Ömür Boyu Aşkın Bir Formülü Var!

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Evliliklerde iyi bir iş birliği kurulursa ömür boyu aşka dönüşüyor. Uzun ilişkilerde kişilik önemli, fiziksel görünüme indirgenen ilişkiler ilkellik düzeyinde ilişkilerdir” dedi.

Kapsam 07.12.2020, 17:27 07.12.2020, 18:01
Ömür Boyu Aşkın Bir Formülü Var!

Kadın ve erkek arasındaki ilişkilere değinen ve temeli sağlam evlilikler için önemli tavsiyelerde bulunan Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Erkeklerin takdir edilmek istendiğini belirterek, “Özerklik duygusunun desteklenmesini istiyorlar. Eşinin ona bu yönde destek olmasını istiyorlar. Eşinin ona destek olması gerekir. Eşi ‘Sen yapamazsın, sen beceremezsin’ derse erkeğe yapılabilecek en büyük kötülük olur." dedi.

Erkek eve giderken ayağı geri geri gidiyor.

"Kadına da ‘Çok soğuksun ya, sen nasıl bir kadınsın’ diyerek duygularını aşağılamak ona yapılacak en büyük eleştiridir." ifadelerini kullanan Tarhan, bunun onur kırıcı olduğunu belirterek "Bunun için kadın erkek ilişkilerinde iki taraf içinde en önemli olan pozitif iletişimdir. Çift terapilerinde aile içerisindeki küçük savaşlara, birbirlerini iğnelediklerine ve eleştirdiklerine şahit oluyoruz. İletişimdeki yüz sorundan doksan tanesi bunlardandır. Böyle durumlarda erkek eve giderken ayağı geri geri gidiyor. Mahkemeye çıkacak gibi hissediyor, eve gelirken sıcak bir atmosfer var mı, yok mu, bunu nasıl sağlarıma odaklanıyor. Bu iki taraf için de geçerli.” dedi.

Evlilikte sadece sevgi yetmiyor

Evliliği uzun bir yolculuğa benzeten Tarhan, İnsan evliliğinde kendini huzurlu, güvenli hissederse sığınak özelliği ortaya çıktığını belirten Tarhan, "Aile terapisinde en çok evin güvenilir bir alan olup olmadığını sorgularız. Sadece sevgi yetmiyor. Sevgi var ama bütün işleri entrika ile çeviriyorlar. Böyle durumlarda sevgi var ama eşini alıyor bir yerlere sürüklüyor, bir şeyler yaptırtıyor. O zaman ev güvenli alan olmaktan çıkar. Onun için sevgi artı dürüstlük eşittir ömür boyu aşk diyoruz. O zaman iyi iş birliği, açık ve net bir ilişki oluyor. Sevgi ve dürüstlük güveni oluşturuyor. Güven de iş birliğini kolaylaştırıyor ve ömür boyu aşk duygusu o şekilde gelişiyor” diye konuştu.

Bir kadının çekici olmasında görüntüsünün payı yüzde 20’dir

Genellikle ‘Neden evlenmedin?’ sorusuna ‘Aşık olmadım ki’ yanıtının verildiğine dikkat çeken Tarhan, Burada aşk, iyi bir iş birlik olmazsa sürmediğini. buharlaştıını, ancak iyi bir iş birliği kurulursa ömür boyu aşka dönüştüğüne dikkat çekerek, "Onun için aşk geçici değil, sadece iş birliği kurulmazsa geçici. Aşk ve iş birliği ömür boyu aşkı sağlıyor. Aşıklar iyi işbirliği kurabilirlerse aşk buharlaşmaz, aşıklar problem çözme becerilerine sahiplerse aşkları daha da sağlamlaşır yine aşıklar ortak hedeflere sahipse aşkları kökleşir. Kadını sevimli ve çekici yapan şey onun kişiliğidir. Cinsel ve fiziksel görünümü değildir. Cinsiyeti ve dişiliği değildir. Dış görüntüsü aşırı güzel olmayan çok sevimli kadın vardır mesela. Bir kadının çekici olmasında görüntüsünün payı yüzde 20’dir” dedi.

Şefkat ve Nezaket...

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, değerlendirmesini şöyle tamamladı;  “Eşler buna göre davranacak ve buna rağmen karşı taraf değişmiyorsa ‘Senin bu hareketini doğru bulmuyorum, desteklemiyorum ama çocukların ve evin geleceği için şu an bunu bir tarafa bırakıyorum. Bunu unutmadım bilesin’ deyip tartışmanın bitirilmesi karşı tarafta suçluluk duygusu bırakır. Böyle durumlarda onaylamadığını açıkça söyleyip ama evde olay çıkmasın, huzursuzluk olmasın diye bunu bir kenara yazdım diyebilirse sorunlar halledilebilir. İlişkilerde iki tane sihirli kavram vardır. Biri şefkat biri nezakettir. Şefkat sevgiden daha büyüktür. İçinde empati de vardır. Nezaket de saygıdan daha büyüktür, içinde merhamet vardır. Evliliğin ilk gününden itibaren aile içinde şefkat ve nezaketi iletişim biçimi haline getirmek gerekir.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
açık