Azerbaycan Bugün Ulusal Bayrak Günü'nü Kutluyor

Azerbaycan Cumhuriyeti devlet bayrağının kullanımı Azerbaycan Anayasası'nın 23 ve 75. Maddeleri, Azerbaycan Cumhuriyeti "Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Bayrağı Hakkında" Kanunu ve "Devlet Bayrağı Hakkında Yönetmelik" ile düzenlenmiştir.

Kapsam 09.11.2021, 10:37
Azerbaycan Bugün Ulusal Bayrak Günü'nü Kutluyor

'Azerbaycan'da Ulusal Bayrak Günü' başlıklı makalesinde, Azerbaycan yetmiş yıl sonra bağımsızlığını yeniden kazandığını ve üç renkli bayrağını yükselttiğini belirten Namiq Delideğlı, "Azerbaycan Halk Cumhuriyeti Hükümeti'nin (APR) 9 Kasım 1918 tarihli toplantısında Azerbaycan'ın üç renkli bayrağı devlet sembolü olarak kabul edilmiştir." dedi.

"Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin kurucusu Mehmed Emin Resulzade,"Bir kez yükselen bayrak bir daha enmez" dedi. Ve 1918'de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin üç renkli bayrağı çekildi. Ancak bu bayrak sadece 23 ay dalgalanabildi. Düşman kuvvetleri buna izin vermedi." ifadelerine yer veren Delidağlı, "27 Nisan 1920'de Bolşevik işgalinden sonra Halk Cephesi bayrağının yerini Azerbaycan SSC'nin kırmızı orak çekiç bayrağı aldı. 5 Şubat 1991'de Azerbaycan Yüksek Sovyeti'nin kararı ile mevcut üç renkli ve ay yıldızlı bayrak bağımsız cumhuriyetin devlet bayrağı ilan edildi.Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından 18 Kasım 2009 tarihinde imzalanan kararname ile 9 Kasım Ulusal Bayrak Günü olarak kutlanmaktadır. Cumhurbaşkanı ayrıca Ulusal Bayrak Günü münasebetiyle İş Kanunu'nda değişiklik yapılması için meclise bir teklif gönderdi. Öneriyi değerlendiren Milli Meclis, Ulusal Bayrak Günü'nün çalışma dışı bir gün olduğuna göre İş Kanunu'nda değişiklik yaptı." dedi.

1 Eylül 2010 tarihinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımıyla Bakü'nün Bayil bölgesinde Devlet Bayrak Meydanı açıldığını ve Meydanda Devlet Bayrak Müzesi de kurulduğunu belirten Delidağlı, "Unutulmamalıdır ki, bağımsız Azerbaycan devlet bayrağında üç renkle ifade edilen ve yirminci yüzyılın başlarında milli bağımsızlık ideolojimizin üç temel ilkesini oluşturan "Türkçülük, İslamcılık ve çağdaşlık" formülünün yazarı önemli bir şahsiyet- Ali bey Hüseyinzade. Azerbaycan Cumhuriyeti devlet bayrağının kullanımı Azerbaycan Anayasası'nın 23 ve 75. Maddeleri, Azerbaycan Cumhuriyeti "Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Bayrağı Hakkında" Kanunu ve "Devlet Bayrağı Hakkında Yönetmelik" ile düzenlenmiştir. Azerbaycan Cumhuriyeti'nin "bu Kanunla onaylanmıştır. Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Bayrağının renk ve şematik açıklaması yukarıda belirtilen Kanun ve Yönetmelikler ile onaylanmıştır." dedi. YAZININ DEVAMI

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)