Samsun -
eğitim Gücü Sen Samsun İl Sekreteri Yasemin Şengör, öğretmene yönelik artan
şiddet olaylarına dikkat çekerek, bu sorunun bilimsel bir zeminde ve ortak akıl ile ele alınması gerektiğini vurguladı. Şengör, öğretmenlik mesleğinin itibarının zayıflamasının, bugünkü problemleri hazırladığını belirtti.
Öğretmenler üzerinde baskı
Şengör, “Öğretmene yönelik şiddet, her geçen gün endişe verici boyutlara ulaşıyor. Geçtiğimiz günlerde hamile bir öğretmene ve olaya müdahale eden bir güvenlik görevlisine saldırı, toplumu derinden etkiledi. Bu tip olaylar sadece fiziksel değil, psikolojik boyutlarıyla da öğretmenler üzerinde baskı oluşturuyor,” dedi.Öğretmenlere yönelik internet üzerinden yapılan şikayetlerin artışına da değinen Şengör, bu durumun öğretmenler üzerindeki psikolojik baskıyı artırdığını ve öğretmenlik mesleğinin itibarının zedelendiğini ifade etti. Alo 147 ve CİMER gibi platformların, öğretmenlere yönelik şikayetler için kullanılmasının, sorunun daha da büyümesine neden olduğunu belirtti.
Eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti önleyecek yasal düzenleme
Şengör, “Öğretmenlere şiddetin nedenlerini anlamak için uzaklara bakmamıza gerek yok. Öğretmenlik mesleğini küçük düşüren her türlü uygulama ve davranış, bugünkü durumu hazırladı. Çözüm, mesleğin itibarını yeniden kazandırmak ve eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti önleyecek yasal düzenlemeler yapmaktan geçiyor,” diye konuştu.Eğitim camiasının önemli paydaşları olan sendikaların da dahil olması gerektiğini vurgulayan Şengör, toplumun her kesiminin bu konuda ortak hareket etmesinin önemine dikkat çekti. Şiddet olaylarına karşı caydırıcı ve destekleyici bir tutum sergilenmesinin, öğretmene yönelik şiddeti azaltacağını ve mesleğin itibarını yeniden kazandıracağını ifade etti.
Öğrencilerle olan etkileşim olumsuz etkileniyor
“Öğretmenlerimize ve eğitim çalışanlarımıza yönelik her türlü saldırganlığı kınıyoruz. Bu sorunun bilimsel bir zeminde ele alınması, yasal mevzuatın güçlendirilmesi ve toplumun tüm kesimlerinin bu konuda birlikte hareket etmesi gerekiyor,” diyerek sözlerini tamamlayan Yasemin Şöngör öğretmene yönelik şiddetin sadece bireysel bir problem olmadığını, geniş çaplı bir toplumsal mesele olduğuna dikkat çekti. “Öğretmene şiddet, eğitim sistemimizin temel taşlarından birini hedef alıyor ve bu durum, gelecek nesillerin eğitimine de zarar veriyor,” dedi. Şiddet olaylarının, öğretmenlerin mesleki motivasyonunu ve öğrencilerle olan etkileşimini olumsuz etkilediğini vurguladı.
Şiddet, aslında toplumun geleceğine yapılan bir saldırıdır
Eğitim Gücü Sen Samsun İl Sekreteri, öğretmene yönelik şiddetle mücadelede toplumsal bilincin artırılmasının önemine de değindi. Toplumun tüm kesimlerinin bu soruna karşı duyarlı olmasının gerekliliğini belirterek, “Öğretmenlerimiz, gençlerimizin bilgilenmesi, gelişmesi ve topluma faydalı bireyler olmaları için çabalıyorlar. Onlara yönelik her türlü şiddet, aslında toplumun geleceğine yapılan bir saldırıdır,” şeklinde konuştu.Ayrıca, öğretmene yönelik şiddetin önlenmesi için eğitim politikalarının gözden geçirilmesi gerektiğini de ekledi. Eğitim sisteminin, öğretmenlerin ve öğrencilerin ihtiyaçlarına uygun şekilde yeniden yapılandırılması gerektiğini vurgulayarak, “Eğitim sistemimiz, hem öğretmenlerimizin hem de öğrencilerimizin sağlıklı ve güvenli bir ortamda eğitim alabilmelerini sağlamalıdır,” dedi.Şengör, son olarak, öğretmene yönelik şiddetle mücadelede karar vericilerin ve eğitim camiasının önemli paydaşlarının daha etkin rol alması gerektiğini vurguladı. “Bu sorun, sadece öğretmenlerin veya okul yöneticilerinin çözebileceği bir mesele değil. Eğitim bakanlığından yerel yönetimlere, sivil toplum kuruluşlarından velilere kadar herkesin bu konuda sorumluluk alması ve birlikte hareket etmesi gerekiyor,” diyerek sözlerini noktaladı.