Alexa

Trump; Türkiye Politikası ve PKK - FETÖ...

"Ben Kürtlerin büyük hayranıyım" diyen ABD'nin yeni Başkanı Donald Trump, Türkiye için ne düşünüyor? Clinton Vakfı'na bağış yaptığı iddia edilen FETÖ ile ilgili nasıl bir karar alacak?

Trump; Türkiye Politikası ve PKK - FETÖ...
ABD’nin yeni başkanı Donald Trump 15 Temmuz darbe girişiminden kısa süre sonra verdiği bu röportajda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a övgü yağdırmıştı. Drump; “Yaşananları tersine çevirebildiği için onu çok takdir ediyorum... Bazıları (darbe girişiminin) tertip olduğunu söylüyor ama ben öyle olduğunu düşünmüyorum” demişti. Ve bir başka açıklamasında: “Bazıları darbenin tiyatro olduğunu iddia ediyor. Bence değil." demişti.

Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, darbe girişimini siyasi rakiplerini "tasfiye etmek için kullanıp kullanmadığına" dair görüşleri sorulduğunda ise, “Dünya ABD’nin ne kadar kötü durumda olduğunu görüyor ve biz buna rağmen sivil özgürlükler hakkında konuşuyoruz. Ama ben çok iyi bir elçi olduğumuzu düşünmüyorum” cevap vermişti.
Ancak  Trump, Suriye politikasında Suriyeli Kürtlerin desteklenmesini savunuyordu.

Trump, röportajında, "Ben Kürtlerin büyük hayranıyım" demişti.

"Ama Erdoğan değil, bu durumla nasıl baş edeceksiniz" diye sorulması üzerine ise Trump;
"İdeali, onların hepsini bir araya getirmek olur. Ve bu bir olasılık olur. Ama ben Kürt güçlerin büyük bir hayranıyım. Aynı zamanda, Türkiye'yle potansiyel olarak çok başarılı bir ilişkimizin olabileceğini düşünüyorum. Ve ikisini bir şekilde bir araya toplamak gerçekten harika olacaktır." Demişti.

Amerikalı uzmanlar, kazanan kim olursa olsun ABD'nin bölgedeki çıkarları nedeniyle Türkiye ile müttefikliğine önem vereceği görüşünde bulunmuştu.

Trump'ın yine bir mesajında "Başkan olunca Türkiye ya da başka ülkelere kendi iç siyasetleri konusunda müdahale etmem" olmuştu.

'FETÖ'nün Clinton'a verdiği bağış ve destek…
Trump'ın dış politika danışmanı Walid Phares, Donald Trump'ın dış politika danışmanı, "Bir NATO üyesi olan Türkiye'nin terör örgütü olarak gördüğü kişilerin, Clinton Vakfı'na bağış yapmış olması şoke edici olur. Trump yönetiminin ilk bakacağı dosyalardan biri bu olacaktır" demişti.

Phares, ABD'deki Gülencilerin Clinton Vakfı ve Clinton Küresel Girişimi'ne yaptıkları bağışlarla da ilgili, "Bizim Clinton Vakfı'yla ilgili çok endişeli olduğumuzu herkes biliyor. Bir NATO üyesi olan Türkiye'nin terör örgütü olarak gördüğü kişilerin, Clinton Vakfı'na bağış yapmış olması şoke edici olur. Trump yönetiminin ilk bakacağı dosyalardan biri bu olacaktır" dedi.

ABD'nin Çiçeği burnunda yeni Başkanı Donald Trump bakalım neler yapacak? Türkiye konusunda ve Türkiye'nin önem verdiği Fethullah Gülen dosyasıyla ilgili nasıl bir politika izleyecek hep birlikte göreceğiz.

GARABEY
 
 

 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 12:39
YORUM EKLE

banner325