi üzerinden kâr etmeye çalıştığını belirten Çıray, "Çiftçinin hakkını savunacağı yerde zaten kıt kanaat geçinen çiftçimizi zarara uğratmak için çaba sarf ediyor. Bu onun kuruluş felsefesine ve varlık nedenine aykırıdır” dedi.

Çıray “TMO’nun üreticinden yok pahasına satın aldığı ürünleri imalatçıya günlük kur artışı bazında mı yoksa sabit bir fiyatla mı  satacaklarının hâlâ belirsizlik taşıdığına” dikkat çekerek,  “Üreticiye döviz kuruna endeksli olarak satışlar yapıldığı takdirde bu, tüm tarım ürünlerine ve özellikle başta ekmek olmak üzere unlu mamullere en az %50 oranında zam yapmak demektir” dedi.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE