Süzme Bal mı, Petek Bal mı? (Petek Bal Zararlı mı)

Dünya üzerinde en çok Türkiye’de tüketilen bal peteği ile ilgili çeşitli iddialar bulunuyor. vatandaş süzme bal mı petek bal mı merak ediyor. Peki uzmanlar ne diyor? Süzme bal mı Petek bal mı daha kalitelidir?

Kapsam 26.03.2021, 09:55 26.03.2021, 13:39
Süzme Bal mı, Petek Bal mı? (Petek Bal Zararlı mı)

Bal tüketimi konusunda çaşitli iddialar ortaya çıktı. Vatandaşlar süzme balpetek bal mı tüketilmeli, süzme bal mı petek bal mı daha kaliteli vatandaşlar merak ediyor. konuyla ilgili açıklamada bulunan Ahmet Bağran Aksoy, “Balda petek olmazsa olmazdır.” ifadelerini kullanarak bal konusunda vatandaşları aydınlattı.

BAL MUMU NEDİR?

Bal mumu, arıların ballarını, polenini, arı sütünü depolamak, larvalarını koyarak kovandaki arıların nüfusunu arttırmak, yaşamsal faaliyetlerini geliştirmek için arıların vücudundan çıkarmış olduğu jel kıvamındaki maddedir. Bal mumu, hava etkileşimi ile yoğunlaştıktan sonra yine arılar tarafından kullanılmak üzere çiğnenerek olgunlaştırılan özel bir madde olduğu belirtilmektedir.

BAL PETEĞİ ZARARLI MI?

Bal peteğinin zararlı olduğuna dair çeşitli iddialar bulunuyor.Gerçakten bal peteği zararlı mı? Bal peteğinin tüketimi konusunda açıklamalarda bulunan Bal Ve Arı Ürünleri Uzmanı Ahmet Bağran Aksoy: “Petek bal üretiminin meşakkatinden kaçanlar, spekülatif haberler ortaya atıyor. Kan akışını dengeleyen ve kalp hastalıklarına karşı direnç sağlayan petek, hor görülüyor. Petek yoksa arılar yoktur. Dolayısıyla hiçbir sebep ortaya konularak peteğin dışlanması, zararları olduğu söylenmesi doğru değildir.” dedi.

Bal Peteğini Yakından Tanıyın

Peteğin, bal için sadece saklama kabı olmadığını dile getiren Ahmet Bağran Aksoy, “Arılar peteklerini bal mumundan inşa eder. Peteğin içeresindeki bal, bildiğimiz gerçek ham balın ta kendisidir. Balın peteği antioksidanlar bakımından zengindir. Balı peteği ile beraber yemenin sindirim sistemi organlarına ciddi anlamda katkısı vardır.” dedi.

“Petek Bal Asla Küçük Düşürülemez”

Petek olmadan balın sofralarımıza ulaşabilmesinin mümkün olmadığını ifade eden hmet Bağran Aksoy, “Petekli balın vermiş olduğu doygunluk hissi zayıflamayı kolaylaştırır.” diyerek, Petek balın doğanın sürdürülebilirliğine de katkı sunduğunu dile getirdi.

Aksoy, “Süzme balın harmanlanması ve içerisine farklı ballar eklenmesi çok kolaydır. Petek balda bu işlemi yapamazsınız ve muhafazası çok zordur. Hakiki petek bal bulduğunuzda mutlaka edinin, ben 40 senedir petek bal tüketiyorum. Doğanın sürdürülebilirliğine çok büyük katkısı olan petekler asla küçük düşürülemez.” diye konuştu.

Peteklerde Parafin kullanılıyor mu?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ciddi denetimleri sonucu Türkiye’de üretilen petekli balların mumlarında parafin tarzı kimyasal maddelerin kullanılmadığı belirtildi.

Ahmet Bağran Aksoy, “Fenni kovanlarda üretimi artırmak için plaka şeklinde kullanılan bal mumları gayet güvenli, kontrolleri yapılıyor ve hiçbir şekilde parafinli ürünler üreticilere ulaştırılmıyor. Arı kovanlarını güveden uzak tutmak için kullanılan naftalin ve parafin de artık rafa kalktı. Devlet bu konuya da el atarak bal peteklerinin güvenliğini tamamen sağladı. Vatandaşlarımız, bal başta olmak üzere tüm arı ürünlerini güvendikleri kişilerden temin etsinler ve petek tüketmekten de vazgeçmesinler” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)