Recep Yazgan: Yapma Erdil Yaşaroğlu

Diriliş Postası Yazarı Recep Yazgan, Karikatürist Erdil Yaşaroğlu'nun çalışmalarını izinsiz ve kar amaçlı yayınlayanlara yönelik açtığı davaların mağduriyetler oluşturduğuna dikkat çekti.

Kapsam 03.01.2022, 11:05 03.01.2022, 12:56
Recep Yazgan: Yapma Erdil Yaşaroğlu

Yazar Recep Yazgan, Diriliş Postası Gazetesindeki "Yapma Erdil Yaşaroğlu!" başlıklı yeni makalesinde, Karikatürist Yaşaroğlu tarafından çalışmalarının izinsiz yayınladıkları gerekçesiyle açtığı "Telif hakkı" davalarının bir takım mağduriyetler de oluşturduğuna dikkat çekti.

Karikatürist Erdil Yaşaroğlu, Serkan Altuniğne ve Selçuk Erdem, çalışmalarının izinsiz ve kâr amaçlı paylaşımına engel olmak için harekete geçtiklerini ve ‘Karikatür bizim hayatımız!’ başlıklı bir metin yayınladıklarını belirten Yazgan, "Kişisel bloglarında, sosyal medyalarında veyahut haber sitelerinde karikatür yayınladıkları için haklarında kovuşturma açılan, evlerine baskın yapılan, mahkeme kapılarında bekletilen ve nihayetinde ceza alan mağdurlar ortaya çıkmaya başladı." dedi.

Kendi çevresinde 10 ay hapis, 8 Bin TL tazminat ödemeye mahkûm edilen,  jandarmalar tarafından ifadesi alınmak üzere adliyeye getirilen ve uzun süre ifadesi alınmasını bekleyen , hala davası devam eden insanların olduğunu belirten Recep Yazgan, Diriliş Postası'ndaki yazısında konuyla lgili şunları yazdı:

"Karikatürürist Erdil Yaşaroğlu, “Biz kimse için izinsiz karikatür yayınladı diye hukuki olarak ev arama, el koyma talebinde bulunmadık, asla da bulunmayız. Karikatürlerimizden galeri yapan koca haber siteleri bile dâhil buna” dese de gerçek öyle değildir. Bir öğretmenin öğrencilerinin eğitimi için açtığı, hikâye ve masallar ihtiva eden internet sitesinde paylaştığı bir karikatür sebebiyle evine beş polis tarafından baskın yapıldı. Öğretmen olduğunu, öğrencilerine canlı ders vermek için bilgisayar başında beklediğini söylemesine rağmen, polisler Penguen dergisinin ve Erdil Yaşaroğlu'nun şikâyeti üzerine evinde arama yapacaklarını belirterek evdeki 2 bilgisayar, 1 cep telefonu, 2 harici disk ve 2 flash belleğe el koydular. “Çocuklar canlı ders yapıyor, benim bilgisayarımı ve telefonumu alın ama onların bilgisayarına dokunmayın” demesine rağmen oğlunun canlı ders yaparken bilgisayarına el koydular."  Heberin tamamı için :

KAYNAK: Diriliş Postası...

Yorumlar (0)