Down Sendromu Nedir?

21 Mart’ın Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla Down Sendromu merak ediliyor. Peki Down Sendromu nedir, diğer insanlardan farklı yapan kısım nelerdir?

Kapsam 21.03.2021, 21:59 21.03.2021, 23:04
Down Sendromu Nedir?

21 Mart’ın Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü olarak geçmesi. Down Sendromu hakkında bilinçlendirmek gerektiğini belirten Güldane Kaya, Down sendromu, vücutta fazladan bir kromozom bulunmasıyla ortaya çıkan hastalık değil, genetik bir durum olduğunu belirtti.

Güldane Kaya, yeni makalesinde Down sendromu ile ilgili bilgiler verdi. Kaya, şunları söyledi;

"Sevgileri dünya ya yeten, sanatçı ruhu taşıyan, taklit ve ritim tutma kabiliyeti güçlü olan Melek yüzlü saf ve temiz yüreklilerin, güzel yüzlü meleklerin 'bizler de varız' demesi. Ne dünya’nın farkındalar, ne de kötülüklerin, sevgi dolu yürekleri ile yalan riya nedir bilmeyen insani değeri yüksek, karşılıksız sevgi dolu yürekleriyle sıcak bir gülümsemenin onlara yettiği ufacık bir dünyaları, algıları ve duygularıyla özel insanlarımız, onları anlamaya çalışalım. Biricik olan dünyalarına karşı hassas olalım!"

Down sendromu Nedir?

Down sendromu, genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir. En basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down sendromlu bireylerde bu sayı üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47 olmaktadır. Down sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir. Down sendromuna sebep olduğu bilinen tek etmen hamilelik yaşıdır, 35 yaş üstü hamileliklerde risk artar. Mamalenin tamamı için TIKLA

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)