Domates ve Menemen'in Keşfi

Domatesin keşfinden sonra ortaya çıkan Menemenin gerçek tadının oluşturulduğu yer Çakallı'dır. Bir Osmanlı yemeği değilse de Genç bir cumhuriyet yemeğidir.

Mutfak 08.02.2017, 00:38 08.02.2017, 11:33
Domates ve Menemen'in Keşfi

Domatesin keşfinden sonra ortaya çıkan Menemenin gerçek tadının oluşturulduğu yer Çakallı'dır.

Menemen, ana malzemesi domates olan bir yemek türüdür. Osmanlı yemeği diyemeyiz tabi. Ancak bir cumhuriyet yemeğidir.

DOMATESİN TARİHÇESİ

                                                        

Menemen Türkiye’de bu kadar yaygılaşmışken onun asıl malzemesi olan domatesin merak edenler için bilindiği kadar tarihine göz gezdirelim. Öyle ya, domates nerede, ne zaman ve kim tarafından bulunmuş, ortaya çıkartılmıştır.!

Domates ilk kez ABD’de 1893 tarihinde yetiştirildi. Mahkeme tarafından meyve sınıfından sebze sınıfına ayrılarak yemeklerde kullanılmaya başlanmış, yemek olarak yenmeye başlanmıştır. Ancak işin özünde domates bir meyvedir.

Domatesin enteresn tarihi şöyle: Bolivya ve Peru'da yabani sarı renkli bir domates türü keşfedilmiştir. Daha sonra  Meksika’da yetiştirilip, Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfinden sonra Avrupa’ya gemilerle getirilmiştir. İtalyanlar, domatesi sarı renginden ötürü “altın elma” olarak adlandırmıştır. Çok geçmeden kırmızı türleri ortaya çıkmıştır. Domates, Amerika’da ilk defa Thomas Jefferson tarafından yetiştirilerek çoğaltılmıştır. O zamanlarda insanların bir çoğu domatesin zehirli olduğuna inanarak yememiştir. Uzun zaman önce pek çok Avrupalı için aşk elmasıydı bu. Domatesin insanları romantik yaptığına inanılıyordu.

DOMATESİN TÜRKİYE TARİHİ

Türkiye’de Domatesin tarihçesi 1900’lü yılların başlarına dayanıyor. İlk kez Adana Bölgesinde domatesin ekimi yapıldı. Domatesin İzmir’e geliş tarihi kesin bilinmemektedir. Ancak, resmi kayıtlara göre 1920’li yıllarda Domates’in İzmir ve çevresinde yetiştirilmeye başlandığı belirtiliyor.

Menemen’de Domates’in tarihçesi de İzmir ile aynı yıllara rastlamaktadır.

Domatesin doğum tarihi neresi olursa olsun, asıl kendini bulduğu, yemek türü menemenin üne kavuştuğu yer Samsun-kavak- çakallı bölgesidir.

Menemen gerçekten Çakallı’da yenir. Çakallı'da yapılan menemenin tadı dünyanın hiçbir yerinde bulunmaz.

Samsun’a gelenler mutlaka menemenin tadına bakmalıdır. Menemenin tadı Çakallı’da bulunur.  

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
14°
açık