Halistin Kukul: Bu Fâni Dünyada, Seksen Yılımı Bitirdim

M.Halistin Kukul, yeni makalesinde, "Hangi yaşta olursak olalım; ‘zamanın kıymetini bilmek’ yegâne vazifemiz olmalıdır!" dedi.

Kapsam 01.01.2023, 00:59
Halistin Kukul: Bu Fâni Dünyada, Seksen Yılımı Bitirdim

Yeni makalesinde, "Bugün, bir ocak ikibin yirmi üç, pazar!..Bu târih itibariyle, bu fâni dünyada, seksen yılımı bitirdim." ifadelerine yer veren M.Halistin Kukul, "Hangi yaşta olursak olalım; ‘zamanın kıymetini bilmek’ yegâne vazifemiz olmalıdır!.." dedi.

Binin üzerinde makale ve denemesi bulunan, M. Halistin Kukul, Öğretim Görevlisi, şâir, deneme, hikâye, tiyatro yazarı ve münekkittir. Yurdumuzun tanınmış edebiyât ve fikir dergilerinde de şiir ve makaleleri yayınlanmıştır. M.Halistin Kukul ile biyografisi ile ilgili bilgiye BURADAN alaşabilirsiniz.

Halistin Kukul'un makalesi şöyle:

Hesap; kusuru, zamana yüklemeden verilmelidir!

Sayılı gün; ‘bir dağın başında yapayalnız’ olsan da geçiyor/geçecek; seni, hiç sayan kalabalıkların arasında volta atsan da!.. Hangisini tercih edersin, derseniz; elbette ki, hiçbirini, derim!.. Hiçbirini!..

Çünkü; Allah ü Teâlâ, bizi, kabuğumuza çekilip ömür sürmek için değil, yaşadığımız cemiyetle hemhâl olup, hâldeşlik ve gönüldeşliğe kavuşmak; kendisine kul, mahlûkata hizmet ve merhamet için yaratmıştır. O hâlde, dünyaya geliş maksadımızı bilmemiz ve bu maksadın hedefini tâyin etme irâdesiyle yürümemiz gerekmektedir. Benim muhasebem, budur!.. Sayılı gün tez geçer, geldi geçti, elimde ne kaldı, yıllar su gibi aktı gitti, bir göz açıp kapamalık zamanmış hepsi…gibi mazeretlere sığınmanın da hiçbir önemi yoktur!.. İşte, geldi geçti!..Doğru!..Fakat, bakmalıyım ki, ne yaptım ve elimde ne var? Yâni; teşhisi iyi koymalıyız; muhasebe’yi yerli yerine oturtmalıyız!.. Hesap; kusuru, zamana yüklemeden verilmelidir!..Senin-benim acziyetime ‘zaman’ ne yapsın? Yazının Devamı

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (2)
Mustafa Bilir 1 ay önce
Sevgili Halistin Hoca'ma saygılar sunuyorum ..
Mehmet Uludüz 1 ay önce
Dünya hayatı dün, bugün, yarın