Deprem korkusuna son veren Ev

Kapsam 19.05.2021, 12:09
Deprem korkusuna son veren Ev

Deprem riski açısından fay hatları üzerinde bulunan ülkemizde tam deprem güvenliği sağlayan konteyner ev üretildi. Yeni nesil konteyner modeliyle geliştirilip üretilen bu ev hepimizin kabusu olan deprem korkusu endişesine son veriyor. Üstelik yeni geliştirilen konteyner ev uzun ömürlü kullanım, yüksek enerji tasarrufu sağlayan sistem, hızlı üretim gibi çok önemli avantajlara sahip. Avantajlı konteyner ev fiyatları ise bu evleri kısa sürede ilgi odağı haline getirdi.

Konteyner yapı güvenliğine tam not

Ülkemiz sürekli deprem riskiyle karşı karşıya. Her yıl irili ufaklı yüzlerce deprem kaydediliyor. Üzücü olan şu ki bu depremlerden en az bir veya birkaçı yaralanma ve ölüme varan neticelerle sonuçlanıyor. Özellikle büyükşehirler başta olmak üzere ülkemizdeki tüm şehir merkezleri deprem riskini en fazla yaşayan yerleşim alanları arasında yer alıyor. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere yüzbinlerce bina deprem riski nedeniyle dönüşüm bekliyor. Dar arsalardaki çoklu kat mülkiyet hakları bu dönüşümün önündeki en büyük engeller arasında. Her gece binlerce insan deprem endişesiyle deprem güvenliği riski yüksek evlerde uyumak için yastığa bayını koyuyor.

Bu risklerle beraber deprem güvenliği yüksek binalarla tedbirleri almamız son derece önemli. Avrupa ülkelerinde yaygın olan yatay mimarideki banliyö tarzı yerleşim sorunun çözümü için değerlendirilebilir. Konteyner yapı yatay mimari müstakil bahçeli ev konseptine uyumlu modeliyle depreme güvenli yapılar hazırlamak için kullanılacak önemli bir model.

Konteyner ev ana taşıyıcıları tamamen metal karkaslardan oluşuyor. En yüksek deprem beklentilerinde bile uzmanlarca güvenli ev modeli olarak öneriliyor. Deprem esnasında yapı zarar görmeyerek yıkılmıyor ve içinde yaşayanlara hem güven hem de konfor kazandırıyor.

Konteyner ev uzun ömürlü konutlara önemli alternatif

Kaynaksız yeni nesil kaynaksız cıvatalı ve geçmeli sistemle üretilen konteyner ev uzun ömürlü kullanım standardına sahip. Temel taşıyıcı sistemi metal paslanmaz özel saclardan üretilen konteyner yüksek dayanım ve uzu yıllar yıpranmadan kullanım üstünlüğünü üzerinde bulunduruyor. Karmod konteyner ev imalatında kaynak kullanılmadan üretiliyor. Şase birleşimleri cıvata ve somunlu sisteme sahip. Cıvatalar özel paslanmaz malzemeden üretilmiş olup yapı güvenliğine ekstra katkı sağlıyor. Otomotiv boya teknolojisiyle boyanan metal aksamların tamamı uzun yıllar ilk günkü canlılığını muhafaza ediyor. Korozyon ve paslanma kaynaklı çürümelere tam engel oluşturuyor. Birbirine geçmeli sandviç panel kullanılan duvar ve çatı panelleri oluşturduğu tam bütünlükle yapı güvenliğine destek sağlıyor.

Konteyner ev kullandıkça enerji tasarrufuyla kazandırıyor

Duvardan çatıya özel kalınlıkta sandviç paneller kullanımıyla üretilen konteyner ev yalıtım performansıyla da öne çıkıyor. Karmod konteyner çatı panel kalınlığı 125 mm ile benzersiz özellikte. Çatı panelleri markaya özgü özel kenet sistemiyle birleştirildiğinden tam sızdırmazlığa sahip. Genel olarak bu tarz yapılarda yaşanan sızdırma riskleri Karmod yeni nesil konteynerde tam anlamıyla bertaraf edilmiş durumda.

Yeni nesil konteyner evlerin sandviç sistemin verdiği avantajla iklimlendirmesi çok kolay. Klima gibi elektrikli ısıtıcılar veya soba kullanımlarında konteyner ev en soğuk günlerde bile kolayca ısınıyor. Isıtıcı çalıştırılmasa bile iç ortam sıcaklığını uzun süre muhafaza ediyor. Yazın en sıcak günlerinde de iç mekanda serin ortamlar hazırlıyor. Konteyner ev kullandıkça en az enerji sarfiyatıyla bütçeden önemli ölçüde tasarruf sağlayarak kazandırıyor. Çift ısı camlı, tam kapama sağlayan boydan boya ispanyolet kilit sistemli PVC pencereleri ve özel panel kapısı tasarrufa katkı sağlıyor. Enerji tasarrufuyla konteyner ev kullandıkça kazandırıyor.

Konteyner ev fiyatlarıyla da çok cazip

Uzun ömür, deprem güvenliği, enerji tasarrufu gibi önemli avantajlara sahip konteyner ev fiyatları ile de oldukça cazip. En çok tercih edilen 2+1 35 m2 konteyner ev fiyatı 35 bin liradan başlıyor. 42 m2 2+1 konteyner ev fiyatı ise bu dönemde 50 bin lira civarında. Konteyner ev fiyatları anahtar teslimi. Fiyata dahil olmayan tek şey nakliye ve montaj esnasında gerekecek vinç bedeli. Nakliye fiyatı da Türkiye içerisinde sevk edileceği adrese göre değişiklik gösteriyor.

Fiyatlara montaj bedeli de dahil. Karmod’un modern tesislerinde yeni nesil teknolojiler kullanılarak ön üretimi gerçekleştirilen konteyner evler Türkiye’nin her iline tek araçla sevk ediliyor. Aracın ulaştığı gün sahada hazır edilen montaj ekiplerince kurulumu tamamlanan konteyner ev aynı gün kullanımınıza sunuluyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)