Alexa

Sözlü Mülakat Sistemi Artık Kalkmalı

Liselere Giriş Sınavları (LGS) TBMM’de tartışma konusu oldu. İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK sınav sonuçlarının Milli Eğitim adına çok endişe verici olduğunu söylerken açıklanan sonuçların eğitim sisteminin bittiğinin ispatı olduğunu söyledi.

Sözlü Mülakat Sistemi Artık Kalkmalı

Geçtiğimiz günlerde sonuçları açıklanan Liselere Giriş Sınavları (LGS) TBMM’de tartışma konusu oldu. İyi Parti Balıkesir Milletvekili İsmail OK, sınav sonuçlarının Milli Eğitim adına çok endişe verici olduğunu belirtti.

İsmail Ok, "Eğitimin içinde bulunduğu durumun en çarpıcı yönü 500 birinci olduğunu, bazı derslerde, özellikle matematikte ortalama sıfıra yakın. Bir tarafta 500 birinci, öbür tarafta ortalama sıfıra yakın; bu, eğitimin bittiğini gösteriyor." dedi.

Türk milletinin geleceği adına bu son derece tehlikeli bir durum olduğunu ifade eden Ok; "Bina yapmakla eğitimin sorunları halledilmiyor. Öğretmenlerin ve liyakat sahibi yöneticilerin iş başına getirilmesiyle bu sorunlar halledilir. Maalesef, geçen on yedi yıllık süreçte -dünyada çeşitli ölçüm metotları var- Türkiye'nin girmiş olduğu sınavlarda aldığımız puanlar ortada. Ben buradan yüce Türk milleti adına, acilen, Türk millî eğitimine, günü kurtarmak adına değil gerçekten reform niteliğinde bir neşter vurulmasını bir öğretmen olarak talep ediyorum." dedi.

SÖZLÜ MÜLAKAT SİSTEMİ ARTIK KALKMALI

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok; TBMM Genel Kurulunda sözlerine devam ederken liyakat için mutlaka sözlü mülakat sisteminin kaldırılması gerektiğini belirterek, gençlerin sınavlarda yüksek puan almalarına rağmen mülakatlarda elendiklerini, bu yüzden yüksek puan alan birçok gencin işsiz kaldığını, tüm bakanlıklarda ve kurumlarda sözlü mülakatların kaldırılması gerektiğini söyledi.

Dün FETÖ; soruları çalarak gençlerimizin geleceğini karartığını, bugün de çok düşük puan alanlar mülakatlarda çok yüksek puanlarla atandığını ifade ederek, "Dolayısıyla, bu mülakatların sadece Millî Eğitim Bakanlığında değil, bütün bakanlıklarda, kurumlarda kaldırılmasını gençlerimiz ve onların aileleri adına adalet için, hukuk için talep ediyorum; vicdan sahibi olan herkese sesleniyorum. “ dedi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2019, 00:08
YORUM EKLE

banner325