Alexa

Sedat Şahin Kimdir? Nerelidir?

Yeraltı dünyasının ünlü isme mafya lideri Sedat Şahin kimdir? Sedat Şahin aslen nerelidir? Suç örgütü lideri şahin kaç yaşında, ne iş yapar? Sedat şahin hangi suçları işledi? Şahin'le ilgili her şey kapsam haberlerinde...

Sedat Şahin Kimdir? Nerelidir?

Mafya lideri Sedat Şahin Samsun'un Bafra ilçesinde dünyaya geldi. Şahin İsmi ilk defa1993 yılında, Çağlayan'da bir arabanın içinde vurulan Cihan Kaplan ve Esabil Karataş'a yönelik suikastten sorumlu tuttuğu Hacı Çapan'ın öldürülmesi ile ortaya çıktı. Hacı Çapan, (Mehmet Nafi Çapan) 1996 yılından hastaneden taburcu olduğunda vurularak öldürülmüştü.

Sedat Şahin, soygun, haraç alma gibi olaylardan ve üç ayrı suçtan gıyabi tutuklu olarak uzun süre polis tarafından aranması devam etti.  6 yıl 11 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan Şahin'in Alaattin Çakıcı tarafından desteklendiği öne sürülüyor.

Sedat Şahin Almanya'da Alman polisi tarafından eşi Buket Erener'in ziyaretine gittiği sırada 22 Eylül 1998'de sahte İtalyan pasaportuyla yakalanarak 2000'de Türk İnterpol görevlilerinin nezaretinde uçakla Türkiye'ye getirildi.

İstanbul DGM'ce verilen "Cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak" suçundan gıyabi tutukluluğu vicahiye çevrildi.

Sedat Şahin, Bafra`da "sahtecilik" suçundan yargılanarak aldığı 3 yıl, Bursa`da "Adam yaralamaya azmettirmek" suçundan aldığı 6 yıl 12 aylık kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle Niğde Cezaevi`ne gönderildi.

Sedat Şahin ve Alaattin Çakıcı'nın geçmişe dayanan dostluklarının bozulmasına neden olan karşılıklı atışmalar bir süre medyada yer aldı.

Sedat Şahin’in kardeşi Vedat Şahin, 2013 yılında kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından kurşunlanarak hayatını kaybetti.

Daha sonra Sedat Şahin ismi gündemeSaral ailesiyle beraber geldi.

Şahin ve Saral grupları arasında ilk çatışma, polis kayıtlarına göre; Saral'ın adamı Mert Altan Sarıyıldız ile Şahin'in yeğeni Zekeriya Kocaman aralarında anlık başlayan bir tartışma sonucu silahlı çatışmaya girerler. Sarıyıldız'ın açtığı ateş sonucu Kocaman felç olur. Şahin bundan Saral'ı sorumlu tutar. Aralarında yapılan görüşmelerde Saral bunu kabul etmez, ancak tetikçi Mert Altan Sarıyıldız ile birlikte İtalya'ya gider. Orada tutuklanır. Tahliye olduktan sonra da Roma'da sokak ortasında Şahin'in adamlarınca 31 Ocak 2005'te öldürülür. Sedat Şahin'in şifreli telefon görüşmelerinde, Saral'ın öldürülmesi için "vatandaşın ciğeri lazım" dediği, öldürüldüğünü duyunca da "sigarayı bıraktırdım" ifadesini kullandığı iddia ediliyor.

 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla başlatılan soruşturma kapsamında, Sahra operasyonunda, Sedat Şahin'in de aralarında bulunduğu 53 kişi yakalandı.

Bu kişilerden yirmisi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Telefon dinlemelerindeki şifreler çözülünce Şahin'in talimatıyla Hüseyin Saral'ın öldürüldüğü iddianamede yer aldı. Sedat Şahin için 3 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Saral ailesiyle Sedat Şahin arasında yaşanan bu gerginliğin sonucu olarak birçok çatışma meydana geldi. Daha sonra Sami Hoştan girerek tarafları barıştırdı.

Mart 2005'te tahliye olan Sedat Şahin, bir gün sonra İstanbul'da düzenlenen operasyon 30 adamıyla birlikte yeniden gözaltına alındı. Şahin, Kadıköy'de bir işyerinin kurşunlanması, bir kişinin öldürülmesi ve silahlı çatışmaya girilmesi olaylarından tekrar tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Sedat Şahin'in yakalanmasıyla ilgili haber...

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2017, 16:49
YORUM EKLE