Yandex Metrika

ON BİR AYIN SULTANI RAMAZAN AYI...

Sevgili okurlarım! Sıkı kitap çalışmam dolayısıyla, sizlerden iki aya yakın bir zaman ayrı kaldım. “Allah Katın da Din İslam’dır,” çalışmamızın ardından, Ramazan yazılarımızla yeniden karşınızdayız…

ON BİR AYIN SULTANI RAMAZAN AYI...
17 Haziran 2015 Çarşamba 15:44

Sevgili okurlarım! Sıkı kitap çalışmam dolayısıyla, sizlerden iki aya yakın bir zaman ayrı kaldım. “Allah Katın da Din İslam’dır,” çalışmamızın ardından, Ramazan yazılarımızla yeniden karşınızdayız…


- Yüce Rabbimize sonsuz hamdolsun ki, bizleri rahmeti, bereketi, affı, ibadeti, yardım ve ihsanıyla on bir ayın sultanı bir Ramazan ayına daha kavuşturdu. Bu akşam ilk teravih namazımızı kılacak, gecesinde ise bir ay boyu Ramazan orucumuza niyetlenmiş olacağız. Bilindiği üzere Ramazan ayı, Rabbimizin rahmet deryasının dolup taştığı ve Müslümanlara eşi bulunmaz bir hazinesi, bunca günahlarımıza rağmen yeniden kulluğa kabul ediliş müjdesidir. Bu ay, Sene içerisinde bilerek veya bilmeyerek işlediğimiz günahlardan arınmak için bir bağışlanma iklimi, ruhumuzun yıllık bakıma alındığı ve yeniden diriliş mevsimidir. O, öyle bir aydır ki, evveli rahmet, ortası bağışlanma ve sonu da cehennemden kurtuluştur.

Ramazan ayını ayların sultanı yapan en mühim özelliği Yüce Kitabımız Kur’an’ın bu ayda inmeye başlamasıdır. Bu husus Ayet-i kerimede şöyle bildirilir; “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği ay olmasıdır. Öyle ise sizden Ramazan ayına ulaşanlar onda oruç tutsun...” (Bakara, 185) Ayrıca Yüce Rabbimiz Kudsi hadis’te,“Oruç benim içindir, onun mükâfatını da ben veririm,” müjdesini vermiştir. Sevgili Peygamberimiz ise, “Ramazan ayında oruç tutanın günahları af olur… Oruçlu için iki sevinç vardır, biri iftar zamanı, diğeri ise Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir… Bu ay sabır ayıdır, sabrın karşılığı ise cennettir... Bu ayın evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluştur.” Özürsüz, Ramazanda bir gün oruç tutmayanlar ise, bunun yerine bütün yıl boyu oruç tutsa, Ramazandaki o bir günkü sevaba kavuşamaz,”buyurmuştur. (Buhari-Muslim) Mazereti olanlar bu tanımın dışındadır.

Ramazan ayı, Yüce Rabbimizin Müslümanlara sunduğu bir rahmet ve fırsat hediyesidir. Bu ay hem imanımız, hem dinî ve sosyal hayatımızın yenilenmesi için çok önemli bir fırsattır. Bu ayın nefsimize, ailemize ve toplumumuza kazandırdığı sayısız manevi güzelliklerle doludur. Yeter ki kulluğumuzun şuurunda olarak oruç ibadetimizi hakkıyla yerine getirelim. Sevgili Peygamberimizin ifadesiyle, bu ayda kendisini cennete götürecek iyi işler yapan Müslüman’a cennetin kapıları açılış, cehenneme götürecek kötülüklerden sakındığı için de, cehennem kapıları ona kapanmıştır. Oruç sayesinde nefsine hakim olup şeytana uymadığı için onu etkisiz hale getirmiş olur.

Bu müjdelere ilave olarak Ramazan ayı kardeşliktir, yardımlaşma ve dayanımadır. Zenginin oruç tutarak yoksulu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.