Yandex Metrika

MHP'li Kalaycı: Milli Çarelere İhtiyacımız Var!

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa KALAYCI; Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” üzerine konuştu.

MHP'li Kalaycı: Milli Çarelere İhtiyacımız Var!
17 Ağustos 2016 Çarşamba 13:06

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa KALAYCI’nın TBMM’de “Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi, İki İl Merkezinin Değiştirilmesi ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” üzerine yaptığı konuşmada toplumumuzun büyük kısmını ilgilendiren konulara temas etti.

 Mustafa KALAYCI’nın konuşması şöyle:

EMEKLİLER HÂLÂ BANKA PROMOSYONU ALAMIYOR
Hükûmet, toplumda geniş kesimlerin beklediği düzenlemeleri hiç dikkate almamaktadır. Emekliler de hâlâ banka promosyonu verilmesini bekliyor. Hükûmet emeklileri oyalamakta ve sürekli aldatmaktadır. Yıllardır sözler verilmiş ama bir türlü becerememiş, sözünü yerine getirememiştir. Emekliler banka promosyonu için sekiz yıldır mücadele vermektedir. Herkes alıyor ama emekliler bir türlü alamıyor.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR GÖRMEZDEN GELİNMEMELİ
Emeklilikte yaşa takılanlar da umutla bir düzenleme bekliyor ama Hükûmet hiç oralı değildir. Emeklilik için gerekli hizmet süresi ve prim ödeme gün sayısı dolduğu hâlde yaş şartına takılanlar mağduriyet yaşamaktadır. Çalışma Bakanı kendisinin de emeklilikte yaşa takılmasına rağmen bu talebe karşı olduğunu söylemektedir. Emeklilikte yaşa takılanların birçoğu iş bulamıyor, yaşı nedeniyle kimse işe almıyor. Bakan bunları biliyor mu? Bu insanların ailelerinin geçimini nasıl sağlayabildiğini acaba hiç düşünüyor mu? Emeklilikte yaşa takılanlar görmezden gelinmemelidir.

GEÇMİŞ HİZMETLERİN BORÇLANILMASINA İMKÂN VERİLMELİ
Birçok esnaf ve çiftçimiz geçmişteki hizmetleriyle ilgili sigortalılık kayıt ve tescili yapılmadığından bu sürelerini hizmetine saydıramamakta ve bu nedenle emekli olamamaktadır. Söz konusu süreler daha önce kayıt ve tescil edilmiş olma şartı aranmadan esnaf ve çiftçilerin hizmetine sayılmalı, geçmiş hizmetlerin borçlanılmasına imkân verilmelidir.

ESNAF VE ÇİFTÇİLERE DE 100 LİRALIK PRİM DESTEĞİ VERİLMELİ
AKP, prim yükünün hafifletilmesi için işverenlere sağladığı aylık 100 liralık prim desteğini esnafımıza ve çiftçimize vermemiştir. Esnafın ve çiftçinin yüksek oranda artırılan BAĞ-KUR primlerini ödemesine imkân yoktur, vaziyet ortadadır. O sebeple, işverenlere sağlanan 100 liralık prim desteği esnaf ve çiftçilere de verilmelidir.

ASGARİ ÜCRETİN 70 LİRA AZALMASI NEDEN ÖNLENMİYOR?
Asgari ücretliler, net asgari ücretin ekim ayında 70 lira azalmasının önüne geçecek düzenlemeyi bekliyor ama her şeyi torbaya dolduran AKP Hükûmeti buna yanaşmamaktadır, asgari ücretlinin aldığı aylıkla nasıl geçinebildiğini hiç düşünmemektedir. Çalışanların vergi yükünü azaltmaya yönelik bir düzenlemeye gitmemektedir.

HÜKÛMET, KADROLARI SÖZLEŞMELİLERLE DOLDURMA PEŞİNDE
Sağlık Bakanlığında sözleşmelilerden kadroya geçenler sebebiyle iptal edilen pozisyonların yeniden kullanımına imkân sağlanmaktadır. Eleman temininde güçlük çekilen yerler için sözleşmeli personel alımı yapılan Hükûmet, bunları kadroya geçirmiş, şimdi tekrar sözleşmeli personel almak için düzenleme yapmaktadır. Hükûmet bu uygulamasıyla kadro açılmasını bekleyen işsiz gençlerimizin haklarını gasbetmektedir. Yıllardır atanmayı bekleyen milyonlarca KPSS mağduru gencimiz varken, taşeron, 4/C'li, geçici, mevsimlik, vekil ve fahri statüde çalışanlar umutla kadro beklerken Hükûmet sözleşmelilerle kadroları doldurma peşindedir.

EKONOMİDE YENİ UFUKLARA, MİLLÎ ÇARELERE İHTİYACIMIZ VAR
Ülkemizin yatırım ihtiyacı vardır ve yatırımların, üretimin artırılması için gerekli tedbirler alınmalıdır. AKP döneminde imalat sanayisinin millî gelir içindeki payı düşmüş, yenilik ve teknoloji alanında atılım yapılamadığı gibi geriye gidilmiş, yüksek katma değerli ve AR-GE yoğun üretim yapısına geçilememiştir. Yüksek teknolojili ürünlerin sanayi üretimi ve ihracatı içindeki payı 2002 yılına göre yarı yarıya düşmüştür. AKP hükûmetleri inovasyonun yalnızca dedikodusunu yapmaktadır, ses var ama görüntü yoktur. Küresel İnovasyon Endeksi sıralamasında 141 ülke arasında Türkiye 54'üncü sıradadır. Türkiye yedi yıl içinde listede 9 sıra geriye düşmüştür.

Bizim ülke olarak ekonomide yeni ufuklara, yeni yollara, millî çarelere ihtiyacımız vardır. Teknoloji geliştirebilen, yenilikçiliği, girişimciliği ödüllendiren, ekonomik alan hâkimiyetini kurmak için küreyi kavrayan ve bilgi üretebilen bir ekonomik atılıma ihtiyaç bulunmaktadır. Yenilik ve teknoloji altyapısı güçlü olmayan ve imalat sanayisindeki sıçramaya dayanmayan bir üretim yapısıyla yüksek büyüme hedeflerine ulaşılması mümkün değildir.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.